Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / 3 najważniejsze rzeczy na które powinniśmy...

Porady

3 najważniejsze rzeczy na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie czajnika elektrycznego

Ulubione3

Kiedyś w kuchniach królowały czajniki z gwizdkiem, dziś powoli są one wypierane przez elektryczne modele. Swoją popularność zyskały głównie dzięki szybkiej pracy – woda jest gotowa w dosłownie kilka chwil, co znacznie usprawnia proces przygotowania kawy czy herbaty o poranku. Oczywiście wybór jest tak ogromny, że wchodząc do sklepu naprawdę ciężko jest się zdecydować. Jak wybrać czajnik, aby spełniał nasze oczekiwania? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

1 – pojemność czajnika
Przede wszystkim należy zacząć od tego, aby sprecyzować ile osób i z jaką częstotliwością w ciągu dnia będzie korzystać z czajnika. Ilość domowników powinna przenieść się na pojemność, gdyż jest to parametr, który w głównej mierze będzie wpływał na komfort korzystania z urządzenia. Pojemność czajnika powinniśmy dobrać do ilości osób w mieszkaniu. Czajnik powinien umożliwić przygotowanie kawy czy herbaty dla wszystkich domowników, bez konieczności dolewania wody. Jeżeli nasza rodzina składa się z więcej niż czterech osób, bo należy zainwestować w czajnik o większej pojemności. Jeśli mieszkamy sami, lub we dwójkę to z pewnością wystarczy nam czajnik o mniejszej objętości. Pamiętajmy, że odpowiednia objętość czajnika to nie tylko większa wygoda, ale również mniejsze rachunki za prąd.

 

2 – rodzaj oraz moc grzałki
Grzałka jest najważniejszym elementem w czajniku, jest ona bowiem odpowiedzialna za grzanie wody. Na rynku dostępne są modele, które posiadają grzałkę spiralną lub płytową. Modele z grzałką spiralną wymagają większej ilości wody, jednak są one o wiele tańsze, niż te z grzałką płytową. Te drugie, pomimo wyższej ceny powoli przejmują rynek, ponieważ kamień nie osiada się na grzałce, a czyszczenie czajnika jest znacznie łatwiejsze. Obok rodzaju grzałki, bardzo ważnym parametrem jest również jej moc. W modelach czajników, które posiadają grzałkę spiralną moc waha się w granicach od 200 d0 2200 W, w przypadku grzałek płaskich jest to od 600 do 3100 W. Oczywiście wyższa moc grzałki przekłada się na szybsze zagotowanie wody, aczkolwiek zużycie prądu również będzie wyższe.

 

3 – obudowa czajnika
Mówią, żeby nie oceniać książki po okładce, jednak w przypadku czajnika warto zwrócić uwagę także na jego wygląd oraz stabilność wykonania. Na rynku dostępne są różne modele, które oprócz rodzaju grzałki, różnią się także tworzywem, z którego są zrobione. Wyróżnić możemy modele z tworzywa sztucznego, szkła, ceramiki czy stali szlachetnej. Szczególnie polecane są modele czajników wykonane z ceramiki – jest to bowiem najzdrowszy materiał do gotowania wody. Oprócz tego, łatwo się je czyści, a ścianki urządzenia nie nagrzewają się tak bardzo.

Zobacz również

Kuchnia wiktoriańska

Kuchnia wiktoriańska

Po królewsku Styl wiktoriański wziął swe nazewnictwo od panującej niegdyś królowej...

Parownica w kuchni – przydatny gadżet w nowoczesnym stylu

Parownica w kuchni – przydatny gadżet w...

Koniec z nadmiernym wysiłkiem Jak zazwyczaj zabierasz się za mycie podłóg? Czyścisz...
Komentarze (1)
1
Gość
Marysia
2017-06-30 11:12:23

Poradnik w sam raz dla mnie, bo kilka dni temu wyrzuciłam zepsuty czajnik i jeszcze nie zdążyłam kupić nowego :)

Twój komentarz
Ocena