Ekologia zaczyna się w kuchni
Ekologia dla wielu z nas jest nie tylko chwilową modą, ale też sposobem życia. My również uważamy, że o naturalne zasoby i środowisko trzeba dbać. Nic nie jest wieczne – dlatego powinniśmy zadbać o nasze środowisko. Nasze dzisiejsze działania mogą wpłynąć na naszą przyszłość i funkcjonowanie w ekosystemie.
Ekologia zaczyna się w domu
To właśnie w naszym domu możemy rozpocząć eko-życie. Wiele ekologicznych zachowań rodzi się w pomieszczeniu kuchennym. Serce domu, to tutaj spędzamy najwięcej czasu. Tutaj mamy najwięcej urządzeń, które nieustannie wykorzystują energię elektryczną. Najwięcej odpadów powstaje gdzie? W kuchni, dlatego to właśnie tam, zaczyna się nasza eko-droga. Istnieje kilka zasad, do których powinniśmy się stosować. W ten sposób wpłyniemy na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Dodatkowo, ekologię poczuje także nasz portfel – ekologiczne podejście do życia naprawdę potrafi zmniejszyć rachunki za wodę, prąd czy gaz. Jesteście gotowi?
Zacznij od wody
W kuchni najważniejszą rolę odgrywa woda. Bez niej nie moglibyśmy nic ugotować, umyć naczyń, czy nawet rąk. Bez wody nie moglibyśmy posprzątać czy nawet podlać kwiatów. Woda stanowi elementarny składnik dań i napojów – jest po prostu niezastąpiona. Niezwykle ważne jest jej rozsądne wykorzystanie. Jej zużycie stale rośnie, a wody nie przybywa. Pamiętajmy aby zakręcać kran jeżeli nie korzystamy z wody. Nawet jeżeli odchodzimy tylko na sekundę, warto zakręcić wodę. Wszyscy wiemy, że zmywarka zużywa mniej wody niż mycie ręczne. Warto nastawiać ją na program eko – który oszczędza zużycie wody i energii. Jeżeli musisz zmywać ręcznie, to najpierw umyj wszystkie naczynia, a dopiero później spłucz.
Następnie energia
Wszystkie urządzenia AGD znajdujące się w kuchni korzystają z energii elektrycznej. Pobory energii są dość duże, dlatego przy zakupie warto wybrać modele energooszczędne. Często takie modele eko, oznaczone są literką A lub A+; A++. Jeżeli chodzi o płyty grzewcze, to w ekologicznej kuchni warto wybrać płytę indukcyjną. Wprawdzie pobiera ona energię elektryczną, jednak szybko się nagrzewa, szybko działa – dlatego suma summarum to rozwiązanie jest najbardziej oszczędne. Korzystając z czajnika nalewajmy do niego tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy. Szkoda pieniędzy i czasu na gotowanie większej ilości, jeżeli chcemy zrobić tylko jedną herbatę. Jeżeli chodzi o światło, to wybierzmy energooszczędne świetlówki, które pobierają znacznie mniej prądu niż tradycyjne modele.
Gaz, gaz, gaz!
Jeżeli mamy kuchenkę gazową i póki co nie zanosi się na jej wymianę starajmy się użytkować ją w sposób oszczędny. Podczas gotowania różnych potraw używajmy pokrywek – aby przyspieszyć proces obróbki. Dobierzmy odpowiednio wielkość płomienia do średnicy garnka.
Segregujesz?
Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii jest także segregacja śmieci. Z roku na rok wytwarzamy coraz większą ilość śmieci – zadbajmy, aby te, które się do tego nadają były przetworzone kolejny raz. Zorganizujmy sobie odpowiednie pojemniki, które ułatwią nam codzienną segregację.
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/segregacja-smieci-a-wyposazenie-kuchni-1288.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-prosto-segregowac-odpady-1047.html