Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / 3 błędy w oświetleniu kuchennym

Porady

3 błędy w oświetleniu kuchennym

Ulubione0

Oświetlenie w kuchni to bardzo istotna kwestia, mimo że zazwyczaj nieco pomijana w porównaniu z wyborem zabudowy meblowej, czy stylu wnętrza. Natomiast to, jakie oświetlenie wybierzesz do swojej kuchni będzie miało decydujący wpływ zarówno na komfort wykonywania codziennych prac kuchennych, funkcjonalność, ale także na walory estetyczne aranżacji. Sprawdź jakich błędów nie popełnić podczas planowania wymarzonej kuchni.

1. Funkcjonalność to nie wszystko
Planując aranżację swojej kuchni często rodzaj i sposób rozmieszczenia oświetlenia rozważamy wyłącznie pod względem funkcjonalności. Tak dopasowujemy poszczególne źródła światła, aby praca w kuchni przebiegała sprawnie i wygodnie. Jest to oczywiście bardzo ważne i należy aspekt funkcjonalności także wziąć pod uwagę, ale nie zapominajmy o estetyce. Bowiem oświetlenie ma wyjątkową moc kształtowania charakteru wnętrz i podkreślania tego co w nich najpiękniejsze. Dlatego pogódź przyjemne z pożytecznym i uczyń kuchnię piękną oraz wygodną. Nowoczesne formy oświetlenia sprawią, że nawet zwyczajna zabudowa meblowa wyda się nieprzeciętnie piękna.

2. Zła temperatura barwowa
Wybór barwy światła ma bardzo duże znaczenie dla walorów estetycznych i praktycznych konkretnej aranżacji. Często popełnianym błędem jest zastosowanie wyłącznie jednego rodzaju żarówek. Korzystniejszym rozwiązaniem będzie umiejętne zróżnicowanie oświetlenia. Można bowiem wykorzystać ciepłe światło nad stołem i nieco zimniejsze nad blatem. Nie wolno oczywiście tu popadać w skrajności, gdyż całkiem zimy odcień będzie się gryzł z tym mocno ciepłym. Lecz bawiąc się natężeniem danej barwy można uzyskać nieprzeciętne efekty. Warto przy tym pamiętać, że ciepłe oświetlenie zwiększa przytulność wnętrza, natomiast zimne jest stosowane w miejscach, gdzie konieczne jest skupienie i uzyskanie atmosfery pracy.

3. Brak oświetlenia nocnego
Zazwyczaj zapominamy, że także nocą zdarza się użytkować kuchnię. Jeżeli posiadamy tylko oświetlenie dzienne, czyli intensywne to po jego włączeniu nocą się oślepimy i na pewno rozbudzimy. Aby tego uniknąć, warto rozważyć zainstalowanie delikatnego światła, które będzie bardziej komfortowe dla oczu podczas nocy. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się oświetlenie meblowe. Oświetlenie zainstalowane w różnych punktach pomieszczenia pozwoli na regulowanie natężenia światła w zależności od potrzeby. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie przynajmniej jednego głównego źródła światła z możliwością regulacji jego natężenia za pomocą specjalnego pokrętła.

Zobacz również

Zalety i wady kuchni otwartych

Zalety i wady kuchni otwartych

Kuchnie otwarte – czy mają jakieś wady? Kuchnie otwarte to nie tylko chwilowa moda, ale...

Płytki ceramiczne, albo... czyli nasza propozycja na ścianę w kuchni

Płytki ceramiczne, albo... czyli nasza propozycja...

Materiał, którego użyjemy do 'przykrycia' ściany w kuchni powinien wpasować się w...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena