10 sposobów na fusy z kawy
Zastanawiasz się co zrobić z fusami z ekspresu? Fusy nie muszą wylądować w koszu na śmieci lub w zlewie (chociaż ten drugi pomysł jest całkiem dobry, o czym przekonasz się w dalszej części artykułu). Są sposoby na ich wykorzystanie i to niekoniecznie w kuchni. Przedstawiamy zarówno praktyczne, jak i nietypowe zastosowania fusów po kawie.
Kuchnia zero waste to bardzo popularny trend, dzięki któremu można znacznie ograniczyć marnowanie żywności, ale i użyć ponownie coś, co już spełniło swoją funkcję. Troska o środowisko to jeden z powodów ponownego wykorzystania produktów w domu czy w ogrodzie. Inny to praktyczne zastosowania, które są nie tylko skuteczne, ale i tanie. Tak właśnie jest z fusami od kawy. Przedstawiamy sposoby na wykorzystanie fusów w domu i nie tylko.
1. Domowy peeling do ciała z kawy
Fusy z kawy na odchudzanie? Owszem! Kofeina z kawy znajduje się w kosmetykach (np. wyszczuplających) – w balsamach do ciała, kremach do twarzy i kremach pod oczy, szamponach i odżywkach do włosów. A to dlatego, że ma właściwości ujędrniające, wygładzające, antybakteryjne i regenerujące. Kofeina pobudza krążenie, a także zmniejsza obrzęki i cenie pod oczami. Z dobroczynnych właściwości kawy, a dokładnie pozostałości po aromatycznym napoju, możesz skorzystać w domu, samodzielnie przygotowując wygładzający peeling do ciała. Jak to zrobić?
Do fusów z kawy dodaj trochę wody i 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, albo swój ulubiony olejek. Możesz też dodać łyżeczkę cynamonu i trochę gruboziarnistej soli lub cukru. Taką mieszankę wetrzyj w skórę i spłucz wodą. Po zabiegu Twoja skóra będzie gładka, jędrna i pachnąca. Co ciekawe, nie tylko fusy z kawy sprawdzą się w domowym SPA. Z fusami po zielonej herbacie możesz zrobić podobny użytek – one również nadają się do zrobienia domowego peelingu.
2. Fusy z kawy do zlewu
Czy wyrzucenie do zlewu fusów z kawy to dobry pomysł? Zdarza się słyszeć, że wyrzucanie fusów z kawy do zlewu może zatykać rury. Jednak jest to błędne założenie, bo okazuje się, że fusy bardzo dobrze udrażniają rury. Zmielone ziarna kawy w połączeniu z wodą oczyszczają rury z resztek jedzenia, tłuszczu i brudu.
3. Fusy jako nawóz i ściółka do roślin
Nie musisz wydawać pieniędzy na specjalistyczne preparaty, żeby zadbać o swoje rośliny doniczkowe. Kawa mielona a dokładnie to, co zostaje po jej zaparzeniu, może posłużyć jako nawóz, który zwiększy ilość minerałów w glebie. Jeśli chcesz zrobić nawóz, dodaj do fusów wody (wystarczy jedna lub dwie łyżeczki i szklanka wody), poczekaj, aż fusy zwiększą swoją objętość, wymieszaj wszystko i takim oto specyfikiem podlewaj swoje rośliny. Jeśli masz ich sporo, zalej szklankę fusów 10 litrami wody.
Co podlewać nawozem z fusów, do jakich roślin się on nadaje? Na przykład do storczyków, paproci (najlepiej reagują na wysuszone fusy), anturium i kaktusów.
Są jeszcze inne sposoby na dodawanie fusów do roślin – można je po prostu wsypać do ziemi. Na kanale Make Your Life Greener dowiadujemy się, że ilość kawy w doniczce nie powinna przekraczać 30% tego, co stanowi podłoże, a nawet 15%. Fusy należy wymieszać z ziemią w doniczce, bo pozostawione na wierzchu mogą spleśnieć: https://www.youtube.com/watch?v=T8CeAausmgc
Taki naturalny nawóz ma swoje plusy i minusy. Kawy są różne i mogą mieć różne pH – mniej lub bardziej zasadowe, lub kwaśne. Rośliny, którym służy zasadowy odczyn, np. majeranek, tymianek, lawenda i oleandry, nie polubią się z fusami po kawie.
Zostając jeszcze w temacie roślin, warto wiedzieć, że fusy mogą posłużyć jako ściółka. W tym przypadku fusy muszą być suche. Jak wysuszyć fusy z kawy? Potrzeba do tego słońca i powietrza. Rozłożone na płaskiej, przepuszczającej powietrze powierzchni (np. sito) i umieszczone w nasłonecznionym miejscu wyschną i posłużą do ściółkowania roślin. Fusy można również wysypywać do kompostownika wraz z innymi resztkami jedzenia i w ten sposób uzyskać naturalny nawóz.
4. Środek czyszczący do domu
Pozostałości po kawie z ekspresu mogą być ekologicznym środkiem czyszczącym. W sprzątaniu pomogą Ci nie tylko środki chemiczne, ale i fusy z kawy. Szkodliwe dla delikatnych powierzchni środki czyszczące możesz z powodzeniem zastąpić fusami, które usuną brud i tłuszcz z garnków i patelni.
5. Naturalny surowiec
Znana na całym świecie kawiarnia Starbucks, w lutym 2021 roku ogłosiła, że we współpracy z polskim startupem EcoBean zaczyna pracę nad nową technologią wytwarzania słomek do kawy z… fusów po kawie. Starbucks od wielu lat działa proekologicznie. W programie „Grounds for Your Garden” oferuje swoim klientom bezpłatnie paczki z fusami po kawie, które mogą wykorzystać np. w ogrodzie. W Polsce również można zabrać z kawiarni fusy do domu i zrobić z nich ekologiczny użytek.
6. Sposób na brzydki zapach
Kawa neutralizuje zapachy, dlatego sprawdzi się w lodówce, w której leżą obok siebie różne produkty. Każdy z nich ma inny zapach, co w połączeniu może dawać niezbyt przyjemną woń. Wystarczy włożyć do lodówki pojemnik z suchymi fusami, a one wchłoną zapach, którego chcesz się pozbyć. Pojemnik może być częściowo zakryty – bo jeśli się przewróci, będzie mniej sprzątania.
Dzięki fusom usuniesz zapach cebuli, czosnku lub ryby z rąk. Wystarczy, że wetrzesz w wilgotne dłonie fusy z kawy i przepłuczesz wodą. A jeśli bardzo lubisz zapach kawy, możesz zrobić z fusów odświeżacz powietrza do szafy. Jak? To bardzo proste. Nasyp do torebek (np. papierowych) fusy i umieść je w szafkach tak jak zwykłą saszetkę zapachową.
7. Środek barwiący
Kawa z uwagi na swój intensywny kolor, może służyć jako naturalny barwnik do bawełnianych lub lnianych tkanin, papieru, wielkanocnych pisanek, a nawet włosów. Zalej fusy wodą i odczekaj, aż woda przybierze ciemną barwę, a następnie wyjmij fusy – i barwnik gotowy! Taki płyn możesz już używać w ilości, która pozwoli Ci zabarwić wybraną rzecz lub pogłębić ciemny kolor włosów.
8. Odstraszasz owadów i pcheł
Kawa mielona odstrasza owady takie jak muszki owocówki, karaluchy i mrówki, a także ślimaki. Wystarczy, że rozsypiesz w ogrodzie fusy lub postawisz je w pojemnikach tam, skąd chcesz je wypędzić. A jeśli Twój pupil ma problem z pchłami, fusy z kawy pomogą Ci się ich pozbyć. Natrzyj swojego czworonoga naparem przyrządzonym z fusów i wody. To powinno rozwiązać problem.
9. Środek na porysowane meble
Fusy mogą być świetnym środkiem konserwującym drewniane powierzchnie. Pomagają też pozbyć się drobnych uszkodzeń, takich jak rysy. Wystarczy dodać do nich tyle wody, by powstała konsystencja pasty. Taką kawową pastę wcieramy, np. w porysowane meble. Fusy dzięki temu, jaki dają kolor, odświeżą ciemne rzeczy ze skóry – naturalnej i sztucznej (ekoskóry), np. skórzaną sofę lub pasek do spodni.
10. Fusy z kawy w przemyśle
W zakładzie Jacobs Douwe Egberts w Holandii, produkującym kawę, fusy z kawy wykorzystywane są jako naturalne źródło energii. W tym miejscu fusy są przetwarzane na biomasę, którą następnie się spala. Ciepło powstające podczas spalania przechodzi do wody, a ta zamienia się w parę.
Fusy z kawy mogą zastąpić sól, którą rozsypuje się w zimie na oblodzone drogi i chodniki. Po raz pierwszy fusów do posypywania chodników użyto we Lwowie. Pomysłodawczynią akcji jest Iryna Orszak – doradczyni burmistrza Lwowa. Green Projects – blog o ekologii wymienia zalety korzystania z fusów „wykorzystanie odpadów, poprawa jakości gleby, ochrona psich łap oraz aromat dodający energii spacerowiczom”.
W Polsce pierwszy raz fusami posypano chodniki w Krakowie. Z fusami eksperymentowano w innych miastach, m.in. w Warszawie, Rybniku i Wojkowicach. Opinie o używaniu fusów zamiast soli i piasku są podzielone, a dotyczą zarówno ich wpływu na środowisko, jak i kwestii związanej z regulacjami prawnymi dotyczącymi odpadów.
Jak widać, kawa to nie tylko smaczne źródło energii o poranku czy w pobudzający napój w ciągu dnia, który towarzyszy nam podczas oficjalnych spotkań i umila czas w domowym zaciszu. Natura obdarzyła nas rośliną, której zmielone ziarna można wykorzystać ponownie, nie tracąc przy tym ich właściwości. Jeśli dobrze rozejrzymy się wokół siebie, bycie EKO okazuje się mniej trudne, niż mogłoby się wydawać.
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-zero-waste-3039.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/do-czego-ocet-jablkowy-w-domu-3050.html