Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Bateria termostatyczna – jak działa i czym...

Porady

Bateria termostatyczna – jak działa i czym różni się od zwykłych baterii?

Ulubione0

Ciężko wyobrazić sobie kuchnię, w której nie ma zlewozmywaka lub baterii. Nawet jeśli wszystkie naczynia myjemy w zmywarce, to nadaj jest to obowiązkowy element kuchennego wyposażenia. Dzięki baterii i dostępie do wody możemy przemyć ręce, opłukać świeże owoce i warzywa a także 'na szybko' wyczyścić kilka szklanek, które są nam potrzebne 'na już'. Kiedyś wybór baterii kuchennych był banalnie prosty – na rynku znajdowało się ich dosłownie kilka, dlatego łatwo było się zdecydować na jakiś model. Dziś jest troszkę gorzej – ilość dostępnych opcji i możliwości potrafi przerazić! W poniższym artykule bliżej przyjrzymy się bateriom termostatycznym. Opiszemy czym różnią się od zwykłych modeli i czy warto w nie inwestować. Zapraszamy do czytania.

Czym baterie termostatyczne różnią się od tych 'zwykłych'?
Przede wszystkim, baterie termostatyczne posiadają układ utrzymywania stałej temperatury wody, która z nich wypływa. Polega to na mieszaniu strumienia zimnej oraz gorącej wody. W baterii termostatycznej zamontowany jest element, który odkształca się w wyniku zmiany temperatury. Czym to skutkuje? Otóż, gdy woda robi się za bardzo gorąca, to następuje zwiększenie przekroju otworu, przez który dopływa zimna woda, a zmniejszenie przekroju otworu, którym 'leci' woda gorąca. Proces ten również działa odwrotnie – w przypadku, kiedy woda jest zbyt zimna. 'Reakcja' baterii na nieodpowiednią temperaturę wody jest bardzo szybka – często wahania temperatury są dla użytkowników niezauważalne.

 

Czy warto inwestować w baterię termostatyczną?
Wiele osób uważa, że zakup baterii termostatycznej nie ma większego sensu. Sądzą, że jest to tani chwyt marketingowy, który jest zupełnie niepotrzebny, jednak okazuje się, że w pewnych sytuacjach, ta bateria może okazać się zbawienna. Bateria, która utrzymuje stałą temperaturę wypływającej wody przyda się szczególnie wtedy, kiedy w naszej instalacji występują wahania ciśnienia. Najczęściej są one wynikiem zmiany temperatury wody. Chcąc 'ręcznie' to wyregulować tracimy co najmniej kilkanaście sekund – mając baterię termostatyczną niskie ciśnienie nigdy nas już nie zaskoczy.

 

Kiedy nie warto kupować baterii termostatycznej?
Zakup baterii termostatycznej nie ma sensu w sytuacji, gdy ciepłą wodę 'przygotowuje' przepływowy podgrzewacz. W takim wypadku działanie termostatu sprawi, że natężenie strumienia spadnie poniżej minimalnej wartości, od której działa nasz podgrzewacz. Skutkuje to lodowatą, a nie podgrzaną wodą płynącą z kranu.

Zobacz również

Kuchenny alfabet

Kuchenny alfabet

A Aqua stop – to system zabezpieczający kuchnię przed zalaniem w przypadku awarii zmywarki lub...

Kuchnia w ziołach

Kuchnia w ziołach

2w1 Zioła w doniczkach to nie tylko świetny sposób na świeże przyprawy, ale też doskonała...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena