Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Chodniczek w kuchni – hit czy kit?

Porady


Chodniczek w kuchni – hit czy kit?

Klasyczne dywany zazwyczaj stanowią istotny element aranżacyjny wszystkich wnętrz poza kuchnią. W pomieszczeniu roboczym, w którym ciągle pitrasimy, przyrządzamy przetwory, sprzątamy z wykorzystaniem chemicznych detergentów, ciężko byłoby utrzymać w należytym porządku wykładzinę dywanową. Niemniej jednak warto pomyśleć o inwestycji w chociażby niewielki, estetyczny chodniczek akurat celowo wyścielający podłogę lokum kuchennego.

Na zdjęciu: Artur Krupa

Odmiennie niż wszędzie indziej


Tkanina na powierzchnię podłogową w kuchni nie uchodzi na pewno za standard. Raczej domownicy ograniczają się do wyłożenia parkietu, płytek ceramicznych czy kamiennych. Niekiedy pojawiają się także panele laminowane. Chodnik może natomiast być czymś zupełnie nowatorskim. Jest to sposobność stworzenia z wnętrza estetycznego pomieszczenia, które będzie odznaczało się oryginalnością wystroju. Nie chodzi od razu o tradycyjny dywan wyścielający trzy czwarte pomieszczenia kuchennego, ale o efektowny malutki dywanik, jaki pozwala dodać wyrazistego akcentu całemu lokum.

 

W trosce o to, co pod spodem

 

Zastosowanie chodnika we wnętrzu kuchennym to nie tylko przejaw indywidualizmu i nietuzinkowości aranżacji, lecz także forma swego rodzaju „zabezpieczenia" dla domowników. Pamiętajmy, że kuchnia jest miejscem narażonym znacznie bardziej niż inne pokoje na rozmaite obciążenia. Często coś nam wypada z rąk czy zsuwa się z mebli i brak ochrony parkietu bądź płytek może spowodować zarysowania powierzchni podłogowej lub całkowite jej zniszczenie. Przekłada się to natomiast na nadwyrężenie naszego domowego budżetu i zaburzenie estetyki lokum. Uniknąć tego można natomiast w bardzo łatwy sposób – decydując się właśnie na wspomniany powyżej chodnik, który będzie ochroną przed uszkodzeniem podłogi. Poza tym, w wyścielonej nawet malutkim dywanikiem kuchni będzie nam ciepło w nogi. Nie wszystkie obiekty mieszkalne dysponują udogodnieniem w postaci ogrzewania podłogowego akurat w tym wnętrzu. Jeszcze jedna sprawa to antypoślizgowość, jaką gwarantuje tkanina rzucona na podłoże.

 

Bez obaw o czystość

 

Wydawać by się mogło, że dywan w kuchni jest mało praktyczny, a jednak wielu projektantów uznaje iż wręcz przeciwnie – chodnik pozwala zachować schludność i estetykę wnętrza. Nawet, jeżeli materiał ulegnie zaprószeniu przyprawami, siekanymi warzywami czy mąką, nie ma kłopotu z doprowadzeniem go do porządku. Wystarczy zwinąć dywanik w rulon i wytrzepać. Nic trudnego ani kłopotliwego. Poza tym, potraktujmy chodnik nie jako ozdobę, ale swoistą „barierę ochronną" osłaniającą podłogę. Lepiej wydać kilkaset złotych na nowy dywan niż kilka tysięcy na odnawianie parkietu. Plamy czy zacieki powstałe na kolorowej czy pokrytej wzorami wykładzinie nie będą tak bardzo rzucały się w oczy jak na jednolitym odcieniem podłożu z płytek czy drewna. Okruszki oraz resztki żywności da się natomiast zwyczajnie zmieść zmiotką bądź odkurzyć.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
DARIA

Może i fajnie to wygląda, ale jakoś nie jestem przekonana do praktyczności tego rozwiązania. Jak dla mnie bardziej praktyczne są zwykłe płytki, które wystarczy zetrzeć i są czyste.

Zobacz również


Aranżacja kuchni otwartej na salon


Projekt zaaranżowania kuchni otwartej na salon jest świetnym rozwiązaniem dla mieszkań...

Najlepsze kwiaty doniczkowe do kuchni


Kwiaty doniczkowe mają wielki potencjał dekoracyjny i czynią wnętrza zdecydowanie...

Sufit podwieszany. Jak go wykorzystać w kuchni?


Sufit podwieszany jest rozwiązaniem wnętrzarskim mającym wielki potencjał dekoracyjny....