Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Duotone - modny trend w Twojej kuchni

Porady


Duotone - modny trend w Twojej kuchni

Trendy kuchenne ulegają nieustannym transformacjom. Każdy nadchodzący rok przynosi pewne zmiany w zakresie mody na stosowane kompozycje kolorystyczne, materiały i sposoby ich łączenia, a także dekory i wzornictwo. Jeszcze do niedawna przewodnim trendem były jednolite kolorystycznie zabudowy mebli kuchennych, które stanowiły spójną całość. Dziś coraz chętniej wybieramy nieco bardziej finezyjne rozwiązania. Jednym z nich jest moda na duotone w kuchni. Na czym polega i jak odpowiednio zastosować taki efekt?

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Kuchnia jednolita czy wielokolorowa?

 

W ostatnich latach wśród aranżacji kuchennych prym wiodły rozwiązania charakteryzujące się minimalistycznym wzornictwem, spójną formą, a także jednolitością. Całość prezentowała się efektownie, ale przy tym nie rzucała się w oczy. Takie zabudowy meblowe nie dominowały przestrzeni lecz stanowiły niejako bazę dla pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Niemniej jednak, w ostatnich sezonach staramy się małymi krokami odchodzić od tak uniwersalnych koncepcji wzorniczych, które śmiało można określić jako monochromatyczne. W efekcie aranżacje kuchenne zmierzają ku temu, by być bardziej finezyjne i przytulne. Ich wzornictwo ma nieco bardziej dekoracyjny wyraz, a styl coraz częściej jest nieokreślony i eklektyczny. Jednym z modnych obecnie rozwiązań, które wpisuje się w niniejsze zmiany w zakresie wizualności aranżacji kuchennych jest duotone. Jest to nowy trend, który niejako dzieli jednolitą kompozycję kolorystyczną zabudowy meblowej i nadaje wrażenia swoistej dekoracyjności, lecz o niezbyt nachalnym wyrazie. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskać możemy niebanalny efekt wzorniczy i nadać nowy wyraz całej kompozycji wnętrza kuchennego.

 

Duoton – na czym polega?

 

Duoton to trend kuchenny polegający na zastosowaniu dwóch odcieni kolorystycznych lub dwóch różnych materiałów wykończeniowych na zabudowie mebli kuchennych. Zazwyczaj metoda ta opiera się na tym, że dolna część szafek kuchennych jest utrzymana w ciemniejszym kolorze, a górne szafki są jaśniejsze. Tutaj alternatyw wzorniczych i sposobów łączenia danych wzorów, materiałów i kolorów jest bez liku, a ograniczeniem jest jedynie wyczucie w zakresie umiaru oraz wyobraźnia domowników. Mimo różnych alternatyw to właśnie zastosowanie ciemnych mebli na dole i jasnych w górnej partii zabudowy jest najbardziej powszechnie stosowane. Wynika to z tego, że nadaje to efekt lekkości zabudowie i meble nie przytłaczają optycznie aranżacji. Nawet jeżeli dolne szafki będą występować w bardzo ciemnym odcieniu, to jasne górne przełamią ten efekt i sprawią, że całość nabierze swoistej lekkości i nie przytłoczy zbytnio pomieszczenia.

 

Jeżeli kuchnia wydaje Ci się nieco zbyt monotonna możesz więc z powodzeniem zastosować metodę duoton, która z pewnością nada całości nuty finezji. Dodatkowym walorem tego rozwiązania jest to, że wnętrze wyda się optycznie przestronniejsze. Natomiast niniejsze trendy dają dużą dowolność w zakresie stosowanych kolorów, gdyż można wybrać ulubione desenie lub po prostu połączyć kolor z innym rodzajem zastosowanego materiału. Pięknie prezentują się na przykład zabudowy, w których dolne szafki posiadają fronty z naturalnego drewna, a górne są akrylowe. Możemy też łączyć rożne rodzaje wykończeń: matowe z połyskiem, wyraziste z jednolitymi, jasne i ciemne, a także wzorzyste z nieco bardziej spokojnymi. Najważniejsze znaczenie ma tu to, aby całość prezentowała się harmonijnie, stylowo i ciekawie.

 

Duoton w kuchniach otwartych

 

Duoton jest rozwiązaniem, które doskonale nadaje się także do kuchni łączonych z salonem lub jadalnią. W takich kuchniach stawiamy zwykle na efekt przestronności, więc zastosowanie dzielonej kolorystycznie zabudowy będzie idealnie wpisywać się w ten efekt, a przy okazji sprawi, że część kuchenna nabierze niebanalnego charakteru. Jednakże stosując to rozwiązanie w kuchniach otwartych musimy pamiętać, że zabudowa meblowa z części kuchennej powinna nawiązywać stylistycznie także do pozostałych stref w pomieszczeniu. W praktyce oznacza to, że stosując dane kompozycje kolorystyczne musimy zadbać o to, by w pewnym stopniu znajdowały one nawiązanie także w strefie dziennej pomieszczenia. Jeżeli jednak nie chcesz powielać wzorów i kolorów we wnętrzu, wówczas zestaw finezyjną wzorniczo lub kolorystycznie kuchnię z jednolitą częścią dzienną. Wówczas część kuchenna wizualnie zdominuje aranżację i nada jej formę, a pozostałe wyposażenie pomieszczenia będzie stanowić jej dopełnienie służąc jako baza.

Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Chome
Studio Chome
Studio Janpol
Studio Janpol
Studio Pinio
Studio Pinio
Studio Vigo
Studio Vigo

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kolorowo pod stopami


Doskonale urządzona kuchnia to nie tylko perfekcyjnie zaprojektowane meble, dobrane z...

Złota mozaika w roli głównej


Wykończenia zastosowane w aranżacji kuchennej mają kluczowe znaczenie dla sposobu jej...

Alternatywne rozwiązania dla płytek na kuchennej podłodze


Płytki na kuchennej podłodze są tak oczywistym materiałem wykończeniowym, że wielu...