Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Bezpieczeństwo w kuchni

Porady


Bezpieczeństwo w kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym wiele się dzieje. Podczas gotowania, sprzątania, smażenia czy pieczenia jesteśmy narażeni na mniejsze lub większe niebezpieczeństwa. Jak wskazują statystyki do większości wypadków domowych, dochodzi właśnie w kuchni. Dlatego warto sprawdzić, jak można się chronić przed urazami wynikającymi z pracy w kuchni.

Na zdjęciu: Studio Mebli Prestige

Wysoka temperatura


Kontakt z gorącymi rzeczami jest najczęstszą przyczyną urazów doznawanych w kuchni. Oparzenia wrzątkiem, gorące patelnie, pryskający tłuszcz czy dotknięcie włączonego piekarnika. Wszystko to może spowodować bolesne urazy i mocne poparzenia. Ważne jest więc by używać zabezpieczających rękawic oraz stawiać naczynia z dala od krawędzi. Natomiast ustawiając patelnie podczas smażenia na płycie grzewczej, uchwyty należy obracać w stronę ściany, by ktoś o nie nie zahaczył lub by dziecko za nie nie pociągnęło.

 

Toksyczne przedmioty


Naczynia kuchenne mogą wydzielać substancje chemiczne podczas podgrzewania. Przegrzane garnki i patelnie teflonowe emitują toksyny, które są rakotwórcze, obniżają odporność i zwiększają ryzyko zawału i udaru. Warto więc zrezygnować nie tylko z aluminium w kuchni, ale także teflonu oraz plastikowych naczyń, gdyż posiadają bisphenol wpływający na zmiany genetyczne. Nie przechowujmy też żywności w workach foliowych lub w srebrnej folii. Warto też wyrzucić chińskie łyżki i łopatki z czarnego nylonu, bowiem zawierają kancerogenne substancje.

 

Złe przechowywanie


Źle przechowywane produkty spożywcze na pozór mogą wyglądać zdrowo, ale niestety takie nie są. Ważne jest aby niezwłocznie po przyniesieniu zakupów ze sklepu, przełożyć je z woreczków foliowych do szczelnie zamykanych pudełek szklanych lub pojemniczków, które były wyparzone. Szczególnie ważne to jest w przypadku mięsa i nabiału. Wszystkie otwarte produkty przechowywane w lodówce powinny być dokładnie przykryte. Natomiast jeżeli posiadamy niedokończone jedzenie z puszki, należy je przełożyć do pojemniczka z zamknięciem, gdyż przechowywanie w otwartych puszkach jest toksyczne.

 

Szafki kuchenne


Meble kuchenne również mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Szafki i półki powinny być stabilne, a drzwiczki zablokowane, by przechowywane w nich rzeczy nie spadły dziecku na głowę lub by nie mogło po nie sięgać zbyt swobodnie. Ponadto w wiszących szafkach raczej nie układajmy ciężkich przedmiotów czy akcesoriów kuchennych, gdyż podczas próby wyjęcia czegoś innego, możemy niefortunnie zrzucić to sobie na głowę. Produkty przechowywane w szafkach należy więc układać od najlżejszych do najcięższych z góry w dół.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


6 porad związanych z kupnem miksera


Mikser jest jednym z tych urządzeń, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę...

Multicooker – gotuj na miarę nowoczesności


Koniec z wydawaniem kupy pieniędzy na pospolite przybory kuchenne! Stop tradycyjnych...

Mikser planetarny – mikser, który skradnie Twoje serce


Która z nas nie marzy o robocie kuchennym? O robocie, który sam wyrobi każde ciasto,...