Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Ekologia zaczyna się w kuchni

Porady

Ekologia zaczyna się w kuchni

Ulubione0

Ekologia dla wielu z nas jest nie tylko chwilową modą, ale też sposobem życia. My również uważamy, że o naturalne zasoby i środowisko trzeba dbać. Nic nie jest wieczne – dlatego powinniśmy zadbać o nasze środowisko. Nasze dzisiejsze działania mogą wpłynąć na naszą przyszłość i funkcjonowanie w ekosystemie.

Ekologia zaczyna się w domu
To właśnie w naszym domu możemy rozpocząć eko-życie. Wiele ekologicznych zachowań rodzi się w pomieszczeniu kuchennym. Serce domu, to tutaj spędzamy najwięcej czasu. Tutaj mamy najwięcej urządzeń, które nieustannie wykorzystują energię elektryczną. Najwięcej odpadów powstaje gdzie? W kuchni, dlatego to właśnie tam, zaczyna się nasza eko-droga. Istnieje kilka zasad, do których powinniśmy się stosować. W ten sposób wpłyniemy na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Dodatkowo, ekologię poczuje także nasz portfel – ekologiczne podejście do życia naprawdę potrafi zmniejszyć rachunki za wodę, prąd czy gaz. Jesteście gotowi?

Zacznij od wody
W kuchni najważniejszą rolę odgrywa woda. Bez niej nie moglibyśmy nic ugotować, umyć naczyń, czy nawet rąk. Bez wody nie moglibyśmy posprzątać czy nawet podlać kwiatów. Woda stanowi elementarny składnik dań i napojów – jest po prostu niezastąpiona. Niezwykle ważne jest jej rozsądne wykorzystanie. Jej zużycie stale rośnie, a wody nie przybywa. Pamiętajmy aby zakręcać kran jeżeli nie korzystamy z wody. Nawet jeżeli odchodzimy tylko na sekundę, warto zakręcić wodę. Wszyscy wiemy, że zmywarka zużywa mniej wody niż mycie ręczne. Warto nastawiać ją na program eko – który oszczędza zużycie wody i energii. Jeżeli musisz zmywać ręcznie, to najpierw umyj wszystkie naczynia, a dopiero później spłucz.

Następnie energia
Wszystkie urządzenia AGD znajdujące się w kuchni korzystają z energii elektrycznej. Pobory energii są dość duże, dlatego przy zakupie warto wybrać modele energooszczędne. Często takie modele eko, oznaczone są literką A lub A+; A++. Jeżeli chodzi o płyty grzewcze, to w ekologicznej kuchni warto wybrać płytę indukcyjną. Wprawdzie pobiera ona energię elektryczną, jednak szybko się nagrzewa, szybko działa – dlatego suma summarum to rozwiązanie jest najbardziej oszczędne. Korzystając z czajnika nalewajmy do niego tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy. Szkoda pieniędzy i czasu na gotowanie większej ilości, jeżeli chcemy zrobić tylko jedną herbatę. Jeżeli chodzi o światło, to wybierzmy energooszczędne świetlówki, które pobierają znacznie mniej prądu niż tradycyjne modele.

Gaz, gaz, gaz!
Jeżeli mamy kuchenkę gazową i póki co nie zanosi się na jej wymianę starajmy się użytkować ją w sposób oszczędny. Podczas gotowania różnych potraw używajmy pokrywek – aby przyspieszyć proces obróbki. Dobierzmy odpowiednio wielkość płomienia do średnicy garnka.

Segregujesz?
Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii jest także segregacja śmieci. Z roku na rok wytwarzamy coraz większą ilość śmieci – zadbajmy, aby te, które się do tego nadają były przetworzone kolejny raz. Zorganizujmy sobie odpowiednie pojemniki, które ułatwią nam codzienną segregację.

Zobacz również

Magiczne dual cook, czyli innowacyjne podejście do pieczenia

Magiczne dual cook, czyli innowacyjne podejście...

Innowacyjny piekarnik – piekarnik dual cook Od pewnego czasu ogromną popularnością zaczął...

Idziemy na zakupy – jaki nóż kupić?

Idziemy na zakupy – jaki nóż kupić?

Nóż uniwersalny Zestaw dobrych noży swoje kosztuje, jednak w tym wypadku lepiej zainwestować...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena