Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady 3 błędy w oświetleniu kuchni

Porady


3 błędy w oświetleniu kuchni

Odpowiednio oświetlona kuchnia to idealne miejsce do przyrządzania potraw dla siebie i najbliższych. Oświetlenie jest bowiem jednym z najważniejszych elementów związanych zarówno z komfortem wykonywania prac kuchennych, jak i funkcjonalnością samego wnętrza. Sprawdź, jak zaprojektować i jak dobrać oświetlenie do kuchni oraz jakich błędów nie popełniać podczas jego planowania.

Na zdjęciu: Studio Mebli Mono

1. Niewystarczająca liczba źródeł światła


Kuchnia jest wnętrzem, w którym na co dzień wiele się dzieje, i to determinuje konieczność urządzenia jej w taki sposób, aby warunki sprzyjały komfortowej pracy i korzystaniu z zasobów pomieszczenia. W większości pomieszczeń domowych wystarczające jest zamontowanie źródła światła centralnego, czyli po prostu lampy sufitowej, która rozprasza światło na całe wnętrze. Jednak kuchnia wymaga dodatkowych źródeł światła. Jak rozmieszczać lampy w kuchni, by oświetlić wszystkie strefy robocze w kuchni i zapewnić sobie odpowiednie warunki do pracy w poszczególnych jej obszarach? Najważniejszą strefą jest blat kuchenny, bo to przy nim wykonujemy większość czynności związanych z przygotowywaniem potraw, a stojąc przy nim, rzucamy cień na jego powierzchnię. Warto więc oświetlić blat roboczy, instalując taśmy LED, halogeny lub inne źródła światła kierunkowego.

 

2. Niewystarczająca moc oświetlenia

 

Odpowiednie oświetlenie w kuchni zależy nie tylko od liczby źródeł światła, ale także od ich mocy. Nawet mała kuchnia potrzebuje dużej ilości światła, dlatego powinniśmy właściwie dobrać liczbę lumenów do metrażu naszej kuchni. Ile lumenów powinno zatem przypadać na m2 kuchni? W przypadku tego pomieszczenia zaleca się stosowanie żarówek, które łącznie dostarczą nam od 300 do 700 luksów, czyli lumenów na metr kwadratowy. Przykładowo, jeżeli nasza kuchnia ma 10 m2, swobodnie możemy zaprojektować w niej oświetlenie centralne z potrójnym źródłem światła o mocy 60 W (czyli ok. 800 lm) oraz oświetlenie dodatkowe w postaci czterech spotów o mocy 25 W (ok. 250 lm) i kilku taśm ledowych. Taka aranżacja kuchni pod względem oświetlenia, z pewnością zapewni nam wygodę podczas wykonywania codziennych czynności.

 

Oświetlenie w kuchni - Zuma Line

 

3. Projekt oświetlenia nie współgra z umeblowaniem


Kiedy zamawiamy meble kuchenne, często zdarza się, że pomijamy przy tym projekt oświetlenia. Wówczas jest on tworzony na końcu, gdy meble już są montowane, co jest dużym błędem aranżacyjnym. Bowiem projekty oświetlenia i zabudowy meblowej powinny się wzajemnie uzupełniać, dzięki czemu wnętrze będzie idealnie zaaranżowane i dopracowane. Dobrze dobrane oświetlenie może wówczas eksponować walory estetyczne zabudowy meblowej, ale także podwyższać jej funkcjonalność i sprawiać, że korzystanie z niej będzie zdecydowanie bardziej wygodne.

 

Sprawdź koniecznie analogiczny wpis, gdzie omawiamy 3 inne częste błędy w oświetleniu kuchennym:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/3-bledy-w-oswietleniu-kuchennym-2541.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ciasto nie przywiera – czyli formy silikonowe


Od pewnego czasu hitem stały się silikonowe formy do pieczenia. Te sylikonowe gadżety...

Kuchenka gazowa czy elektryczna? Porównanie sprzętów AGD


Wyposażenie pomieszczenia roboczego w rozmaite sprzęty AGD to nie tylko zadbanie o...

Uzupełnienie minimalizmu, czyli wyspa w nowoczesnej białej...


Biel w kuchni od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością. Nie ma się jednak co...