Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / 3 sposoby na porządek w kuchni

Porady

3 sposoby na porządek w kuchni

Ulubione0

Kuchnia jest wnętrzem, w którym najciężej jest utrzymać porządek. Każdego dnia podczas przygotowywania posiłków używamy niezliczoną ilość akcesoriów, sprzętów i produktów, które powinny mieć swoje miejsce. Jak ułatwić sobie utrzymanie porządku w kuchni? Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek.

1. Wykorzystaj szafki
Szafki kuchenne są podstawowym miejscem przechowywania produktów i akcesoriów. Dla wygody ich użytkowania istotne znaczenie mają zarówno wymiary, układ rozmieszczenia, jak i sposób ułożenia rzeczy w nich. Warto wykorzystać potencjał każdej szafki, by zmaksymalizować komfort wyciągania i odkładania rzeczy, jak i pomieścić w nich możliwie jak najwięcej. Dobrym sposobem jest układanie z przodu szafek i na wysokości wyciągnięcia ręki produktów, które użytkowane są najczęściej. Natomiast w tyle i wysoko, rzeczy używanych okazjonalnie. Ponadto warto wyposażyć szafki narożne w wysuwane, obrotowe kosze, które ułatwią dostęp do przechowywanych rzeczy. Natomiast wąskie wnęki zabudowy idealnie sprawdzą się jako szafki typu cargo.

2. Organizery i pojemniki
W kuchni przechowywanych jest mnóstwo drobnych rzeczy różniących się rozmiarami i kształtami. Stosunkowo ciężko jest je układać w zorganizowany sposób tak, by łatwo było je odkładać na miejsce nie robiąc przy tym bałaganu. Z pomocą przyjdą organizery i pojemniki, które pozwolą na uporządkowanie wnętrza szuflad i szafek. Dzięki przegródkom umieszczonym w szufladach drobiazgi nie będą się mieszać ze sobą, a odkładanie ich na właściwe miejsce okaże się dużo bardziej intuicyjne i proste. W szafkach często przechowywane są produkty sypkie np. kasze, czy mąki. Warto je umieścić w przezroczystych, opisanych pojemnikach, które można ustawiać jedno na drugim. Zajmą one mniej miejsca w szafce, a znalezienie poszczególnego pojemnika będzie łatwiejsze. Dobrym wyjściem jest także korzystanie z relingów pod szafkami, na których można zawiesić często używane rzeczy, jak przyprawy czy chochelki.

3. Spiżarnia w kuchni
Większość przechowywanych rzeczy w kuchni stanowią produkty spożywcze. Niektóre musimy trzymać w lodówce, ale większość upychamy w wolnych szafkach przez co z czasem pojawia się bałagan. Rozwiązaniem tego problemu jest wyodrębnienie dużej szafki na spiżarnię. W dawnych kuchniach przeznaczano na ten cel osobne pomieszczenie lub wnękę przylegającą do niej. Dziś doskonałym rozwiązaniem będzie wysoka szafka typu cargo, która sięga na wysokość całej zabudowy meblowej i można ją wysunąć do końca na szynach. Dzięki temu zyskujemy funkcjonalnie zagospodarowane miejsce na przechowywanie zapasów i innych potrzebnych artykułów kuchennych.

Zobacz również

Wyspy kuchenne w domu – o czym pamiętać?

Wyspy kuchenne w domu – o czym pamiętać?

Najpierw instalacje   To, w którym miejscu w naszym wnętrzu zaprojektujemy wyspę kuchenną...

Dlaczego warto wybrać piekarnik dual cook?

Dlaczego warto wybrać piekarnik dual cook?

Piekarnik dual cook, czyli nowoczesne spojrzenie na pieczenie Już jakiś czas, dużą...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena