Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Ekologia zaczyna się w kuchni

Porady


Ekologia zaczyna się w kuchni

Ekologia dla wielu z nas jest nie tylko chwilową modą, ale też sposobem życia. My również uważamy, że o naturalne zasoby i środowisko trzeba dbać. Nic nie jest wieczne – dlatego powinniśmy zadbać o nasze środowisko. Nasze dzisiejsze działania mogą wpłynąć na naszą przyszłość i funkcjonowanie w ekosystemie.

Na zdjęciu: Art House Studio

Ekologia zaczyna się w domu
To właśnie w naszym domu możemy rozpocząć eko-życie. Wiele ekologicznych zachowań rodzi się w pomieszczeniu kuchennym. Serce domu, to tutaj spędzamy najwięcej czasu. Tutaj mamy najwięcej urządzeń, które nieustannie wykorzystują energię elektryczną. Najwięcej odpadów powstaje gdzie? W kuchni, dlatego to właśnie tam, zaczyna się nasza eko-droga. Istnieje kilka zasad, do których powinniśmy się stosować. W ten sposób wpłyniemy na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Dodatkowo, ekologię poczuje także nasz portfel – ekologiczne podejście do życia naprawdę potrafi zmniejszyć rachunki za wodę, prąd czy gaz. Jesteście gotowi?

Zacznij od wody
W kuchni najważniejszą rolę odgrywa woda. Bez niej nie moglibyśmy nic ugotować, umyć naczyń, czy nawet rąk. Bez wody nie moglibyśmy posprzątać czy nawet podlać kwiatów. Woda stanowi elementarny składnik dań i napojów – jest po prostu niezastąpiona. Niezwykle ważne jest jej rozsądne wykorzystanie. Jej zużycie stale rośnie, a wody nie przybywa. Pamiętajmy aby zakręcać kran jeżeli nie korzystamy z wody. Nawet jeżeli odchodzimy tylko na sekundę, warto zakręcić wodę. Wszyscy wiemy, że zmywarka zużywa mniej wody niż mycie ręczne. Warto nastawiać ją na program eko – który oszczędza zużycie wody i energii. Jeżeli musisz zmywać ręcznie, to najpierw umyj wszystkie naczynia, a dopiero później spłucz.

Następnie energia
Wszystkie urządzenia AGD znajdujące się w kuchni korzystają z energii elektrycznej. Pobory energii są dość duże, dlatego przy zakupie warto wybrać modele energooszczędne. Często takie modele eko, oznaczone są literką A lub A+; A++. Jeżeli chodzi o płyty grzewcze, to w ekologicznej kuchni warto wybrać płytę indukcyjną. Wprawdzie pobiera ona energię elektryczną, jednak szybko się nagrzewa, szybko działa – dlatego suma summarum to rozwiązanie jest najbardziej oszczędne. Korzystając z czajnika nalewajmy do niego tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy. Szkoda pieniędzy i czasu na gotowanie większej ilości, jeżeli chcemy zrobić tylko jedną herbatę. Jeżeli chodzi o światło, to wybierzmy energooszczędne świetlówki, które pobierają znacznie mniej prądu niż tradycyjne modele.

Gaz, gaz, gaz!
Jeżeli mamy kuchenkę gazową i póki co nie zanosi się na jej wymianę starajmy się użytkować ją w sposób oszczędny. Podczas gotowania różnych potraw używajmy pokrywek – aby przyspieszyć proces obróbki. Dobierzmy odpowiednio wielkość płomienia do średnicy garnka.

Segregujesz?
Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii jest także segregacja śmieci. Z roku na rok wytwarzamy coraz większą ilość śmieci – zadbajmy, aby te, które się do tego nadają były przetworzone kolejny raz. Zorganizujmy sobie odpowiednie pojemniki, które ułatwią nam codzienną segregację.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/wyrzucaj-szybko-i-wygodnie-czyli-jak-wybrac-dobry-kosz-na-smieci-415.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/segregacja-smieci-a-wyposazenie-kuchni-1288.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-prosto-segregowac-odpady-1047.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kosze-do-segregacji-smieci-jak-ulatwic-sobie-segregacje-odpadow-3210.html

https://www.maxkuchnie.pl/przepisy/artykuly/biophilia-w-designie-czym-jest-i-jak-urzadzic-biofiliczna-kuchnie-3247.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/piekarnik/ekologiczny-piekarnik-innowacja-xxi-wieku-1148.html

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ciepło wprost z kranu


Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez bieżącej, ciepłej wody w kranie. Nie sposób...

Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę


Mycie naczyń to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności. Możemy jednak...

Grzanie na zimno. Sekrety indukcji


Szybko, sprawnie, energooszczędnie i bezpiecznie. Któż z nas nie chciałby w ten...