Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / 4 sposoby na urządzenie kuchni dla seniora

Porady

4 sposoby na urządzenie kuchni dla seniora

Ulubione0

Jak wiemy, nowoczesne i innowacyjne rozwiązania zazwyczaj podobają się osobom młodym, jednak dla osób starszych mogą przyprawić nieco trudności. Innowacyjne rozwiązania oraz mechanizmy stosowane w nowoczesnych kuchniach mogą wprowadzić starszych ludzi w zakłopotanie. Seniorzy, często nie nadążają za wszystkimi nowinkami technologicznymi. Wiele sprzętów AGD, które posiadają nowoczesne funkcje okazują się bardzo trudne oraz skomplikowane dla osób, które ich po prostu nie znają. Dotykowe sterowanie, schowane guziki, jakieś dziwne oznaczenia – wszystko to może sprawić, że starsze osoby po prostu zgubią się w naszej kuchni. Urządzając kuchnię dla osób starszych powinniśmy się kierować kilkoma ważnymi kwestiami...

1 – wyrzucamy niepotrzebne funkcje
Nowoczesne sprzęty gospodarstwa domowego posiadają mnóstwo dodatkowych funkcji, z których w większości, seniorzy nie będą korzystać. Nieczytelne wyświetlacze z dodatkowym panelem, małe przyciski – to zazwyczaj od razu zniechęca osoby starsze do korzystania z takich urządzeń. Wybierając sprzęty do kuchni dla seniora powinniśmy wybrać proste modele, które posiadają tylko te najbardziej potrzebne funkcje. Wybierajmy modele, które mają widoczne i duże przyciski – tak, aby były one widoczne dla osób starszych. Im mniej skomplikowanych funkcji i 'udziwnień', tym lepiej! Osoba starsza powinna swobodnie korzystać ze sprzętów AGD, dlatego zadbajmy o to, aby się ich nie bała. Zrezygnujmy z dotykowych paneli i innowacyjnego systemu sterowania – im prościej, tym lepiej.

 

2 – duże przyciski
Dla osób starszych najważniejsze są widoczne oznaczenia, dlatego też, wszystkie napisy oraz guziki powinny być bardzo dobrze widoczne. Dobrze jest wybrać model, którego guziki odznaczają się mocną i intensywną kolorystyką – mają szybko rzucać się w oczy. Oczywiście równie ważne są uchwyty – powinny być one stabilne oraz wygodne. Jeśli chodzi o naczynia, to warto wybrać modele z termoizolacyjnymi rączkami – minimalizują one ryzyko poparzeń.

 

3 – bezpieczeństwo ponad wszystko
W kuchni osoby starszej powinno być przede wszystkim bezpiecznie. Dotyczy to zarówno sprzętów AGD oraz innych urządzeń, a także mebli oraz naczyń. W kuchni seniora, nic nie powinno stanowić dla niego zagrożenia. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie takich urządzeń, które po określonym czasie same się wyłączają. Przydatne jest to na przykład w przypadku piekarnika, czy płyty grzewczej. Wiadomo, że starszym osobom czasem zdarza się zapomnieć ściągnąć garnek z gazu – a wtedy nie trudno o wypadek. Coraz więcej urządzeń posiada funkcje bezpieczeństwa, które mogą okazać się zbawienne.

Zobacz również

Bauhaus – stuletni styl sposobem na aranżację kuchni

Bauhaus – stuletni styl sposobem na aranżację...

Korzeniami związany ze strzechą Charakterystyczne nazewnictwo stylu odnosi się do określenia...

Aranżacja skośnej kuchni – jak to zrobić?

Aranżacja skośnej kuchni – jak to zrobić?

Skosy w kuchni to wiele nowych możliwości, ale też... Skosy początkowo mogą wydawać się...
Komentarze (1)
1
Gość
kasiek
2017-07-31 14:06:56

Bardzo dobry i ciekawy wpis. Moja Babcia jest właśnie na etapie szukania aranżacji dla kuchni typowo dla niej. Myślę, że te rady z pewnością pomogą nam przy zaaranżowaniu jej kuchni :)

Twój komentarz
Ocena