Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Oświetlenie Kuchnia bez okna – jak ją urządzić?

Oświetlenie


Kuchnia bez okna – jak ją urządzić?

W nowoczesnych zabudowach mieszkaniowych nie spotyka się raczej przypadków, kiedy to pomieszczenia mające służyć, jako wnętrza kuchenne pozbawione są okien. Dostęp do światła w pokoju, w którym non stop coś robimy, to standard komfortowego funkcjonowania i wygodnego wywiązywania się z tradycyjnych, rutynowych obowiązków. Niestety jednak w starodawnych budynkach, zwłaszcza niewielkich mieszkankach usytuowanych w blokach, takie sytuacje zdarzają się nierzadko. Jak sobie wówczas poradzić z aranżacją designu kuchni?

Na zdjęciu: Studio Meblostyl

Niekoniecznie jak z PRL-u

 

Wydawać by się mogło, że wnętrze pozbawione okna, jako mało przestronne oraz dość ciemne, będzie zarazem przestarzałe pod względem wizualnym i przypominające lokal rodem z czasów PRL-u. Oczywiście niemożność rozjaśnienia przestrzeni poprzez wpuszczenie do niej naturalnego światła w postaci promieni słonecznych to duży minus, ale nie oznacza to, że nie ma szans na wykreowanie pomieszczenia wysokiej jakości, funkcjonalnego i przede wszystkim estetycznego. Wystarczy tylko poznać w tym celu kilka niesamowicie przydatnych trików, jakie w tak zwanych ślepych wnętrzach polecane są przez doświadczonych designerów i stylistów. Jedną z cennych wskazówek okazuje się możliwość zespolenia takiego pokoju z innym. Strzałem w dziesiątkę będzie zestawienie kuchni z salonem, w którym z reguły okien jest sporo. Wtedy cała przestrzeń, nieoddzielona ścianką czy drzwiami, będzie dużo jaśniejsza. Drugim z ciekawych rozwiązań jest postawienie na kolor. W ciasnawym pomieszczeniu lepszym wariantem będzie wybór jasnych, pastelowych barw, które nie sprawią wrażenia optycznego zmniejszenia lokum. Niestety, niezależnie od tego, jaki jest nasz gust i na jaki styl urządzenia kuchni się zdecydujemy, nie ma sensu wybór tonacji ciemnych, jaskrawych czy intensywnie nasyconych, bowiem jeszcze bardziej przytłoczoną one dane pomieszczenie. Co istotne – nie chodzi tu wyłącznie o kolorystykę ścian, ale także elementów wyposażenia oraz sprzętów.

 

Zrób złudzenie

 

Kolejną złotą zasadą modelowania kuchni ślepych jest postawienie na meble z odpowiednim obiciem. Rozumie się przez to elementy designu, które będą nie tylko jasne odcieniem, o czym wspomnieliśmy w akapicie powyżej, ale również połyskliwe. Wówczas światło danego sprzętu czy mebla będzie odbijało się, a wchodząc do ciasnego, bezokiennego pomieszczenia odniesiemy wrażenie, że jest ono dużo większe niż ma to miejsce faktycznie. Ponadto nie sprawimy, że wnętrze będzie tak ponure. Jeszcze czymś innym, równie interesującym i pomysłowym, okazuje się zlecenie zaprojektowania szafek kuchennych z przeszkleniami. Także będą odbijały światło i modyfikowały pomieszczenie, odchodząc od jego pesymistycznego, szaro-burego wyglądu naturalnego. Jak zatem widać w przypadku urządzania kuchni pozbawionej dostępu do naturalnego światła, wystarczy trochę pokombinować ze stylizacjami, podobierać stosowne części wyposażenia oraz sprzęty. Podstawą jest w tym przypadku po prostu skoncentrowanie się stworzeniu przejrzystego designu i optycznego złudzenia, które pozwoli na zgoła odmienny odbiór naszej kuchni.

 

Światło nadrzędne

 

Nie zapominajmy, że kluczowe w sferze urządzenia kuchni bez okna jest zwłaszcza światło. Jeżeli na tej części kuchennego designu wyłożymy się, nie pomogą nawet połyskliwe meble czy też przeszklenia w kredensach. Istotne okazuje się przede wszystkim wykreowanie pomieszczenia, w którym światło naturalne zostanie zastąpione przez solidne, porządne i wysokiej jakości oświetlenie sztuczne. Musimy zadbać o należyte rozplanowanie poszczególnych lampek, żarówek oraz żyrandolu tak, aby wnętrze zostało optymalnie doświetlone. Po prostu wymagane jest uzupełnienie tych niedostatków, które wystąpiły w związku brakiem okna. W tej kwestii idealnie sprawdza się nasycenie pomieszczenia różnorodnym światłem – począwszy od dekoracyjnego w kącikach, przez intensywne bezpośrednio przy wejściu i na podszafkowym w rejonie mebli skończywszy. To sprawi, że pomieszczenie zostanie całkowicie, a co najistotniejsze - równomiernie - oświetlone.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
kirke

Ja mam kuchnię bez okna i jak robiłam jej remont to długo myślałam, co można zrobić, by ta kuchnia jakoś wyglądała. Też podstawiłam na oświetlenie i meble z połyskiem. Efekt jest do przyjęcia :) Osobiście dodałabym tutaj jeszcze porządny okap. W kuchni bez okien odpowiednia wentylacja powinna być sprawą pierwszorzędną.

Zobacz również


Co na okno w kuchni?


Kuchenne okno to niemal tak istotny element wnętrza jak meble czy płyta grzewcza. To...

Zaproś Prowansje do swojej kuchni


Która z nas nie marzy o wakacjach nad lazurowym wybrzeżem, ciepłym słońcu i...

Zabawa w chowanego, czyli AGD do zabudowy


Jeszcze nie tak dawno sprzęt do zabudowy był trudno dostępny a kuchnia wyposażona w...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności