Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Drewno niejedno ma imię

Porady


Drewno niejedno ma imię

Naturalne piękno, specyficzny klimat, plastyczność. Tymi i wieloma innymi cechami odznacza się drewno, jeden z bardziej szlachetnych, idealnie pasujących do kuchni materiałów. Może pojawić się wszędzie, dosłownie w każdej postaci kuchennego wyposażenia.

Grunt to dobra podstawa

Jednym z ważniejszych elementów kuchennej aranżacji jest podłoga. To ona stanowi podstawę całego wnętrza, nadaje mu charakteru, narzuca styl. Przez wielu jest niedoceniana, a niesłusznie – odpowiednio skomponowana z resztą zabudowy tworzy niepowtarzalną, harmonijną całość. 
Drewniana podłoga jest bez wątpienia jedną z bardziej efektownych. Niespotykanie piękna gra słojów, niejednolita brawa, tysiące odcieni przechodzących jeden w drugi, czynią podłogę wykonaną z drewna niepowtarzalną i na swój sposób niezwykłą. Co więcej, jest ona bardzo ciepła, miło się po niej stąpa, nawet na boso. Niestety drewno ma też swoje wady. Jest mało odporne na wilgoć i mechaniczne uszkodzenia, szczególnie miękkie gatunki. Do wykonania kuchennej podłogi dobrze jest więc wybierać wśród twardych gatunków, jak dąb czy buk, najlepiej jednak zdecydować się na drewno egzotyczne, które zdecydowanie bardziej nadaje się do kuchni. Jest twardsze, trwalsze, lepiej znosi kuchenne warunki niż gatunki rodzime. Jednak by podłoga kuchenna była piękna przez długi czas, pamiętać należy o odpowiednim przygotowaniu samego drewna jak i podłoża. Najlepiej powierzyć to specjalistom, którzy podpowiedzą również jak dbać i impregnować drewnianą podłogę, by na długo zachować jej niesamowity wygląd.
Najokazalej prezentują się podłogi wykonane z dużych desek, idealnie komponują się z kuchnią urządzoną w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Dobrze wyglądają również w kuchni nowoczesnej, szczególnie barwione na biało. Niestety taka podłoga może okazać się dużym wydatkiem, dlatego można wykonać ją z nieco mniejszych elementów, np. parkietu. W kuchni, w której i tak dużo się będzie działo na ścianach i meblach, lepiej zrezygnować z wymyślnych wzorów na podłodze, stawiając na prostotę i ponadczasowość. Dlatego najefektowniej będzie prezentował się parkiet ułożony „na cegiełkę". Warto podkreślić, że inwestycja w drewnianą podłogę jest jedną z najbardziej opłacalnych – nie tylko pięknie się prezentuje, ale można ją wielokrotnie szlifować i odnawiać, dzięki czemu „odradza" się na nowo, zachwycając swoim pięknem.


 Umeblowane


Drewno to również świetny surowiec na fronty kuchenne. Jest bardzo plastyczne, dlatego można z niego wykonać praktycznie każde, nawet najbardziej skomplikowane frezowanie czy dekor. Świetnie nadaje się więc do tradycyjnych kuchni, w których królują masywne szafki, kredensy i komody pełnie rzeźbień i ozdób. Niestety, meble drewniane są dość kosztowne, ponadto mogą okazać się mało odporne na kuchenne warunki (jeśli nie zostaną odpowiednio przygotowane i zaimpregnowane). Poza tym struktura drewna, nieodpowiednie przygotowanie materiału może zaważyć na funkcjonalności szafek, frontów. Niemniej jednak walory tego materiału przewyższają ewentualne wady, dlatego warto rozważyć wykonanie kuchennej zabudowy właśnie z drewna. Podobnie jak w przypadku podłogi, wybierajmy twarde gatunki, by mieć pewność, że meble będą nam służyć przez lata. Nie utożsamiajmy drewnianej zabudowy jedynie z rustykalnym charakterem kuchni. Świetnie współgra ono z nowoczesną stylistyką, pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrane, zarówno pod względem koloru, formy i wykonania. Może pojawić się jako front, blat lub wybrana szafka w zestawieniu np. ze szklanymi elementami lub frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Z pewnością doda wnętrzu charakteru, ociepli je, jednocześnie podkreślając walory pozostałej zabudowy.
 

Kuchenne centrum

Jednym z kuchennych mebli, który warto wykonać z drewna jest bez wątpienia stół. Może on przybierać rozmaite formy, wielkości, kształty. Bez względu na to, w jakim stylu mamy lub planujemy urządzić kuchnię, drewniany stół zawsze będzie dobrze wyglądał. Swym ponadczasowym pięknem przykuje uwagę, stanie się centrum kuchennego życia. Może być prosty, geometryczny, masywny lub przeciwne, rzeźbiony, lekki, stylizowany. Najważniejsze by był solidny, wykonany z najwyższej klasy materiału. Tylko wtedy możemy mieć gwarancję, że posłuży nam przez długie lata. Możemy go z powodzeniem zestawiać zarówno z drewnianymi, niekoniecznie tradycyjnymi, krzesłami, jak i z bardziej odważnymi, plastikowymi czy szklanymi siedziskami. Ograniczeniem w tym wypadku jest tylko nasza wyobraźnia.
 

Kropka nad „i"

Podłoga czy meble to nie jedyne drewniane elementy, jakie można spotkać w kuchennej przestrzeni. Wiele dekoracji i dodatków jak ramki, karnisze, półeczki można wykonać z tego surowca. Doskonale mogą się prezentować na tle, nie tylko rustykalnej kuchni. Nowoczesne formy drewnianych desek, chlebaków, stojaków na noże czy wino mogą okazać się świetną alternatywą dla plastikowych, szklanych czy stalowych elementów kuchennego wyposażenia. Wszystko jednak dozujmy z umiarem, by przypadkiem nie uzyskać efektu przeciwnego do zamierzonego.

Komentarze


1.50/5 4 4
4

pieknsa kuchnia - marzenie


2

Drewniane meble i akceroria w kuchni sa naprawde extra - ale trzeba je ciagle pielegnowac i dbac o nie - znajac sie na sprawie


To prawda bardzo trzeba dbać o drewniane meble w kuchni. Wiem o tym z własnego doświadczenia. Ale mimo wszystko bez względu na to czy ktoś regularnie dba, czy czasami zapomni wypielęgnować, czy wyczyścić szafkę to sama obecność drewna w kuchni sprawia że czujemy się w niej inaczej- lepiej


fakt - jak dla mnie drewno najpiękniej prezentuje się właśnie w kuchni - ale w niej najszybciej ulega też zniszczeniom - wymaga zatem największej ochrony. Warto wobec tego wiedzieć jak odpowiednio je pielęgnować aby jak najdłużej cieszyć się widokiem drewnianych mebli czy dodatków.

Zobacz również


Aranżacja kuchni z salonem w domu jednorodzinnym


Już od dobrych kilku lat kuchnie otwarte na salon stanowią wyjątkowo popularny...

Kuchnia w stylu chippendale. Klasyczność plus...


To, w jaki sposób wyposażysz poszczególne wnętrza domowego użytku ma niesamowicie...

5 pomysłów na kuchenną ścianę


Fragment ściany nad kuchennym blatem pomiędzy ciągiem dolnych i górnych szafek...