Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Cicha wentylacja w kuchni – jak to zrobić?

Porady


Cicha wentylacja w kuchni – jak to zrobić?

Kuchnia jest najczęściej eksploatowanym pomieszczeniem w całym domu. To właśnie tutaj przygotowujemy posiłki, pijemy poranną kawę i odrabiamy lekcje z naszymi dziećmi. Dla wielu osób kuchnia jest miejscem, w którym można się odstresować i oddać gotowaniu. Nieodłącznym jej elementem jest okap kuchenny, który często jest... dość głośny. Ten specyficzny hałas potrafi wkurzyć, ale my wiemy jak sobie z nim poradzić. W dzisiejszym artykule podpowiemy wam jak sprawić, by wentylacja w kuchni była sprawna i cichutka. Zapraszamy do czytania.

Na zdjęciu: Studio Mebli Adad

Hałasujący okap – tego nie da się lubić

 

Wszyscy wiemy, jak uciążliwy może być głośny, hałasujący okap. Jest to szczególnie drażniące jeśli mamy otwartą kuchnię i wszystkie dźwięki zakłócają nam pracę czy odpoczynek. Oczywiście połączenie kuchni z salonem jest bardzo funkcjonalnym i wygodnym rozwiązaniem, jednak jeśli podczas oglądania telewizji czy rozmowy z przyjaciółmi jesteśmy zagłuszani przez hałasujący okap to przestaje być ciekawie. Zawsze w takiej sytuacji możemy zmniejszyć moc okapu, jednak jest to zły pomysł. Irytujący hałas stanie się tylko troszkę mniej irytujący, a urządzenie będzie nadal wydawać jednostajny szum. Dopiero, gdy wyłączymy wyciąg, dochodzi do nas błoga cisza i możemy się zrelaksować. Musimy pamiętać, że okap, który pracuje na małych obrotach jest mało skuteczny, dlatego lepiej w ogóle go nie włączać. I tutaj stajemy przed wyborem – albo wytrzymujemy jakoś ten irytujący hałas, albo aromaty pochodzące z kuchni roznoszą się po całym domu. Wiele osób urządzając nową kuchnię całkowicie rezygnuje z okapu, bo wiedzą, że nie będą z niego korzystać a bez sensu go kupować żeby był tylko ozdobą.

 

Co zrobić aby okap był jednocześnie cichy i skuteczny?

 

Alternatywą głośnego okapu mogą być wentylatory dachowe. Silnik okapu przenosimy na dach, a w kuchni znajduje się tylko regulator prędkości wyciągu oraz obudowa. Dzięki dużej odległości pomiędzy okapem a wentylatorem sprawia, że praca urządzenia jest praktycznie bezgłośna. Oprócz tego, że taki okap jest bardzo cichy, to dodatkowo jest znacznie bardziej skuteczny. Wciągane powietrze musi przejść znacznie dłuższą drogę, co wpływa na podwyższone ciśnienie co przekłada się na szybszą wymianę powietrza w kuchennym pomieszczeniu.

 

Kiedy warto zamontować wentylator dachowy?

 

Na montaż dachowego wentylatora możemy pozwolić sobie w każdym momencie. Wiadomo – najłatwiej jest jeśli zrobimy to już na etapie budowy domu, jednak na późniejszych etapach, też da się to zrobić.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Romek

Wnioskuje, że wentylator dachowy dachowy to fajna sprawa, ale obawiam się, że w bloku taka instalacja nie jest możliwa...muszę się zorientować, bo ten hałas z okapu jest nie do zniesiennia.

Zobacz również


Przełamać stereotypy, czyli niestandardowe kształty w...


Wnętrza kuchenne jak nigdy dotąd otwierają się na nowości. Dotyczy to zarówno...

Jak ochłodzić kuchnię w trakcie upałów?


Trzeba przyznać, że większość z nas z pewnością uwielbia upały, ale wyłącznie...

Na widoku czy w ukryciu? Czyli wybieramy miejsce na zlew


Oprócz tego, gdzie i jak ustawimy meble w kuchni dość istotną kwestią jest...