Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Czarna kuchnia. Czy wyprze tradycyjną biel?

Porady


Czarna kuchnia. Czy wyprze tradycyjną biel?

Czerń i biel to dwa kolory, które najintensywniej ze są kontrastują. Ponadto, pomimo wciąż zmieniających się trendów w modzie wnętrzarskiej, czerń i biel zawsze zdają się być na topie i dobrze wpisują się w różne style aranżacyjne. Ponadczasowość i uniwersalność tych barw sprawiają, że są one często wykorzystywane w kompozycjach kolorystycznych w aranżacjach kuchni. Niemniej jednak, jeszcze do niedawna to właśnie białe kuchnie zdecydowanie wiodły prym. Dziś obserwujemy modę na ciemne aranżacje, ale czy to oznacza koniec białych kuchni?

Na zdjęciu: Studio Mebli Inter-Styl

Trendy kolorystyczne 2020

 

Każdy nowy sezon przynosi ze sobą pewne zmiany i nowości nie tylko w zakresie rodzajów i stylu wyposażenia wnętrz kuchennych, ale także w kolorystyce. Ponadto największy autorytet w zakresie trendów kolorystycznych, którym jest Instytut Pantone wybiera kolor roku, który ma przewodzić między innymi w designie wnętrzarskim. Na rok 2020 wybrany został kolor classic blue, czyli głęboki odcień, ciemnej barwy niebieskiej. Wybór ten jest o tyle istotny, że classic blue wpisuje się w obecne trendy w zakresie aranżacji kuchennych. Bowiem aktualnie obserwujemy dwie tendencje w aranżacjach kuchni. Pierwszą są białe kuchnie, a drugą ciemne, w których czerń gra główną rolę. Natomiast kolor roku 2020 idealnie komponuje się w obu wariantach i z łatwością można go wprowadzić zarówno w białych aranżacjach, jak i w tych ciemnych. Osoby planujące remont kuchni pewnie stają obecnie przed wyzwaniem, jakim jest wybór kolorystyki do swojego wymarzonego wnętrza. Sprawdźmy więc, czym się charakteryzują aktualnie modne warianty kolorystyczne dedykowane wnętrzom kuchennym.

 

Biała kuchnia – czy wciąż jest trendy?

 

Kuchnie urządzane w bieli wiodą prym w aranżacjach kuchennych już od kilku sezonów. Ich silna pozycja w designie wnętrzarskim jest związana z uniwersalnym charakterem bieli. Bowiem kolor ten i jego złamane odcienie idealnie pasują zarówno do wnętrz urządzanych w myśl stylu nowoczesnego, klasycznego, eklektycznego, czy też ubóstwianego już od dłuższego czasu stylu skandynawskiego i jego pochodnych. W związku z tym, największą zaletą białych kuchni jest właśnie to, że decydując się na nie zyskujemy pewność, że będą efektowne przez długi czas, a nie tylko przez jeden sezon jak to bywa w przypadku zastosowania innych barw. Ponadto białe meble kuchenne pasują zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń. Przestronnym wnętrzom nadają wrażenia lekkości, małe zaś optycznie powiększają. Łatwo jest także dobrać dodatki do białych kuchni. Aby ożywić monotonną biel, wystarczy wprowadzić dekoracje i tekstylia w żywych odcieniach lub przedmioty z naturalnych materiałów. Białe meble doskonale łączą się z modnymi obecnie naturalnymi materiałami, takimi jak drewno lub kamień, dzięki czemu z łatwością można stworzyć przytulniejszą atmosferę w kuchni. Wbrew przekonaniom białe meble są łatwe do utrzymania w czystości. Przy zakupie warto jednak wybrać płyty cechujące się wysoką jakością, aby posłużyły dłużej i efektowniej się prezentowały.

 

Moda na ciemne kuchnie

 

Ciemne kuchnie, czyli takie w których zastosowano zabudowę utrzymaną w czerni, graficie lub granacie stały się obecnie niezwykle popularne. Trend ten niejako stoi w opozycji do dotychczas modnych białych kuchni. Niemniej jednak pozwala uzyskać zupełnie nowy charakter przestrzeni kuchennej, a przede wszystkim cieszyć się w jej wnętrzu wyjątkowym klimatem. Czarne meble kuchenne efektownie się prezentują, gdy zestawimy je z modnymi obecnie materiałami takimi jak marmur, granit, cegła, naturalne drewno i fornir, a także metal malowany proszkowo na odcień czerni. W ciemnych kuchniach pięknie się prezentują dodatki z mosiądzu i złota, a także ciepłe oświetlenie kierunkowe. Całość zwieńczają zielone rośliny doniczkowe oraz świeże zioła. Taka kuchnia jest niebywale ciekawa pod względem estetycznym. Niemniej jednak jej atrakcyjne, dopracowane urządzenie jest zdecydowanie większym wyzwaniem niż w przypadku białych aranżacji. Ponadto czarne kuchnie sprawdzają się najlepiej przede wszystkim we wnętrzach otwartych i łączonych, a także w kuchniach przestronnych i większych metrażowo. W małej i ciasnej kuchni ciemne meble wpłyną na wizualne pomniejsze przestrzeni i aranżacja może się wydać ciężka i zbyt przytłaczająca. Mimo tych drobnych niedogodności, kuchnie w czerni cieszą się dużym powodzeniem, gdyż stanowią obecnie synonim finezyjności, a nawet luksusu.

 

Wybór pomiędzy kuchnią urządzoną w bieli lub czerni nie jest łatwy. Obydwie wersje kompozycyjne prezentują się efektownie i ciekawie. Dlatego decyzja powinna zostać podjęta w zgodzie z indywidualnymi gustami domowników, a także oczekiwaniami wobec wnętrza swoich marzeń.

Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Inter-Styl
Studio Inter-Styl
Studio Komandor
Studio Komandor
Studio Pro-M
Studio Pro-M
Studio Słonex
Studio Słonex
Studio Tercet
Studio Tercet

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak wybrać maszynkę do mięsa?


Myli się ten, kto sądzi, że mielone kotlety, pasztety itp. odeszły już dawno w...

Oryginalna ściana w kuchni – co powiesz na przecierkę?


Jeżeli stawiamy na proste meble i jednolite kolory w kuchni nie oznacza to, że nasza...

Minimalizm kontrolowany


Jeśli lubisz porządek, proste formy iharmonijne wnętrza, styl minimalistyczny jest...