Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Ekologiczne spojrzenie na kuchnię

Porady

Ekologiczne spojrzenie na kuchnię

Ulubione0

Wiele osób temat ekologii traktuje nie tylko jako chwilową modę, ale jako styl życia. Również i my twierdzimy, że o środowisko oraz wszystkie naturalne zasoby trzeba dbać. Musimy pamiętać o tym, że nic nie trwa wiecznie, dlatego tak ważne jest dbanie o środowisko. Nasze dzisiejsze działania z pewnością wpłynie na naszą przyszłość a także funkcjonowanie w ekosystemie. Tak naprawdę ekologia zaczyna się w każdym domu...

Eko działania rozpocznij w domu
Tak naprawdę w naszych domach jest milion rzeczy, dzięki którym możemy rozpocząć nasze ekologiczne życie. Wiele czynności bezpośrednio związanych jest z kuchnią. Dlaczego? Kuchnia jest sercem domu. To właśnie w niej spędzamy najwięcej czasu. W kuchni mamy też najwięcej urządzeń, które aby działać – wykorzystują energię elektryczną. Najwięcej odpadów powstaje w kuchni – czyli jest to idealne miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z ekologią. Jeśli będziemy stosować się do kilku prostych zasad, to wpłyniemy na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Ponadto – odczuje to również nasz portfel – ekologiczne podejście do życia jest tańsze.

 

1. Woda
Nie da się ukryć, ze w kuchni najważniejszą rolę odgrywa woda. Gdyby jej zabrakło, nie moglibyśmy umyć naczyń, rąk, ani nic ugotować. Bez niej nie moglibyśmy nawet dobrze posprzątać czy podlać kwiatów. Woda jest po prostu niezastąpiona – stanowi elementarny składnik napojów oraz dań. Dlatego właśnie powinniśmy rozsądnie z niej korzystać. Odnotowano, że zużycie wody stale rośnie – a jej nie przybywa!
Tutaj liczą się małe czynności. Należy pamiętać, aby dobrze zakręcić kran, kiedy już woda nie jest nam potrzebna. Zmywarki zużywają mniej wody, niż mycie ręczne, jednak jeśli ustawimy program eko, to dodatkowo zużycie będzie jeszcze niższe.

 

2. Energia elektryczna
Jak wiadomo, wszystkie sprzęty AGD, które znajdują się w kuchni, korzystają z energii elektrycznej. Jej pobory są dość duże, dlatego tak ważne jest wybieranie modeli energooszczędnych. Są one oznaczone literą A oraz plusikami. W przypadku płyt grzewczych, najlepiej pod względem oszczędności sprawuje się płyta indukcyjna. Szybko się nagrzewa, szybko działa – dlatego właśnie zasługuje na naszą uwagę. W ciągu dnia, kilkakrotnie zdarza nam się korzystać z czajnika elektrycznego – to kawka, to herbatka... starajmy się nalewać do niego tyle wody, ile akurat potrzebujemy. Nie ma sensu gotować większych ilości wody, skoro potrzebujemy zalać tylko filiżankę kawy. Do lamp warto wybrać energooszczędne świetlówki – pobierają one znacznie mniej prądu, niż tradycyjne.

 

3. Gaz
W przypadku kuchenek gazowych starajmy się korzystać z nich w sposób oszczędny. Jak to zrobić? W czasie gotowania używajmy pokrywek – przyspieszą one proces obróbki cieplnej. Warto dobrać wielkość płomienia do średnicy garnka – aby ogrzewanie było bardziej efektywne.

 

4. Segregacja śmieci
Nie można również zapomnieć o segregacji odpadów. Niestety, z roku na rok produkujemy coraz więcej śmieci. Warto je segregować i zadbać o te, które mogą być przetworzone kolejny raz. W tym celu przydadzą nam się specjalne pojemniki, które ułatwią nam codzienną segregację.

Zobacz również

Optyczne sztuczki w kuchni, czyli jak dobrze dobrać płytki

Optyczne sztuczki w kuchni, czyli jak dobrze...

Wybór płytek – wskazana jest ostrożność Podczas wybierania płytek należy postępować...

2 piekarniki w jednym? Przedstawiamy dual cook!

2 piekarniki w jednym? Przedstawiamy dual cook!

Co to jest piekarnik dual cook? Piekarnik dual cook to taki ulepszony piekarnik. Jego wnętrze jest...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena