Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Aranżacje / Baterie kuchenne / Bateria termostatyczna - zalety i ograniczenia

Baterie kuchenne

Bateria termostatyczna - zalety i ograniczenia

Ulubione3

Bezpieczna i wygodna. Taka właśnie jest bateria termostatyczna, którą wybiera coraz więcej osób urządzających kuchnię. Dlaczego jej popularność tak rośnie? Ma wiele zalet, o których warto dowiedzieć się nieco więcej, by podjąć świadomy i przemyślany wybór. Bateria taka jest bowiem nieco droższa od „zwykłych" kranów.

Jak to działa?

Zasada działania baterii termostatycznej jest prosta. Ma ona za zadanie wypuszczać wodę o określonej przez użytkownika temperaturze. Oznacza to, że nie musimy już ręcznie ustawiać ilości ciepłej i zimnej wody, bateria dzięki wbudowanemu termostatowi zrobi to za nas, wymiesza zimną i ciepłą wodę w odpowiednich proporcjach, by płynący z niej strumień miał pożądaną temperaturę. Ważne jest jednak to, w jaki sposób podłączamy baterię do sieci. Ciepła woda musi być zawsze podpięta z lewej a zimna z prawej strony baterii. W przeciwnym wypadku nie będzie ona poprawnie funkcjonować i spełniać swojego zadania.
 

Taka sama, a jednak inna

Bateria termostatyczna z zewnątrz niewiele różni się od zwykłej baterii. Jej wylewka może mieć różne kształty i wymiary, można ją więc dobrać do zlewozmywaka czy indywidualnych potrzeb. Kran taki wyposażony jest w dwa pokrętła: jedno do ustawiania wielkości strumienia wody, drugie do ustawiania temperatury. Zazwyczaj to drugie wyposażone jest w specjalny ogranicznik, dzięki któremu nawet przypadkowo nie zmienimy ustawień temperatury powyżej 38 stopni C. Nie musimy się więc martwić o przypadkowe poparzenia.
 

Bezpieczna

Wspomniany ogranicznik to jedna z głównych zalet baterii termostatycznych. Ma to szczególne znaczenie w kuchni, w której często przebywają małe dzieci lub osoby starsze, które mogłyby mieć trudności w ustawieniu odpowiedniej temperatury strumienia wody wypływającej z tradycyjnej baterii. W tym wypadku nie ma takiego ryzyka – przypadkowo nawet dziecko nie odkręci kranu z gorącą wodą, maksymalna, ograniczona przez zabezpieczenie temperatura wody wynosi 38 stopni C, nie jest więc niebezpieczna dla ludzkiego ciała. Jeśli jednak nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo najbliższych, możemy wybrać model bez zabezpieczenia, dzięki czemu nie będziemy musieli ciągle go odblokowywać podczas kuchennych pracy przy zlewozmywaku.

Oszczędna

Korzystanie z baterii termostatycznej umożliwia też realne oszczędzanie wody. Jeśli odpada nam konieczność ręcznego regulowania temperatury strumienia wypływającego z kranu, nie tracimy ani czasu, ani tym bardziej wody. Strumień o pożądanej temperaturze płynie z baterii wyposażonej w termostat już po 3-4 sekundach, podczas gdy ręczne ustawianie w baterii jedno lub dwuuchwytowej trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. W ten sposób można wiec zaoszczędzić nawet do 40 % wody, a to już spore ilości. Jeśli do tego wybrany przez nas model wyposażony jest w przycisk EKO (czyli ogranicznik na zaworze do regulacji wielkości strumienia), oszczędności mogą sięgnąć nawet 60%!
 

Prosta w obsłudze

Baterię termostatyczną mogą obsługiwać dosłownie wszyscy domownicy, włączając w to dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne. Wspomniane zabezpieczenia pozwalają na korzystanie z niej bez najmniejszych obaw. Co więcej, jej obsługa jest dziecinnie prosta, wystarczy jednorazowo ustawić odpowiednią dla wszystkich domowników temperaturę, by przy każdym użyciu ograniczać się jedynie do odkręcania wody i regulacji wielkości wypływającego strumienia. Warto wiedzieć, że w przypadku modeli renomowanych producentów temperaturę wody można bardzo precyzyjnie ustawiać, z dokładnością nawet do 1 stopnia C, co może w znaczący sposób ułatwić funkcjonowanie w kuchennym królestwie. Niejednokrotnie podczas gotowania potrzebujemy bowiem wody o ściśle określonej temperaturze.
 

Ograniczenia

Oprócz wielu bezdyskusyjnych zalet, baterie z termostatami mają też kilka ograniczeń, które mogą uniemożliwić ich montaż w kuchni. Nie zaleca się instalowania tego typu baterii w przypadku, kiedy korzystamy z przepływowego ogrzewacza wody. Bateria, regulując temperaturę może bowiem tak zmniejszyć strumień ciepłej wody, że podgrzewacz całkowicie się wyłączy, a z baterii popłynie zupełnie zimna woda. Wymagane jest też określone ciśnienie w instalacji wodnej: nie może być mniejsze niż 0,05 MPa i nie większe niż 1 MPa. Bateria termostatyczna wymaga też regularnej pielęgnacji i czyszczenia lub wymiany filtrów siateczkowych będących częścią baterii.

Zobacz również

Bateriowy zawrót głowy

Bateriowy zawrót głowy

Trudny wybór Decyzja jednak nie jest taka prosta. Na rynku są bowiem setki różnych modeli....

Strefa wody w centrum uwagi. Nowa bateria Franke Fluence.

Strefa wody w centrum uwagi. Nowa bateria Franke...

Bateria przyciąga uwagę i stanowi mocny element w kuchennej strefie wody. Jednak poza perfekcyjnym...
Komentarze (1)
1
Gość
zofia
2014-04-03 16:42:49

o fajne

Twój komentarz
Ocena