Bezpieczeństwo w Kuchni | Porady Ekspertów Max Kuchnie
Bezpieczeństwo w Kuchni | Porady Ekspertów Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnie Bezpieczeństwo Kuchenny dekalog rodzica

Bezpieczeństwo


Kuchenny dekalog rodzica

Jeśli w twoim domu biega maluch, który wszędzie wejdzie i wszędzie zajrzy, z pewnością zależy ci na jego bezwzględnym bezpieczeństwie. Musisz mieć więc świadomość, że kuchnia to jedno z najniebezpieczniejszych pomieszczeń w domu.

Na zdjęciu: Hotpoint

Zabezpieczeń nigdy za wiele

Może ci się wydawać, że zastosowaliście wszystkie możliwe zabezpieczenia, jakie oferuje rynek akcesoriów dziecięcych. Wszystkie gniazdka elektryczne są zablokowane przesłonami, szuflady zabezpieczone przed niekontrolowanym zamknięciem i przytrzaśnięciem małych paluszków, a kanty i narożniki wyposażone w osłonki chroniące dzieciaczki podczas licznych upadków. Czy to jednak wystarczająco dużo, by twoje dziecko mogło być w pełni bezpieczne w waszej kuchni? Niekoniecznie. Żadne, nawet najdoskonalsze zabezpieczenia nie wyręczą Was z troski i przewidywania i myślenia za malucha. Co zatem można jeszcze zrobić?
 

1. Zawsze dbaj o to, by podłoga w Waszej kuchni była czysta i sucha. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko pośliźnięcia się dziecka. Jeśli jesteś dopiero na etapie urządzania kuchni, na posadzkę wybierz nie tylko dekoracyjny, ale i praktyczny, bezpieczny, nie śliski materiał.

2. Nigdy nie zostawiaj na stole lub blacie kuchennym podłączonych do prądu urządzeń drobnego AGD. Małe dzieci szczególnie interesują tego typu sprzęty i potrafią zrobić wiele, by do nich dosięgnąć. Przystawienie krzesła lub taboretu czy pociągniecie za zwisający przewód to dla małych ciekawskich nie jest wcale tak duże wyzwanie, jak się może wydawać rodzicom. Zawsze odłączaj więc wtyczkę z kontaktu, nawet jeśli na chwileczkę opuszczasz kuchnię. Podłączony do prądu mikser, blender czy krajalnica potrafią bowiem być bardzo niebezpieczne w małych rączkach.

3. Staraj się gotować na palnikach/polach grzewczych umieszczonych nie na skraju płyty. Ustawianie gorących garnków i patelni bliżej ściany pozwoli zminimalizować ryzyko strącenia przez małe dziecko gorącego naczynia i przypadkowego poparzenia się.

4. Pilnuj, by dziecko nie przebywało w pobliżu pracującego piekarnika, chyba, że twój model wyposażony jest w tzw. zimne drzwiczki lub umieszczony jest na wysokości znajdującej się poza zasięgiem malucha. Jeśli masz taką możliwość i jesteś na etapie urządzania kuchni wybierz bezpieczny model piekarnika i zaplanuj jego lokalizację na wysokości minimum metra od podłogi.

5. Zadbaj o stabilne meble kuchenne. Cała zabudowa powinna być solidna i unieruchomiona. Dotyczy to także wolnostojących szafek czy kredensów, które dziecko mogłoby przez przypadek przewrócić. Zwróć też uwagę na krzesła i hokery, na które będzie się z pewnością wspinać twój maluszek. Powinny być stabilne i niewywrotne.

6. Zabezpiecz kuchenny kran instalując baterię termostatyczną. Pozwoli ona na kontrolowanie temperatury wypływającej wody i uniemożliwi przypadkowe poparzenia małych rączek.

7. Pamiętaj o zabezpieczeniu okna, szczególnie jeśli twoja kuchnia mieści się na piętrze. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak szybko i łatwo mały człowiek jest w stanie otworzyć niezabezpieczone okno, a od tego momentu do prawdziwej tragedii niedaleko. Stosuj więc specjalne zabezpieczenia uniemożliwiające dziecku otwarcie skrzydła okiennego.

8. Wyeliminuj z kuchni wszelkie niepotrzebne detergenty, a te, które musisz bezwzględnie przechowywać w kuchennych szafkach (płyn do mycia naczyń, tabletki do zmywarki) ulokuj w miejscu zupełnie niedostępnym dla dzieci. Może to być wysoko zawieszona szafka lub zamykana na klucz szuflada. Wszystko jedno, najważniejsze by była to lokalizacja zupełnie nieosiągalna dla maluszka.

9. W miarę możliwości staraj się tak rozplanować lokalizację sprzętów AGD, by ich przewody mogły zostać ukryte za zabudową kuchenną i nie wisiały swobodnie. Kable zawsze są wyjątkowo interesujące dla dzieci, lubią za nie ciągnąć, szarpać itd.

10. Nie układaj na stole, wyspie, półwyspie obrusów, ściereczek czy podkładek, które małe dziecko będzie w stanie ściągnąć wraz ze stającymi na nich talerzami, filiżankami itp. To szczególnie niebezpieczne, grozi bowiem poparzeniem gorącą kawą czy herbatą, a co gorsza może być przyczyną pokaleczenia dziecka przez odłamki stłuczonej porcelany lub szkła.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Garnek w kuchni to podstawa!


Żadna kuchnia nie może się bez nich obejść. Garnki, bo o nich mowa, są podstawowymi...

Nasze sposoby na czystą kuchnię


Kuchnia jest pomieszczeniem w domu w którym niezwykle ważne jest utrzymanie...

Drewno w kuchni?


Drewno to jedyny materiał, który nigdy nie wyszedł i nie wyjdzie z mody....