Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Co powinniśmy robić ze starym, zużytym...

Porady


Co powinniśmy robić ze starym, zużytym sprzętem AGD?

Wszystko co jakiś czas wymaga wymiany na nowszy model. Podobnie jest w przypadku urządzeń gospodarstwa domowego. Po kilku lub kilkunastu latach użytkowania warto dobrze wysłużony model zamienić na coś nowszego i sprawniejszego. Co jednak powinniśmy zrobić ze starym sprzętem? Wyrzucić na śmietnik? A może oddać na złom? Jak pozbyć się starego sprzętu nie zatruwając środowiska i nie łamiąc przepisów?

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

Kiedyś każdy sprzęt się zużyje...

 

Urządzenia AGD to nie ubrania – nie zmieniamy ich zbyt często. Takie sprzęty zazwyczaj służą nam przez długie lata, jednak prędzej czy później przychodzi taki czas, że stare, wysłużone już modele trzeba zamienić na coś nowszego. Czasem awaria, czasem przeprowadzka – bez względu na sytuację, znajdujemy się w sytuacji w której, musimy podjąć decyzję co zrobimy ze starym sprzętem. Oczywiście mnóstwo osób wyrzuca stare sprzęty na śmietnik – chyba nie wiedzą, że narażają się w ten sposób na wysokie kary pieniężne...

 

Jakie przepisy nas obowiązują?

 

Przepisy związane z zużytym sprzętem AGD obowiązują nas od 2005 roku. Wszystkie kwestie reguluje dyrektywa nr 2002/96WE Unii Europejskiej. Przepisy określają obowiązki użytkowników oraz sprzedawców sprzętu elektronicznego. Chcąc wyrzucić stare urządzenie warto zapoznać się z przepisami.

 

Jak się pozbyć starego sprzętu AGD?

 

Duże urządzenia takie jak lodówki, piekarniki czy zmywarki należą do elektroodpadów wielkogabarytowych. To znaczy, że nie możemy ich po prostu wyrzucić na śmietnik – możemy w ten sposób narazić się na wysokie kary pieniężne. Co więc możemy zrobić? Możemy oddać zużyty sprzęt do sklepu, w którym kupujemy jego zamiennik. Inną opcją jest oddanie urządzenia do wyznaczonego punktu elektroodpadów. Ponadto, możemy skorzystać z usług firm, które zajmują się zużytym sprzętem, bądź po prostu zostawić starą lodówkę w punkcie serwisowym.

 

Na czym polega 'wymiana' starego sprzętu na nowy?

 

Jeśli idziemy do sklepu i chcemy kupić na przykład nową lodówkę, to sklep jest zobowiązany do nieodpłatnego przyjęcia starego, zużytego sprzętu. Należy jednak pamiętać, że sklep nie pokrywa kosztów transportu starego urządzenia do sklepu – dlatego musimy dostarczyć go sami. Oczywiście powyższe rozwiązania posiada też pewne ograniczenia. Otóż sklep chętnie weźmie od nas stare urządzenie, ale tylko tego samego rodzaju i w takiej samej ilości co zakupiony przez nas towar. Czyli jak kupujemy lodówkę, to możemy oddać starą itd.

 

Czym są punkty zbiórki elektroodpadów?

 

Bezpłatnie możemy również w takich miejscach pozostawić zużyty sprzęt. Musimy go jednak tam samodzielnie przetransportować. Owe punkty możemy znaleźć na stronach internetowych urzędu miasta lub gminy.

 

Dlaczego nie można oddawać starych sprzętów AGD na złom?

 

Pod żadnym pozorem nie można oddawać starych urządzeń elektrycznych na złom. Takie sprzęty nie są do tego przystosowane. Zużyte sprzęty AGD zawierają szkodliwe substancje, które zanieczyszczają środowisko. Dlatego stare urządzenia powinno się demontować w przystosowanych do tego zakładach.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia górala, czyli aranżacja Twojej nowej kuchni


Każdy chciałby, aby jego dom 'miał klimat'. Poszczególne pomieszczenia mogą...

Jak wybrać deskę do krojenia?


Czy to profesjonalny kucharz, czy amator i domowy eksperymentator, każdy doskonale wie,...

Jak wykorzystać iluzje optyczne w swojej kuchni?


Urządzenie kuchni, zwłaszcza tych niewielkich, może być nie lada wyzwaniem. Male...