Popularne układy kuchni w kształcie liter
Kuchenna aranżacja musi być oparta na konkretnym założeniu, układzie przestrzennym. Najważniejszy jest kształt, jaki przybierze zabudowa meblowa, bo to ona w największym stopniu decyduje o odbiorze kuchennego wnętrza jako całości. Ona też ma decydujący wpływ na funkcjonalność kuchni.
Kształt ma znaczenie
Kształt zabudowy meblowej zależy od wielu czynników. Na to, jak będzie wyglądać kuchnia mają wpływ zarówno upodobania inwestorów, założenia projektanta kuchni, styl, w jakim ma być urządzone wnętrze, ale też warunki techniczne pomieszczenia. Nie w każdej bowiem kuchni możliwa jest aranżacja z wyspą, podobnie jak nie w każdym wnętrzu można zaplanować zabudowę na trzech ścianach. Największym ograniczeniem jest z pewnością wielkość samego pomieszczenia, ale też jego proporcje oraz ilość i rozmieszczenie poszczególnych otworów okiennych i drzwiowych. Jakie są więc najpopularniejsze zabudowy stosowane w kuchniach?
Zabudowa w kształcie litery L
To jeden z najczęściej wybieranych kształtów zabudowy meblowej w kuchni. Sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu, nie zajmuje dużo przestrzeni, nadaje się więc do nawet niedużych i wąskich pomieszczeń, przy czym nieźle prezentuje się też w dużych kuchniach. Zazwyczaj na jednym z „ramion" zabudowy ustawia się lodówkę i zlewozmywak, na drugim lokuje się płytę grzewczą i piekarnik. Dzięki temu zachowana jest zasada trójkąta roboczego w kuchni. Zabudowa taka jest funkcjonalna i zazwyczaj dobrze wygląda we wnętrzu, bez względu na styl, w jakim jest urządzone.
Zabudowa w kształcie litery U
To propozycja dla właścicieli stosunkowo przestronnych kuchni. W takim układzie meble lokuje się na dwóch przeciwległych ścianach, łącząc je jeszcze jednym rzędem szafek umieszczonym na trzeciej ścianie (zazwyczaj to ściana z oknem, znajdująca się naprzeciwko wejścia do kuchni). W zabudowie takiej kluczowe elementy (lodówka, płyta grzewcza i zlewozmywak) lokuje się na każdej ze ścian, przy czym ważne jest by, lodówka i płyta były umieszczone na przeciwległych ścianach. Zlewozmywak może wtedy znaleźć swe miejsce pod oknem, co jest nie tylko funkcjonalnym, ale i bardzo modnym rozwiązaniem. Zabudowa w kształcie litery U doskonale prezentuje się w dużych kuchniach, najlepiej tych, otwartych na salon.
Zabudowa w kształcie litery G
To pewna odmiana zabudowy w kształcie litery U, tyle, że zazwyczaj jest to dłuższy ciąg mebli, ulokowanych na czterech ścianach, z pozostawionym miejscem na wejście do kuchni. To propozycja dla właścicieli dużych wnętrz, najlepiej otwartych na salon. Pewnym utrudnieniem wpływającym na funkcjonalność takiej zabudowy jest duża ilość narożników, które mogą być mało praktyczne, szczególnie, jeśli nie zostaną wyposażone we właściwe systemy narożne (narożne szafki, szuflady, ADG). Nie jest to zabudowa często stosowana we współczesnych kuchniach.
Zabudowa dwurzędowa
W przypadku takiej zabudowy meble ustawione są na przeciwległych ścianach kuchni. Zabudowa ta przypomina nieco zabudowę w kształcie litery U, nie ma w niej jednak trzeciego rzędu szafek („łącznika"). Zazwyczaj stosuje się ją w szerokich kuchniach, pozwala bowiem na optyczne zwężenie przestrzeni. Jest dość praktyczna, kluczowe elementy kuchni lokuje się na obu ścianach, by mogły stworzyć kuchenny trójkąt. Pewną modyfikacją tej zabudowy jest zabudowa z wyspą, która zastępuje jeden z rzędów mebli kuchennych. Można ją z powodzeniem zaplanować w kuchni otwartej na salon, wyspa będzie wtedy pełnić rolę łącznika pomiędzy kuchnią a salonem. Warto zadbać o to, by na wyspie możliwe było podłączenie płyty grzewczej lub zainstalowane zlewozmywaka, by kluczowe elementy kuchennego trójkąta nie musiały być ulokowane na jednej ścianie.
Zabudowa jednorzędowa
Najmniej praktyczna i funkcjonalna ze wszystkich typów. W tym przypadku nie ma możliwości zastosowania zasady trójkąta roboczego w kuchni, korzystanie więc z wszystkich kuchennych elementów jest mniej komfortowe. Najczęściej zabudowę taką stosuje się w wyjątkowo małych i ciasnych pomieszczeniach lub aneksach kuchennych. Nie zajmuje ona zbyt dużo przestrzeni, w niej samej jednak nie me też sporo miejsca na przechowywanie kuchennych akcesoriów i produktów spożywczych.