Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Bezpieczeństwo w kuchni

Porady

Bezpieczeństwo w kuchni

Ulubione0

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym wiele się dzieje. Podczas gotowania, sprzątania, smażenia czy pieczenia jesteśmy narażeni na mniejsze lub większe niebezpieczeństwa. Jak wskazują statystyki do większości wypadków domowych, dochodzi właśnie w kuchni. Dlatego warto sprawdzić, jak można się chronić przed urazami wynikającymi z pracy w kuchni.

Wysoka temperatura
Kontakt z gorącymi rzeczami jest najczęstszą przyczyną urazów doznawanych w kuchni. Oparzenia wrzątkiem, gorące patelnie, pryskający tłuszcz czy dotknięcie włączonego piekarnika. Wszystko to może spowodować bolesne urazy i mocne poparzenia. Ważne jest więc by używać zabezpieczających rękawic oraz stawiać naczynia z dala od krawędzi. Natomiast ustawiając patelnie podczas smażenia na płycie grzewczej, uchwyty należy obracać w stronę ściany, by ktoś o nie nie zahaczył lub by dziecko za nie nie pociągnęło.

Toksyczne przedmioty
Naczynia kuchenne mogą wydzielać substancje chemiczne podczas podgrzewania. Przegrzane garnki i patelnie teflonowe emitują toksyny, które są rakotwórcze, obniżają odporność i zwiększają ryzyko zawału i udaru. Warto więc zrezygnować nie tylko z aluminium w kuchni, ale także teflonu oraz plastikowych naczyń, gdyż posiadają bisphenol wpływający na zmiany genetyczne. Nie przechowujmy też żywności w workach foliowych lub w srebrnej folii. Warto też wyrzucić chińskie łyżki i łopatki z czarnego nylonu, bowiem zawierają kancerogenne substancje.

Złe przechowywanie
Źle przechowywane produkty spożywcze na pozór mogą wyglądać zdrowo, ale niestety takie nie są. Ważne jest aby niezwłocznie po przyniesieniu zakupów ze sklepu, przełożyć je z woreczków foliowych do szczelnie zamykanych pudełek szklanych lub pojemniczków, które były wyparzone. Szczególnie ważne to jest w przypadku mięsa i nabiału. Wszystkie otwarte produkty przechowywane w lodówce powinny być dokładnie przykryte. Natomiast jeżeli posiadamy niedokończone jedzenie z puszki, należy je przełożyć do pojemniczka z zamknięciem, gdyż przechowywanie w otwartych puszkach jest toksyczne.

Szafki kuchenne
Meble kuchenne również mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa. Szafki i półki powinny być stabilne, a drzwiczki zablokowane, by przechowywane w nich rzeczy nie spadły dziecku na głowę lub by nie mogło po nie sięgać zbyt swobodnie. Ponadto w wiszących szafkach raczej nie układajmy ciężkich przedmiotów czy akcesoriów kuchennych, gdyż podczas próby wyjęcia czegoś innego, możemy niefortunnie zrzucić to sobie na głowę. Produkty przechowywane w szafkach należy więc układać od najlżejszych do najcięższych z góry w dół.

Zobacz również

Jego wysokość hoker

Jego wysokość hoker

Kropka nad „i"   Hokery będą niezastąpionymi elementami wyposażenia, ale odpowiednio...

Sposoby na okno w kuchni

Sposoby na okno w kuchni

Okno w kuchni klasycznej Jeżeli chodzi o kuchnie urządzone w klasycznym stylu, gdzie dominują...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena