Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Materiały wykończeniowe Korek jako materiał ścienny lub podłogowy

Materiały wykończeniowe


Korek jako materiał ścienny lub podłogowy

Wilgoć, zmiany temperatury, unoszące się zapachy gotowanych dań. To codzienna rzeczywistość kuchni, pomieszczenia szczególnego w każdym domu. Jako takie potrzebuje też szczególnych materiałów wykończeniowych, które będą nie tylko dekoracyjne, ale i wytrzymałe na kuchenne warunki.

Nie tylko do butelki

Przez setki lat stosowany był jako zamknięcie butelek z winem lub szampanem. Jest doskonałym materiałem odznaczającym się niesamowitymi właściwościami, które z powodzeniem mogą sprawdzić się w kuchni. Korek, bo o nim mowa, odważnie wkracza do kuchni jako... materiał ścienny lub podłogowy, dając pole do popisu architektom i dekoratorom wnętrz. Jego zróżnicowana forma i bogata kolorystyka sprawiają, że jest materiałem niezwykle estetycznym, tworzącym dekoracyjne, zróżnicowane powierzchnie. Odpowiednio wkomponowany będzie prawdziwą ozdobą kuchennego wnętrza.
 

Nie do przecenienia

Korek powstaje z kory dębu korkowego, pozyskiwany jest głownie w Portugali, gdzie roślina ta ma doskonale warunki do wzrostu i rozwoju. Materiał ten odznacza się wieloma właściwościami, niezwykle pożądanymi w kuchni. Warto wiedzieć, że korek:

  • jest niezwykle odporny na wilgoć i parę wodną, nie chłonie wody, dzięki czemu jest doskonałym materiałem na ściany czy podłogi kuchenne; świetnie radzi sobie też w okolicach zlewozmywaka zamiast płytek ceramicznych;
  • nie chłonie i nie przepuszcza zapachów i aromatów, przez co nadaje się do wykańczania kuchennych powierzchni;
  • wbrew obiegowym opiniom, nie jest produktem łatwopalnym, można go więc stosować w okolicach kuchenek czy piekarników;
  • ma właściwości antystatyczne, nie przyciąga kurzu, co ma niebagatelne znaczenie w tak szczególnym i trudnym do utrzymania w czystości pomieszczeniu, jakim jest kuchnia;
  • powyższa cecha sprawia, że jest świetnym materiałem do wykańczania wnętrz zamieszkiwanych przez alergików;
  • stosunkowo łatwo się go zmywa i czyści;
  • jest bardzo lekki, nie obciąża więc ścian konstrukcyjnych pomieszczenia, jest niewiele cięższy od tapety, dlatego doskonale ją zastępuje;
  • jest bardzo elastyczny, dlatego po odpowiednim przygotowaniu i zaimpregnowaniu, może być świetnym materiałem na wykończenie podłogi, na której nic się nie stłucze i nie poobija;
  • nie ściera się, co tym bardziej przemawia za stosowaniem go na podłodze;
  • jest doskonałym izolatorem, materiał ten jest niezwykle ciepły w dotyku, przez co bardzo przyjazny użytkownikom;
  • posiada świetne właściwości akustyczne – wycisza i poprawia akustykę w pomieszczeniu.

Montaż

Korek może występować w postaci gotowych płyt lub paneli. Jego montaż jest tak dziecinnie prosty, że poradzi sobie z nim nawet największy amator. Korek przykleja się do wybranej powierzchni, po uprzednim przygotowaniu i wyrównaniu podłoża. Następnie dociska się go za pomocą gumowego młotka i gotowe. Montaż korka wygląda podobnie, bez względu na to czy układamy go na ścianie czy na podłodze. Różnica polega na przygotowaniu samego korka, który na podłodze musi być odpowiednio wzmocniony i polakierowany. Tę czynność zostawmy jednak profesjonalnym producentom.
 

Konserwacja i pielęgnacja

Korek naturalny właściwie nie potrzebuje jakiejś szczególnej pielęgnacji. Jest materiałem, który nie chłonie ani wilgoci, ani pary wodnej czy zapachów, nie przyciąga też kurzu, dlatego jego czyszczenie nie wymaga jakichś szczególnych wysiłków. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć go wilgotną szmatką. W przypadku korka ułożonego na podłodze, regularnie usuwajmy piasek czy codzienne zanieczyszczenia, od czasu do czasu nie bójmy się też przemyć go dokładnie wodą z kuchennym detergentem. Korek przeznaczony na podłogę jest specjalnie woskowany i lakierowany, co w jeszcze większym stopniu zapewnia mu trwałość i odporność na destrukcyjne działanie wody. Nie przesadzajmy jednak z jej ilością, która może zalegać w porach korka.
 

Alternatywne zastosowania

Kuchnia to jednak nie tylko ściany i podłogi. To też szereg akcesoriów, które doskonale wykorzystują właściwości korka naturalnego. Mogą być wiec z niego wykonane podkładki pod gorące garnki (nie przewodzą ciepła), zamknięcia pojemników na przyprawy (nie chłoną aromatów), a nawet tablice informacyjne na których można przyczepiać ulubione przepisy czy informacje dla domowników.

Komentarze


5.00/5 1 1
5

mam w kuchni i chwalę

Zobacz również


Kuchnia w stylu retro


Nowa odsłona wizualnie „postarzanych" kuchni to odpowiedź na wspomnienie o...

Kuchnia w stylu włoskim


Kuchnia to szczególne miejsce nie tylko dla Polaków. Dla Włochów także ma bardzo...

Kamień na kuchenną ścianę - niebanalna dekoracja w...


Szukasz sposobu na zaaranżowanie pomieszczenia kuchennego w niepospolity sposób?...