Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Czy posiadanie kuchni gazowej nadal się opłaca?

Porady

Czy posiadanie kuchni gazowej nadal się opłaca?

Ulubione1

Kuchnia grzewcza to nieodłączny element każdej kuchni. Jeszcze kilkanaście lat temu opcja była jedna – każdy w domu posiadał kuchenkę gazową. Wybór więc był oczywisty i nikt się nad tym nie zastanawiał. Dziś jest zupełnie inaczej. Do wyboru mamy płyty ceramiczne, indukcyjne i te dobrze znane kuchnie gazowe, jednak czy takie rozwiązanie posiada jeszcze jakichś zwolenników? Czy już wszyscy 'przesiedli się' na nowsze rozwiązania?

Kuchnia gazowa wymaga uwagi
W porównaniu do innych dostępnych kuchni grzewczych, kuchnia gazowa wymaga od nas szczególnej uwagi. Chodzi tutaj głównie o małe zamieszanie związane z jej instalacją. Aby w pełni korzystać z płyty gazowej musimy posiadać odpowiednią instalację gazową. W przypadku jej braku możemy oczywiście posłużyć się butlą gazową. Mogłoby się to wydawać banalnie proste, jednak wiąże się to z pewnymi czynnościami. Przede wszystkim po zakupie butli gazowej konieczne jest wymienienie dyszy – tylko to pozwoli nam bezpiecznie z niej korzystać. Często owe dysze są dołączone do butli, jednak czasem musimy je dokupić oddzielnie. Wymiana dysz wymaga pomocy specjalisty, co jest dość kłopotliwe. Dodatkowo, cały montaż i instalacja kuchni gazowej musi być przeprowadzona przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę. Ze względu na własne bezpieczeństwo nie powinniśmy samodzielnie się za to zabierać. Próba montażu przez osobę niekompetentną może wpłynąć na utratę gwarancji.

 

Tylko gaz, czy coś jeszcze?
Kuchenka gazowa wymaga stałego dostępu do gazu, ale nie tylko. Dodatkowo, potrzebuje także dostępu do prądu. W zależności od modelu, kuchenki potrzebują różnego napięcia. Przed zakupem należy sprawdzić, czy kuchenka którą jesteśmy zainteresowani ma wymagania dostosowane do naszego mieszkania.

 

Akcja wentylacja
Kuchenka gazowa wymaga również odpowiedniej wentylacji w kuchni. Podczas gotowania konieczne jest uruchomienie okapu lub pochłaniacza, który wciągnie spalany podczas gotowania gaz.

 

Idealne miejsce
To, gdzie umieścimy kuchenkę gazową również ma znaczenie. Powinna znajdować się w takim miejscu, aby miała odpowiednio dużo przestrzeni. Nad kuchenką gazową nie powinno być szafek – lepiej umieścić tam okap lub pochłaniacz. Kuchnia gazowa nie powinna być zbyt blisko lodówki, gdyż wpływa ona negatywnie na pracę urządzenia.


Idealny rozmiar
Rozmiar kuchenki należy dopasować do ilości domowników, tak aby możliwe było gotowanie od razu dla wszystkich osób. Dla jednej osoby lepiej sprawdzi się mniejsza wersja, natomiast dla dużej rodziny – większa. Rozmiar najlepiej dopasować do częstotliwości gotowania oraz osób, które będą z niej korzystały. Istotną kwestią jest również ilość, a także rozmieszczenie palników. Zazwyczaj modele posiadają cztery palniki o różnych mocach.

Zobacz również

Luksus w sferze mycia – czyli zlewozmywak granitowy

Luksus w sferze mycia – czyli zlewozmywak...

Zlewozmywak idealny, jaki powinien być? Idealny zlew powinien być solidny, praktyczny, wygodny...

Sposób na czystą kuchnię czyli parownica w ruch

Sposób na czystą kuchnię czyli parownica w ruch

Potrzebujemy tylko wody? Parownica jest to maszyna, która do czyszczenia wykorzystuje tylko i...
Komentarze (2)
2
Gość
Sara
2017-03-28 15:07:36

Ja posiadam kuchenkę gazową i przyznam, że jest całkiem fajna. Akurat do mojego modelu nie potrzeba przyłącza do prądu. Wszystko jest na gaz i zapałki ;). Jeżeli chodzi o wzmożoną uwagę to rzeczywiście trzeba mieć ją trochę na oku ;)

Gość
royal
2017-03-17 14:11:40

Jak dla mnie gotowanie powinno się odbywać wyłącznie na palnikach gazowy, gdzie króluje żywy ogień. Żadne tam płyty indukcyjne, elektryki i inne tego typu wynalazki.

Twój komentarz
Ocena