Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Cicha wentylacja w kuchni – jak to zrobić?

Porady

Cicha wentylacja w kuchni – jak to zrobić?

Ulubione0

Kuchnia jest najczęściej eksploatowanym pomieszczeniem w całym domu. To właśnie tutaj przygotowujemy posiłki, pijemy poranną kawę i odrabiamy lekcje z naszymi dziećmi. Dla wielu osób kuchnia jest miejscem, w którym można się odstresować i oddać gotowaniu. Nieodłącznym jej elementem jest okap kuchenny, który często jest... dość głośny. Ten specyficzny hałas potrafi wkurzyć, ale my wiemy jak sobie z nim poradzić. W dzisiejszym artykule podpowiemy wam jak sprawić, czy wentylacja w kuchni była sprawna i cichutka. Zapraszamy do czytania.

Hałasujący okap – tego nie da się lubić
Wszyscy wiemy, jak uciążliwy może być głośny, hałasujący okap. Jest to szczególnie drażniące jeśli mamy otwartą kuchnię i wszystkie dźwięki zakłócają nam pracę czy odpoczynek. Oczywiście połączenie kuchni z salonem jest bardzo funkcjonalnym i wygodnym rozwiązaniem, jednak jeśli podczas oglądania telewizji czy rozmowy z przyjaciółmi jesteśmy zagłuszani przez hałasujący okap to przestaje być ciekawie.
Zawsze w takiej sytuacji możemy zmniejszyć moc okapu, jednak jest to zły pomysł. Irytujący hałas stanie się tylko troszkę mniej irytujący, a urządzenie będzie nadal wydawać jednostajny szum. Dopiero, gdy wyłączymy wyciąg, dochodzi do nas błoga cisza i możemy się zrelaksować. Musimy pamiętać, że okap, który pracuje na małych obrotach jest mało skuteczny, dlatego lepiej w ogóle go nie włączać. I tutaj stajemy przed wyborem – albo wytrzymujemy jakoś ten irytujący hałas, albo aromaty pochodzące z kuchni roznoszą się po całym domu. Wiele osób urządzając nową kuchnię całkowicie rezygnuje z okapu, bo wiedzą, że nie będą z niego korzystać a bez sensu go kupować żeby był tylko ozdobą.

 

Co zrobić aby okap był jednocześnie cichy i skuteczny?
Alternatywą głośnego okapu mogą być wentylatory dachowe. Silnik okapu przenosimy na dach, a w kuchni znajduje się tylko regulator prędkości wyciągu oraz obudowa. Dzięki dużej odległości pomiędzy okapem a wentylatorem sprawia, że praca urządzenia jest praktycznie bezgłośna.
Oprócz tego, że taki okap jest bardzo cichy, to dodatkowo jest znacznie bardziej skuteczny. Wciągane powietrze musi przejść znacznie dłuższą drogę, co wpływa na podwyższone ciśnienie co przekłada się na szybszą wymianę powietrza w kuchennym pomieszczeniu.

 

Kiedy warto zamontować wentylator dachowy?
Na montaż dachowego wentylatora możemy pozwolić sobie w każdym momencie. Wiadomo – najłatwiej jest jeśli zrobimy to już na etapie budowy domu, jednak na późniejszych etapach, też da się to zrobić.

Zobacz również

Ścianka działowa – sposób na oddzielenie kuchni i salonu

Ścianka działowa – sposób na oddzielenie...

Otwarta przestrzeń Planując zastosowanie takiego rozwiązania w naszej kuchni, musimy...

Czym jest raufaza i do czego służy?

Czym jest raufaza i do czego służy?

Gruba, mocna i elegancka Pod pojęciem raufazy kryje się nowoczesna tapeta przeznaczona m.in. do...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena