Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Domowy saturator w kuchni

Porady


Domowy saturator w kuchni

Tym, którzy pamiętają czasy PRL-u, saturatory kojarzą się z orzeźwiającą wodą sodową wytwarzaną w  ulicznych urządzeniach zamontowanych na dwukołowych wózkach. To rarytas, obok którego w upalny dzień mało kto przeszedł obojętnie. Tym bardziej że woda gazowana dostępna była również w różnych wersjach smakowych. Natomiast ci, którzy epoki Polski Ludowej nie pamiętają, saturatory znają jedynie z opowieści albo wcale. A poznać je warto, gdyż saturatory w wersji domowej właśnie powracają do łask i są świetnym sposobem na to, by przygotowywać ulubione napoje gazowane we własnej kuchni i przy okazji sporo zaoszczędzić. Jak wygląda i jak działa nowoczesny saturator?

Jak wygląda saturator domowy?

 

Domowy saturator to kompaktowe urządzenie, które wyglądem przypomina przypływowy ekspres do kawy. Ważnymi częściami saturatora są nabój z CO2 oraz dedykowana szklana butelka na wodę. Saturatory to urządzenia, które podłączamy do zasilania sieciowego. Naboje są wymienne, a jeden pozwala na zrobienie kilkudziesięciu litrów wody sodowej. W sklepach znajdziemy jeszcze drugą wersję podręcznych saturatorów. To tzw. syfony. Syfon ma znacznie prostszą budowę i kształtem przypomina tradycyjną butelkę czy termos. Do wytwarzania wody gazowanej nie potrzebują energii elektrycznej. Niezbędne są natomiast odpowiednie naboje zawierające dwutlenek węgla.

 

Saturator domowy – zasada dziania

 

Jak działa domowy saturator? Tak naprawdę sposób działania saturatora jest dość prosty. Urządzenie poprzez naboje wypełnione dwutlenkiem węgla nasyca wodę gazem. Wystarczy kilka chwil, by zwykłą wodę z kranu zamienić w bąbelkową. Ale woda sodowa to nie jedyny napój, jaki jesteśmy w stanie przygotować w saturatorze.

 

Przepisy Max Kuchnie

 

Napoje gazowane DIY

 

Saturator najczęściej wykorzystuje się do domowej produkcji wody gazowanej. Przygotowanie wody sodowej w domu jest bowiem wyjątkowo łatwe. Jak zrobić domowy napój z pomocą saturatora? Wystarczy, że do szklanej butelki nalejemy wodę. Najlepiej sprawdzi się woda filtrowana. Woda z dzbanka filtrującego będzie lepsza w smaku, niż ta prosto z kranu. Jednak, gdy nie przeszkadza nam specyficzny posmak kranówki, nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie z niej przyrządzać naszą domową wodę sodową. Butelkę z wodą montujemy w saturatorze i uruchamiamy urządzenie, które pracując, nasyca wodę gazem. Miłośnicy wód smakowych również nie będą zawiedzeni, bo uzyskanie słodkiego napoju jest równie proste. Do gotowej wody sodowej dolewamy syrop o ulubionym smaku i to wszystko. W ten sposób możemy uzyskać nawet smak zbliżony do popularnych kolorowych napojów, takich jak Sprite, Mirinda czy Cola.

 

Saturator kuchenny – zalety

 

Poza dostępem do napojów gazowanych na zawołanie, zakup domowego saturatora do kuchni przynosi nam wiele innych korzyści. Do najważniejszych należeć będą:

  • oszczędności – koszt wyprodukowania 1 l wody gazowanej jest znacznie niższy od ceny, jaką musimy za nią zapłacić w sklepie, nawet biorąc pod uwagę koszt zakupu urządzenia i nabojów,
  • ekologia – zamieniając plastikowe butelki jednorazowego użytku na domowy saturator, który posłuży nam przez wiele lat, chronimy środowisko,
  • komfort – saturator umożliwia nam przygotowanie wody sodowej, kiedy tylko przyjdzie nam na nią ochota – bez konieczności robienia zakupów w sklepie, bez stania w kolejce i bez potrzeby dźwigania zbędnych kilogramów,
  • lepsze nawodnienie organizmu – kiedy woda jest pod ręką, szybciej po nią sięgniemy, co będzie mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie,
  • elegancki wygląd – nowoczesne saturatory to stylowy element wyposażenia kuchni.

 

Saturator, syfon czy bateria? Jakie urządzenie do wody gazowanej?

 

Poza saturatorem i syfonem do produkcji wody gazowanej w domu możemy korzystać także ze specjalnej baterii kuchennej. Które urządzenie będzie lepsze dla Ciebie? Sprawdź nasze zestawienie.

 

 

Syfon

Saturator nablatowy

Bateria z saturatorem

Jak działa?

Po napełnieniu syfonu wodą, naciskamy zawór, a woda gazowana trafia do podstawionej szklanki. Konieczne jest zastosowanie dedykowanych nabojów.

Woda w specjalnej butelce nasycana jest dwutlenkiem węgla po uruchomieniu urządzenia. Konieczne jest zastosowanie dedykowanych nabojów.

Woda z instalacji wodociągowej jest oczyszczana, a następnie zostaje nasycona gazem. Wystarczy przekręcić jedną z dźwigni baterii, by uzyskać wodę sodową. Konieczne jest zastosowanie dedykowanej butli z gazem.

Gdzie możemy korzystać?

To urządzenie mechaniczne, dlatego możemy w niego korzystać w dowolnym miejscu.

Wymaga podłączenia do zasilania sieciowego, dlatego możemy z niego korzystać wszędzie tam, gdzie mamy możliwość podłączenia go do prądu.

Z baterii skorzystamy wyłącznie tam, gdzie została zamontowana.

Na ile wystarcza nabój i jaki jest jego koszt?

Nabój nadaje się do jednorazowego użytku. Z jego pomocą uzyskamy około 1 l wody.

Koszt zakupu 1 naboju nie przekracza 2 zł. Kupując je w zestawie, zapłacimy za nie mniej.

Jeden nabój standardowo pozwala na uzyskanie 60-80 l wody gazowanej.

Koszt naboju w zależności od pojemności będzie wynosić od kilkudziesięciu do ok. 100 zł.

Jedna butelka z gazem daje możliwość sporządzenia od kilkudziesięciu do nawet 1000 l.

W zależności od wielkości butli i jej wydajności, zapłacimy za nią od 100 do kilkuset złotych.

Gdzie się sprawdzi?

W domu i w podróży.

W domu, w biurze, w restauracji.

W domach, gdzie pije się duże ilości wody gazowanej.

W czym jest lepszy od pozostałych?

Ma niewielkie rozmiary i jest przenośny.

Niektórzy producenci oferują usługę ponownego napełniania nabojów gazem.

Zmieści się w lodówce, dzięki czemu zimna woda sodowa będzie dostępna od ręki.

Jest łatwy w obsłudze.

Jest kompaktowy, nie zajmuje dużo miejsca w kuchni.

Modele z regulacją pozwalają na kontrolować stopnień nagazowania wody.

Pozwala jednorazowo przygotować większą ilość wody sodowej, niż syfon.

Urządzenie również filtruje wodę.

Woda gazowana płynie prosto z kranu – to najszybszy sposób na jej uzyskanie.

Jednorazowo uzyskujemy dokładnie taką ilość wody gazowanej, jaką chcemy.

Stopień nagazowania wody (a czasem również i jej temperaturę) można regulować.

Rzadka wymiana butli z gazem w przypadku większych pojemności.

Urządzenie ukryte jest pod zlewem, a bateria estetycznie się prezentuje.

Jakie ma wady?

Naboje musimy wymieniać najczęściej.

Cena produkcji 1 l wody gazowanej jest zbliżona do kosztu jej zakupu.

Nie jest tak wydajny jak bateria kuchenna z saturatorem.

Zajmuje najwięcej miejsca w kuchni.

To najdroższe ze wszystkich urządzeń.

 

Ile kosztuje?

To wydatek rzędu 150 – 200 zł.

Za nowy saturator zapłacimy od ok. 200 do 500 zł.

W baterię do wody gazowanej musimy zainwestować kilka tysięcy złotych.

 

Saturator do domu – który wybrać?

 

Saturator kuchenny to urządzenie, które jest wyjątkowo praktyczne i sprawdzi się właściwie w każdym domu. Jednak jak wybrać urządzenie na miarę naszych potrzeb? Przed zakupem saturatora sprawdź następujące parametry:

  • moc – im będzie większa, tym sprawniej przebiegać będzie proces przygotowania wody sodowej,
  • materiał wykonania – na rynku znajdziemy urządzenia wykonane z tworzyw sztucznych oraz stali nierdzewnej. Te stalowe będą oczywiście droższe, ale i trwalsze,
  • naboje – przed zakupem danego saturatora, sprawdź zarówno koszt zakupu dodatkowych nabojów, jak i ich dostępność oraz wydajność, która powie Ci, ile litrów wody gazowanej jesteś w stanie przygotować, wykorzystując 1 nabój,
  • pojemność butelek – wybierz taką, która będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie. Niektóre modele są sprzedawane w zestawie z dodatkowymi butelkami, które możesz zabrać ze sobą, kiedy wychodzisz z domu,
  • dodatkowe funkcje – takie jak na przykład możliwość regulacji stopnia nasycenia wody dwutlenkiem węgla.

 

Gdzie kupić dobry saturator do kuchni?

 

Wysokiej jakości saturatory znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Dostępne są u sprzedawców oferujących nam urządzenia i akcesoria do kuchni. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dany model spełni nasze oczekiwania, warto wcześniej poznać opinie o poszczególnych markach i konkretnych produktach.

 

Zobacz także:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/nowoczesne-dziwolagi-czyli-nietypowe-sprzety-w-twojej-kuchni-1793.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-zero-waste-3039.html

Komentarze


5.00/5 1 1
5
kasiaaa

Saturator to super sprawa! Mam i sprezentowałam go także mojej mamie. Butle można także napełniać w punktach, które oferują taką usługę za kilkanaście złotych. Ja wybrałam produkt marki Philips ponieważ ma fajny kształt i pastelowe kolory. Saturatory kupiłam w sklepie strefawody.pl. Paczka była na drugi dzień u mnie:)

Zobacz również


W kuchennym archipelagu


Każdy z nas marzy o doskonale rozplanowanej i maksymalnie funkcjonalnej kuchni. Zadanie...

Kuchnia po japońsku


Marzysz o niepowtarzalnej kuchni, która będzie zarówno przytulna, jak i...

Styl botaniczny, czyli miejska dżungla w kuchni


Kuchnia jest wnętrzem, w którym liczy się nie tylko funkcjonalność i dbałość...