Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / 3 błędy w oświetleniu kuchni

Porady

3 błędy w oświetleniu kuchni

Ulubione0

Odpowiednio oświetlona kuchnia to idealne miejsce do przyrządzania potraw dla siebie i najbliższych. Oświetlenie jest bowiem jednym z najważniejszych elementów związanych zarówno z komfortem wykonywania prac kuchennych, jak i funkcjonalnością samego wnętrza. Jednak podczas urządzania kuchni często zapominamy o wielkim potencjale dekoracyjnym i praktycznym, jaki drzemie w dobrze dobranym oświetleniu kuchennym. Sprawdź jakich błędów nie popełniać podczas planowania oświetlenia kuchni.

1. Funkcjonalność to nie wszystko
Optymalnie zaprojektowane i dobrane do potrzeb wnętrza oświetlenie oczywiście jest kluczowe dla kwestii funkcjonalności oraz komfortu wykonywania poszczególnych prac kuchennych. Jednak warto także docenić inne walory, jakie drzemią w dobrze dopasowanym do potrzeb wnętrza oświetleniu. Bowiem walory dekoracyjne są równie istotne. Chodzi tu nie tylko o sposób odbioru estetyki aranżacji, ale także komfort przebywania w niej. Dlatego tak istotne jest, aby precyzyjnie dobrać temperaturę barwną żarówek i rozmieszczenie różnych źródeł światła.

2. Niewystarczająca ilość źródeł światła
Kuchnia jest wnętrzem, w którym na co dzień wiele się dzieje i to determinuje konieczność urządzenia jej w taki sposób, aby warunki sprzyjały komfortowej pracy i korzystaniu z zasobów pomieszczenia. W większości pomieszczeń domowych wystarczające jest zamontowanie źródła światła centralnego, czyli po prostu lampy sufitowej, która rozprasza światło na całe wnętrze. Jednak kuchnia wymaga dodatkowych źródeł światła. Warto więc oświetlić wszystkie strefy robocze w kuchni, aby wykonując poszczególne prace w ich obszarach mieć do tego odpowiednie warunki. Najważniejszą strefą jest blat kuchenny, bo to przy nim wykonujemy większość czynności związanych z przygotowywaniem potraw, a stojąc przy nim rzucamy cień na jego powierzchnię. Warto więc oświetlić blat roboczy instalując listwę LED, halogeny, lub inne źródła światła kierunkowego.

3. Projekt oświetlenia nie współgra z umeblowaniem
Zamawiając meble kuchenne często zdarza się, że pomijamy przy tym projekt oświetlenia. Wówczas jest on tworzony na końcu, gdy meble już są montowane, co jest dużym błędem aranżacyjnym. Bowiem projekty oświetlenia i zabudowy meblowej powinny się wzajemnie uzupełniać, dzięki czemu wnętrze będzie idealnie zaaranżowane i dopracowane. Dobrze dobrane oświetlenie może wówczas eksponować walory estetyczne zabudowy meblowej, ale także podwyższać jej funkcjonalność i sprawiać, że korzystanie z niej będzie zdecydowanie bardziej wygodne.

Zobacz również

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie?

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie?

Rozważ, co jest niezbędne   Nim zaczniesz modelować pokój kuchenny, pomyśl, jakie funkcje...

Cicha kuchnia – czyli innowacyjne mechanizmy w kuchni

Cicha kuchnia – czyli innowacyjne mechanizmy w...

Zapomnij o trzaskaniu drzwi w kuchni! Zapewne niejednokrotnie każdemu zdarzyło się zbyt mocno...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena