Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Dlaczego warto otworzyć kuchnię na salon?

Porady

Dlaczego warto otworzyć kuchnię na salon?

Ulubione0

Mimo że trend na otwarte kuchnie trwa już od wielu sezonów, to wciąż niektórzy zastanawiają się czy rzeczywiście warto takie rozwiązanie zastosować w swoim domu. Przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po wadach i zaletach kuchni otwartych na salon, który może pomóc w podjęciu decyzji.

Kuchnia otwarta na salon
Połączenie kuchni z salonem to rozwiązanie o dużej popularności, które jest chętnie stosowane zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Do niedawna były charakterystyczne wyłącznie dla domów jednorodzinnych, współcześnie się to zmienia i są chętnie stosowane także w niewielkich metrażowo mieszkaniach w celu nadania efektu przestronności.

Popularnym rozwiązaniem w kuchniach otwartych na salon jest symboliczne zaznaczenie granicy między dwoma wnętrzami różniącymi się funkcjonalnością. Zazwyczaj w tym celu stosowane są: barek, stół jadalniany z zestawem krzeseł, fragment ściany z kominkiem w centralnej części wnęki, kanapa, czy wyspa kuchenna. Jednak w ostatnich sezonach kształtuje się trend wnętrzarski nazywany „kuchnią w salonie". Polega on na tym, że oba wnętrza nie są niczym oddzielone, lecz tworzą spójną całość, mimo różnic użytkowych. Wówczas kuchnia i salon tworzą jedno przestronne pomieszczenie, które urządzone jest w jednym stylu, kolorystyce i wzornictwie.

Zalety kuchni otwartych
Kuchnie otwarte mają wiele zalet, ale największą z nich wydaje się być to, że wspierają integrację między domownikami. Dzięki temu rozwiązaniu osoby pracujące w kuchni podczas przygotowywania posiłków mogą uczestniczyć w życiu rodzinnym, które zwykle toczy się właśnie w salonie. Taki układ wnętrz docenią także rodzice małych dzieci, którzy mogą mieć je na oku podczas pracy w kuchni, gdy pociechy bawią się w tym czasie w salonie. Niewątpliwym plusem otwartych kuchni jest także zwiększenie efektu przestronności. Wnętrza stają się optycznie większe, jaśniejsze i spójne. Ponadto kuchnie otwarte na salon dają większe możliwości aranżacyjne i są wygodniejsze.

Wady kuchni otwartych
Kuchnie otwarte na salon niestety mają też swoje wady. Jedną z najczęściej wskazywanych jest to, że hałasy i zapachy charakterystyczne dla gotowania, czy smażenia rozchodzą się wówczas także po części dziennej, co może być uciążliwe. Zapachy i opary wnikają także w tkaniny obić, firany czy zasłony. Kolejny minus może też stanowić konieczność szczególnej dbałości o porządek, w tym sprzątania zaraz po posiłkach. Otwarta kuchnia wymaga też zaplecza na zapasy i rzadko używane, czy duże przedmioty, bowiem pozostawione na widoku sprawią wrażenie bałaganu.

Zobacz również

Sposoby na odseparowanie kuchni od salonu

Sposoby na odseparowanie kuchni od salonu

Wyspa lub półwysep Wyjątkowym sposobem na wyznaczenie umownej granicy miedzy kuchnią a salonem...

Meble kuchenne na wymiar czy gotowe?

Meble kuchenne na wymiar czy gotowe?

Urządzamy kuchnię! Planując aranżację swojej kuchni musimy podejść do tego w sposób...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena