Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Dlaczego zwykłe garnki nie działają na płytach...

Porady

Dlaczego zwykłe garnki nie działają na płytach indukcyjnych?

Ulubione0

Od pewnego czasu w polskich domach króluje płyta indukcyjna. Wcześniej wszyscy używali kuchenek gazowych, jednak dzisiaj, coraz częściej do gotowania wybieramy zjawisko indukcji. Gotowanie na płycie indukcyjnej jest łatwe, szybkie i przyjemne – dlaczego więc z tego nie skorzystać? Aby móc w pełni cieszyć się z jej użytkowania należy zaopatrzyć się w specjalne naczynia, które przystosowane są do tego typu płyt grzewczych.

Garnki tradycyjne a garnki przeznaczone do indukcji
Każdy z nas ma lub kiedykolwiek miał tradycyjne garnki. Wszyscy wiemy, że dość łatwo się brudzą i równie szybko się przypalają. Jednak co zrobić – przecież w czymś gotować trzeba! Zmiany i innowacje w świecie płyt grzewczych wymusiły na producentach stworzenie naczyń, które będą działały na nowoczesnych płytach. Naczynia do indukcji nie brudzą się i nie przypalają. Są bardzo trwałe i wyróżniają się nowoczesnym i oryginalnym designem. Gotowanie w garnkach 'indukcyjnych' może być prawdziwą przyjemnością – nawet dla osób, które nie lubią gotować.

Co takiego specjalnego jest w tych garnkach?
A co jeśli kupię płytę indukcyjną i użyję zwykłego garnka? Nie zadziała! Dlaczego? Garnki przeznaczone do indukcji ulegają działaniu pola magnetycznego. Ich specjalne płaskie dno jest wykonane z ferromagnetyku. Ferromagnetyk to metal, który można namagnesować. Właśnie to dno sprawia, że garnek jest wyczuwalny przez pole magnetyczne naszej płyty grzewczej (indukcyjnej) Zetknięcie się obu powierzchni (garnka i płyty) sprawia, że pole grzewcze się nagrzewa. Zwykły garnek nie ma ferromagnetycznego dna, więc nie zostanie 'wykryty' przez płytę indukcyjną. Cała tajemnica działania tkwi bowiem w polu magnetycznym.

Jak kupować i na co zwrócić uwagę?
Jak już wiemy w garnkach do płyt indukcyjnych najważniejsze jest odpowiednie dno. Powinno ono zawierać ferromagnetyk, który będzie 'łącznikiem' garnka i płyty grzewczej. Dno naczyń powinno być idealnie płaskie – bez wybrzuszeń, najlepiej całkowicie płaskie. Średnica garnków i naczyń z których zamierzamy korzystać powinna być dopasowana do rozmiarów miejsc grzewczych wyznaczonych na płycie. Garnki o mniejszej średnicy niż pola grzewcze mogą być niewykrywane, podobnie będzie z naczyniami większymi. Oprócz wielkości naczyń i ich odpowiedniego dna równie ważne jest tworzywo z którego zostały wykonane. Należy wybrać modele zrobione z materiału, które wytwarza pole elektromagnetyczne – dlatego od razu należy odrzucić garnki miedziane i aluminiowe. Naczynia powinny posiadać specjalne oznakowanie, że są przeznaczone do płyt indukcyjnych. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do jakości i prawidłowości oznaczenia możemy w szybki sposób jeszcze w sklepie sprawdzić, czy rzeczywiście naczynia, które chcemy kupić się nadają. Wystarczy przyłożyć magnes – jeżeli garnek go przyciągnie, to możemy go kupić. Aby naczynia były wygodniejsze w użytkowaniu warto jest wybrać modele z rączkami, które są wykonane z materiałów, które nie przewodzą ciepła.

Zobacz również

Kuchnia w stylu skandynawskim – czym charakteryzuje się ta aranżacja?

Kuchnia w stylu skandynawskim – czym...

Co na ścianę w kuchni w stylu skandynawskim? Jeśli chodzi o ściany w kuchni skandynawskiej, to...

2 sposoby na fronty w kuchni – połysk czy mat? Co wybrać?

2 sposoby na fronty w kuchni – połysk czy mat?...

Sposób na nowoczesność, czyli fronty w połysku Od jakiegoś czasu fronty w połysku przejęły...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena