Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Dlaczego zwykłe garnki nie działają na płytach...

Porady


Dlaczego zwykłe garnki nie działają na płytach indukcyjnych?

Od pewnego czasu w polskich domach króluje płyta indukcyjna. Wcześniej wszyscy używali kuchenek gazowych, jednak dzisiaj, coraz częściej do gotowania wybieramy zjawisko indukcji. Gotowanie na płycie indukcyjnej jest łatwe, szybkie i przyjemne – dlaczego więc z tego nie skorzystać? Aby móc w pełni cieszyć się z jej użytkowania należy zaopatrzyć się w specjalne naczynia, które przystosowane są do tego typu płyt grzewczych.

Na zdjęciu: OKLAM Meble

Garnki tradycyjne a garnki przeznaczone do indukcji
Każdy z nas ma lub kiedykolwiek miał tradycyjne garnki. Wszyscy wiemy, że dość łatwo się brudzą i równie szybko się przypalają. Jednak co zrobić – przecież w czymś gotować trzeba! Zmiany i innowacje w świecie płyt grzewczych wymusiły na producentach stworzenie naczyń, które będą działały na nowoczesnych płytach. Naczynia do indukcji nie brudzą się i nie przypalają. Są bardzo trwałe i wyróżniają się nowoczesnym i oryginalnym designem. Gotowanie w garnkach 'indukcyjnych' może być prawdziwą przyjemnością – nawet dla osób, które nie lubią gotować.

Co takiego specjalnego jest w tych garnkach?
A co jeśli kupię płytę indukcyjną i użyję zwykłego garnka? Nie zadziała! Dlaczego? Garnki przeznaczone do indukcji ulegają działaniu pola magnetycznego. Ich specjalne płaskie dno jest wykonane z ferromagnetyku. Ferromagnetyk to metal, który można namagnesować. Właśnie to dno sprawia, że garnek jest wyczuwalny przez pole magnetyczne naszej płyty grzewczej (indukcyjnej) Zetknięcie się obu powierzchni (garnka i płyty) sprawia, że pole grzewcze się nagrzewa. Zwykły garnek nie ma ferromagnetycznego dna, więc nie zostanie 'wykryty' przez płytę indukcyjną. Cała tajemnica działania tkwi bowiem w polu magnetycznym.

Jak kupować i na co zwrócić uwagę?
Jak już wiemy w garnkach do płyt indukcyjnych najważniejsze jest odpowiednie dno. Powinno ono zawierać ferromagnetyk, który będzie 'łącznikiem' garnka i płyty grzewczej. Dno naczyń powinno być idealnie płaskie – bez wybrzuszeń, najlepiej całkowicie płaskie. Średnica garnków i naczyń z których zamierzamy korzystać powinna być dopasowana do rozmiarów miejsc grzewczych wyznaczonych na płycie. Garnki o mniejszej średnicy niż pola grzewcze mogą być niewykrywane, podobnie będzie z naczyniami większymi. Oprócz wielkości naczyń i ich odpowiedniego dna równie ważne jest tworzywo z którego zostały wykonane. Należy wybrać modele zrobione z materiału, które wytwarza pole elektromagnetyczne – dlatego od razu należy odrzucić garnki miedziane i aluminiowe. Naczynia powinny posiadać specjalne oznakowanie, że są przeznaczone do płyt indukcyjnych. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do jakości i prawidłowości oznaczenia możemy w szybki sposób jeszcze w sklepie sprawdzić, czy rzeczywiście naczynia, które chcemy kupić się nadają. Wystarczy przyłożyć magnes – jeżeli garnek go przyciągnie, to możemy go kupić. Aby naczynia były wygodniejsze w użytkowaniu warto jest wybrać modele z rączkami, które są wykonane z materiałów, które nie przewodzą ciepła.

Komentarze


4.00/5 5 5
Tutipila

A garnki stalowe mozna uzywac na plycie indukcyjnej?


5
Zofia

Od kiedy mamy nową kuchnię i płytę indukcyjną to nie raz zdarzyło się tak, że garnek nie podgrzewał się bo nie był przystosowany do płyty. Nie wiedziałam o takich rzeczach. Dopiero ten artykuł dużo mi wyjaśnił i nauczył.


5
Tymek

Fajne pomocne informacje. Warto czytać artykuły Max Kuchnie.


5
Arletka017

Kupiłam ostatnio kilka nowych garnków do płyt indukcyjnych. Dla mnie gotowanie w takich naczyniach jest przyjemne, bo nic się nie przypala i są w porządku jeśli chodzi o czyszczenie.


5
elzbieta

Można!!!

Zobacz również


Oświetlenie centralne w kuchni


Kiedy lokatorzy stają przed koniecznością zaaranżowania lokum kuchennego, koncentrują...

Półka samowisząca – estetyczne wyposażenie kuchni


Półki bez widocznych mocowań to wyjątkowo efektowne rozwiązanie, które...

Energooszczędne diody LED – sposób na EKO oświetlenie


Aby móc normalnie funkcjonować, jesteśmy zmuszeni korzystać w domu ze sztucznego...