Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Oświetlenie


Piękno u sufitu

Myli się ten, kto sadzi, że żyrandole zarezerwowane są jedynie do gościnnych, reprezentacyjnych pomieszczeń w domu. Z powodzeniem radzą sobie również w kuchniach, często stanowiąc doskonałe dopełnienie starannie przemyślanej aranżacji.

Charakterystyczny

Cechą charakterystyczną żyrandola, jest fakt, że mocowany jest on do sufitu i najczęściej posiada kilka punktów świetlnych (chociaż spotkać też można żyrandole z jedną żarówką). Przesądza to w dużej mierze o jego funkcji w pomieszczeniu. Skoro góruje we wnętrzu, spełnia rolę głównego punktu świetlnego, rozpraszającego mrok, niekoniecznie ukierunkowanego na oświetlenie konkretnego miejsca czy strefy. Z tego też względu nie można od niego wymagać zbyt wiele, poza rolą, która wychodzi mu zdecydowanie najlepiej – bycia jednym z głównych elementów dekoracyjnych. To właśnie żyrandole niejednokrotnie bywają najbardziej charakterystycznymi dodatkami całej aranżacji. Dlaczego więc nie miałyby zagościć w kuchniach?
 

Pomysł doskonały

Umieszczenie dekoracyjnego żyrandola w kuchni to nie lada wyzwanie. Trzeba sporo odwagi i wyobraźni, by pokusić się o takie aranżacyjne rozwiązanie. Posiadacze kuchennych żyrandoli niejednokrotnie podkreślają jednak, że warto stosować tak nieszablonowe, uwolnione pomysły, bowiem jak nic innego wprowadzają one do wnętrza życie, oryginalność, przez co nigdy w kuchni nie jest nudno. Poza tym często, szczególnie w mieszkaniach i nieco starszych domach, z sufitu zwisa przewód elektryczny przeznaczony na lampę wiszącą, trzeba więc go jakoś sensownie wykorzystać. Nikt bowiem, nie zdecyduje się zostawić tego typu kabelkowej „ozdobę" u sufitu.
 

Gdzie zawiśnie?

Żyrandol zazwyczaj umieszczany jest w centralnym punkcie kuchni (zwykle w tym miejscu doprowadzone są przewody elektryczne). To doskonałe miejsce na jego wyeksponowanie, będzie świetnie widoczny z każdego punktu pomieszczenia, jak i spoza niego (pod warunkiem, że mamy kuchnię otwartą). W takim wypadku żyrandol może być sporych rozmiarów, nie musimy się też ograniczać w kwestii kształtów czy kolorów lampy. Im większa kuchnia, tym żyrandol powinien być większy – zbyt mały zamiast dekorować będzie tylko szpecił wnętrze, wyda się groteskowy i jakby „nie na miejscu". Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby żyrandol zawiesić też w nieco innym miejscu. Doskonałą lokalizacją będzie z pewnością strefa nad kuchenną wyspą. Zazwyczaj zajmuje ona główne miejsce w kuchni, jest to też wymarzona przestrzeń dla dekoracyjnego żyrandola. Co więcej, oprócz swej estetycznej funkcji, będzie on przy okazji doświetlać wyspę, jego rola nie ograniczy się zatem jedynie do „pięknego wyglądania". Żyrandol równie dobrze może się prezentować też zwieszony bezpośrednio nad stołem. To bardzo popularne obecnie rozwiązanie, jest niezwykle dekoracyjne i funkcjonalne. Szczególnie dobrze to wygląda, kiedy stół stanowi granicę pomiędzy otwartą kuchnią a salonem.
 

Rola drugoplanowa

Żyrandol nie musi wcale dawać dużo światła. Jego podstawowym zadaniem w kuchni jest dekorowanie. W tak specyficznym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia zwykle planuje się kilka, a czasem nawet kilkanaście, różnych punktów świetlnych. Każdy rodzaj oświetlenia kuchennego ma do spełnienia inną rolę: oświetlać blat roboczy, eksponować wybrane fragmenty pomieszczenia, doświetlać strefę w okolicach zlewozmywaka i płyty grzewczej itp. Z tego względu górne oświetlenie jest w zasadzie tylko (zbędnym) dodatkiem, bez którego i tak można doskonale rozjaśniać kuchnię. Tak więc planując zakup żyrandola do kuchni, nie warto kierować się tylko i wyłącznie względami praktycznymi i funkcjonalnymi. Lepiej skupić się na jego designie, formie, kolorze, wielkości i stylu, w jakim został wykonany.
 

Jaki żyrandol do kuchni?

Właściwie to, na jaki żyrandol zdecydujemy się do naszej kuchni, zleży jedynie od naszej wyobraźni i pomysłowości. W tym względzie nie ma jakichś szczególnych wytycznych czy zasad, którymi należałoby się kierować. Oczywiste jest, że do bardzo tradycyjnej, klasycznej kuchni lepiej wybierać formy utrzymane w danej stylistyce. Jednak w kuchniach nowoczesnych, otwartych na nowatorskie pomysły można trochę zaszaleć. Do takiego wnętrza będzie bowiem pasować zarówno bardzo nowoczesny, minimalistyczny żyrandol, jak i klasyczny, wykonany z setek kryształków model przypominający bardziej pałacowe lampy niż współczesne oświetlenie. Co więcej, taki zabieg stylistyczny podkreśli jedynie oryginalność wnętrza, doda mu charakteru, a o to w końcu w modnej, ciekawej kuchennej aranżacji chodzi.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Nina

Ja jestem zakochana w designerskich żyrandolach i uważam, że miejsce nad stołem jest idealne jeżeli chodzi o wyeksponowanie oświetlenia. Sama zdecydowałam się na żyrandol pokryty kryształami, ponieważ daje piękne wrażenie świetlne i do tego sprawdza się jako dekoracja :)

Zobacz również


Praktyczne oświetlenie kuchni – gdzie zamontować lampy?


Oświetlenie kuchni może w znaczący sposób wpłynąć na optyczny odbiór wnętrza, na...

Kuchnia in black


Czerń to jedna z podstawowych barw będąca synonimem szyku i elegancji. Każda kobieta...

Rodzaje lamp odpowiednich do kuchni


Projekt wymarzonej kuchni oprócz samej zabudowy powinien obejmować także rodzaj i...