Baterie Kuchenne - Stylowe i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
Baterie Kuchenne - Stylowe i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Baterie kuchenne


Bateriowy zawrót głowy

Bateria. Niby jeden z najmniejszych kuchennych elementów, jednak niezwykle istotny. To w końcu z baterii będziemy korzystać po kilkadziesiąt razy dziennie, dlatego warto zastanowić się nad wyborem najodpowiedniejszego modelu.

Trudny wybór

Decyzja jednak nie jest taka prosta. Na rynku są bowiem setki różnych modeli. Zaskakują swoją formą, designem, konstrukcją, pomysłowością czy funkcjonalnością. Bez problemów znajdziemy taką, która doskonale wpisze się w styl naszej kuchni. Znaleźć bowiem można tradycyjne, „bezpieczne" w swej formie baterie, stylizowane na retro, jak i skrajnie nietypowe egzemplarze idealnie wpisujące się w charakter futurystycznej zabudowy. Najważniejsze jednak by bateria zlewozmywakowa była dobrej jakości – w końcu ma nam służyć przez lata.

 


 

Montaż

Sposób montażu w dużym stopniu determinuje rodzaj baterii, jaki wybierzemy do swej kuchni. Najbardziej popularne obecnie są baterie sztorcowe inaczej zwane stojącymi. Montuje się je na zlewozmywaku lub w blacie tuż obok, a wodę doprowadza specjalnymi wężykami. Ich przewaga nad bateriami naściennymi przejawia się przede wszystkim w łatwości wymiany. Baterie naścienne bowiem montowane są bezpośrednio do ściany. Z tego względu ich wymiana może być nieco problematyczna.

 

Wylewka ma znaczenie

Wylewka nie tylko wpływa na kształt, a co za tym idzie na wygląd baterii. Ma ona też niebagatelny wpływ na komfort użytkowania, dlatego jej wybór powinien być poparty dokładną analizą tego, jak najczęściej korzystamy z kranu kuchennego, do czego nam będzie służył i w jakim miejscu kuchni będzie umiejscowiony zlew.

Wydawać by się mogło, że każda bateria będzie odpowiednia do każdej kuchni. Myli się jednak ten, kto tak sądzi. Wylewki mogą być ruchome lub nieruchome, wyciągane, składane, sprężynowe, wysokie itp. Jak zatem wybrać tę najodpowiedniejszą?

Najprostszą jest wylewka nieruchoma. Jest ona jednak dość mało praktyczna, zwykle jest elementem klasycznych stojących baterii. Jej zaletą jest niska cena, która jednak nie rekompensuje dyskomfortu związanego z jej użytkowaniem. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten rodzaj, dokładnie zastanówmy się, w którym miejscu zlewozmywaka chcemy ją zamontować, by uniknąć późniejszych problemów z myciem naczyń czy nadmiernym rozchlapywaniem wody.

Zdecydowanie bardziej funkcjonalna jest wylewka ruchoma. Jest jedną z popularniejszych typów, zwykle montuje się ją w zlewozmywakach dwukomorowych na środku, by jej zasięg obejmował obie komory.

Dla osób, które często zmywają naczynia do gustu z pewnością przypadnie wylewka wyciągana. Ponieważ w baterii z taką wylewką zamontowany jest kilkunastocentymetrowy wąż, wylewkę z powodzeniem można wyciągnąć z baterii i swobodnie spłukać myte naczynia, komorę zlewozmywaka lub po prostu nalać wody do garnka stojącego na blacie. Jest to niewątpliwie bardzo duże udogodnienie.

Ostatnio dość popularne stało się umiejscawianie zlewozmywaka tuż pod oknem kuchennym. Rozwiązanie to jest oczywiście bardzo funkcjonalne, pod warunkiem, że weźmiemy pod uwagę fakt, że przy wysokiej stojącej baterii kuchennej nie będzie możliwości pełnego otwarcia okna. Jednak i na ten problem producenci armatury znaleźli sprytne rozwiązanie. Jest nim wylewka składana. W sytuacji, kiedy chcemy otworzyć okno, po prostu składamy baterię (w zależności od modelu dociskamy w dół lub kładziemy na bok). Niestety tego typu baterie są droższe od tradycyjnych.

Wylewka sprężynowa, ostatnio dość modna, szczególne w nowoczesnych kuchniach, zwykle ma kształt odwróconej litery U i zakończona jest sprężyną, by można było łatwo nią manewrować.

Dość dekoracyjnym typem wylewki jest wylewka wysoka. Świetnie się prezentuje, niejako górując nad płaszczyzną blatów kuchennych i zlewozmywaka. Zazwyczaj przyjmuje kształt litery U. Zmywanie pod nią jest bardzo komfortowe – woda wypływa z dość dużej wysokości, dlatego bez większych problemów umieścimy pod strumieniem wody naczynia i nawet większe garnki. Niestety z tego samego powodu musimy liczyć się z dość częstym rozchlapytanwiem wody.

 

Aspekty inne, niemniej ważne

Wybierając baterię warto też zastanowić się czy ma być to bateria jedno czy dwuuchwytowa. Ta pierwsza ma zagorzałych zwolenników, twierdzących, że, szczególnie, w kuchni jest ona niezmiernie praktyczna. Wystarczy bowiem tylko podnieść dźwignię by poleciała woda i opuścić by zamknąć wypływ strumienia. Baterie takie zwane są też mieszakowymi, ze względu na to, że same mieszają wodę zimną i ciepłą w zależności od tego jak ustawimy dźwignię. Mogą się obracać wokół własnej osi, nawet o 360 stopni.

Wartym rozważenia jest zakup baterii termostatycznej, która zadba by wypływająca z niej woda miała stalą, ustaloną przez nas wcześniej temperaturę. Unikniemy w ten sposób marnowania wody wylewającej się z kranu podczas ustawiania pożądanej temperatury, nie grozi nam tez poparzenie zbyt gorącym strumieniem.

Komentarze


2.50/5 2 2
5

na jakiej zasadzie działa ta bateria termostatyczna?


Zawór mieszający termostatyczny utrzymuje stałą temperaturę na wyjściu niezależnie od tego jaka temperatura wody jest na wejściu. Polecam ten rodzaj baterii. Moja siostra ma u siebie taką i jest rewelacyjna.

Zobacz również


Nowoczesne mechanizmy w Twojej kuchni


Świat cały czas się zmienia. Technika biegnie do przodu, wynajdujemy coraz to nowsze...

Bateria baterii nierówna


Bateria należy do najmniejszych elementów znajdujących się w kuchni, jednak jej...

Kumulacja promocji Franke!


Przełom roku to doskonały czas na postanowienia i zmiany– chociażby te dotyczące...