Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Oświetlenie Kuchnia bez okna – jak ją urządzić?

Oświetlenie


Kuchnia bez okna – jak ją urządzić?

W nowoczesnych zabudowach mieszkaniowych nie spotyka się raczej przypadków, kiedy to pomieszczenia mające służyć, jako wnętrza kuchenne pozbawione są okien. Dostęp do światła w pokoju, w którym non stop coś robimy, to standard komfortowego funkcjonowania i wygodnego wywiązywania się z tradycyjnych, rutynowych obowiązków. Niestety jednak w starodawnych budynkach, zwłaszcza niewielkich mieszkankach usytuowanych w blokach, takie sytuacje zdarzają się nierzadko. Jak sobie wówczas poradzić z aranżacją designu kuchni?

Na zdjęciu: Studio Arpol

Niekoniecznie jak z PRL-u

 

Wydawać by się mogło, że wnętrze pozbawione okna, jako mało przestronne oraz dość ciemne, będzie zarazem przestarzałe pod względem wizualnym i przypominające lokal rodem z czasów PRL-u. Oczywiście niemożność rozjaśnienia przestrzeni poprzez wpuszczenie do niej naturalnego światła w postaci promieni słonecznych to duży minus, ale nie oznacza to, że nie ma szans na wykreowanie pomieszczenia wysokiej jakości, funkcjonalnego i przede wszystkim estetycznego. Wystarczy tylko poznać w tym celu kilka niesamowicie przydatnych trików, jakie w tak zwanych ślepych wnętrzach polecane są przez doświadczonych designerów i stylistów. Jedną z cennych wskazówek okazuje się możliwość zespolenia takiego pokoju z innym. Strzałem w dziesiątkę będzie zestawienie kuchni z salonem, w którym z reguły okien jest sporo. Wtedy cała przestrzeń, nieoddzielona ścianką czy drzwiami, będzie dużo jaśniejsza. Drugim z ciekawych rozwiązań jest postawienie na kolor. W ciasnawym pomieszczeniu lepszym wariantem będzie wybór jasnych, pastelowych barw, które nie sprawią wrażenia optycznego zmniejszenia lokum. Niestety, niezależnie od tego, jaki jest nasz gust i na jaki styl urządzenia kuchni się zdecydujemy, nie ma sensu wybór tonacji ciemnych, jaskrawych czy intensywnie nasyconych, bowiem jeszcze bardziej przytłoczoną one dane pomieszczenie. Co istotne – nie chodzi tu wyłącznie o kolorystykę ścian, ale także elementów wyposażenia oraz sprzętów.

 

Zrób złudzenie

 

Kolejną złotą zasadą modelowania kuchni ślepych jest postawienie na meble z odpowiednim obiciem. Rozumie się przez to elementy designu, które będą nie tylko jasne odcieniem, o czym wspomnieliśmy w akapicie powyżej, ale również połyskliwe. Wówczas światło danego sprzętu czy mebla będzie odbijało się, a wchodząc do ciasnego, bezokiennego pomieszczenia odniesiemy wrażenie, że jest ono dużo większe niż ma to miejsce faktycznie. Ponadto nie sprawimy, że wnętrze będzie tak ponure. Jeszcze czymś innym, równie interesującym i pomysłowym, okazuje się zlecenie zaprojektowania szafek kuchennych z przeszkleniami. Także będą odbijały światło i modyfikowały pomieszczenie, odchodząc od jego pesymistycznego, szaro-burego wyglądu naturalnego. Jak zatem widać w przypadku urządzania kuchni pozbawionej dostępu do naturalnego światła, wystarczy trochę pokombinować ze stylizacjami, podobierać stosowne części wyposażenia oraz sprzęty. Podstawą jest w tym przypadku po prostu skoncentrowanie się stworzeniu przejrzystego designu i optycznego złudzenia, które pozwoli na zgoła odmienny odbiór naszej kuchni.

 

Światło nadrzędne

 

Nie zapominajmy, że kluczowe w sferze urządzenia kuchni bez okna jest zwłaszcza światło. Jeżeli na tej części kuchennego designu wyłożymy się, nie pomogą nawet połyskliwe meble czy też przeszklenia w kredensach. Istotne okazuje się przede wszystkim wykreowanie pomieszczenia, w którym światło naturalne zostanie zastąpione przez solidne, porządne i wysokiej jakości oświetlenie sztuczne. Musimy zadbać o należyte rozplanowanie poszczególnych lampek, żarówek oraz żyrandolu tak, aby wnętrze zostało optymalnie doświetlone. Po prostu wymagane jest uzupełnienie tych niedostatków, które wystąpiły w związku brakiem okna. W tej kwestii idealnie sprawdza się nasycenie pomieszczenia różnorodnym światłem – począwszy od dekoracyjnego w kącikach, przez intensywne bezpośrednio przy wejściu i na podszafkowym w rejonie mebli skończywszy. To sprawi, że pomieszczenie zostanie całkowicie, a co najistotniejsze - równomiernie - oświetlone.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
kirke

Ja mam kuchnię bez okna i jak robiłam jej remont to długo myślałam, co można zrobić, by ta kuchnia jakoś wyglądała. Też podstawiłam na oświetlenie i meble z połyskiem. Efekt jest do przyjęcia :) Osobiście dodałabym tutaj jeszcze porządny okap. W kuchni bez okien odpowiednia wentylacja powinna być sprawą pierwszorzędną.

Zobacz również


Sposoby na odseparowanie kuchni od salonu


Kuchnia otwarta na salon to nie tylko trend ostatnich lat. To sposób na gościnne...

Fusion w kuchni. Na czym polega ten styl?


Po co wybierać między nowym a starym, kiedy można oba te trendy ze sobą umiejętnie i...

Ceramika na ścianie


Mimo wielu nowoczesnych, ciekawych i modnych materiałów ściennych wykorzystywanych do...