Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Energetyzująca Viva Magenta – odważny i...

Porady


Energetyzująca Viva Magenta – odważny i radosny kolor roku 2023

Tradycyjnie w grudniu 2022 Instytut Pantone wybrał kolor, który według ekspertów będzie wiodącym w nadchodzącym roku. Jak przyznają członkowie kapituły, po czasie pełnym smutnych wydarzeń potrzebujemy radości i chcemy optymistycznie patrzeć w przyszłość. Szukamy relacji międzyludzkich i zbiorowej siły. Uczymy się także zachować łączność z naturą, jednocześnie niestrudzenie dążąc do cyfrowego rozwoju. Te wszystkie znaczenia zawiera w sobie kolor roku 2023: 18-1750 Viva Magenta.

Niekonwencjonalny odcień na niekonwencjonalne czasy

 

 

Tak właśnie Instytut Pantone określa wybrany przez siebie kolor na 2023 rok. Oficjalnie został on zaprezentowany podczas targów Art Basel w Miami. Ten karminowy odcień czerwieni nawiązuje do jednego z najsilniejszych naturalnych barwników – koszenili. Łącząc w sobie ciepłe i zimne tony, symbolizuje naszą teraźniejszość. Jesteśmy zakorzenieni w naturze, a jednocześnie podążamy za ewoluującym światem, w którym technologia coraz mocniej wkracza w życie, a rzeczywistość namacalna łączy się z wirtualną. Doceniamy siłę oraz piękno przyrody. Staramy się korzystać z jej dóbr, zwracając uwagę na naturalne składniki naszych potraw. Wprowadzamy do domu rośliny, zwierzęta oraz dekoracje inspirowane naturą. Wypoczywamy na świeżym powietrzu. Równocześnie chcemy się rozwijać technologicznie. Wypatrujemy nowinek, inteligentnych urządzeń, wkraczamy w nowe rejony Internetu. Szukamy interakcji z drugim człowiekiem, wykorzystując poszerzające się możliwości technologiczne.

Członkowie Instututu Pantone, bawiąc się językiem, proponują nam wejście w „magentaverse”. Od razu na myśl nasuwa się połączenie nazwy koloru ze słowami universe (wszechświat) lub metaverse. Ten drugi termin odnosi się do wirtualnego świata 3D, w którym za pomocą naszych awatarów możemy komunikować się z innymi osobami, organizować konferencje, a nawet kupować ubrania.

 

 

Intrygująca Viva Magenta – jaki to kolor?

 

 

Sam kolor nazywany magentą kojarzy się głównie z odcieniem fuksjowym. Powstał jako sztuczny barwnik otrzymywany z aniliny. Historia koloru nieodłącznie wiąże się z bitwą z 1859 roku przeprowadzoną w trakcie wojny francusko-austriackiej. Wtedy to Francja oraz Sardynia wspólnie odniosły sukces w potyczce z Austriakami pod miejscowością Magenta (region Lombardia, okolice Mediolanu). Produkcja barwnika została zapoczątkowana w tym samym roku, a twórcy koloru nazwali go na cześć wygranej bitwy. W ten sposób uhonorowali Włochów walczących o niepodległość.

Kolor roku 2023 jest jednym z ciemniejszych odcieni magenty i pochodzi z natury. To karminowa czerwień mająca przepiękne głębokie nasycenie. Inspirowana jest koszenilą – barwnikiem znanym już w starożytności. Wytwarza się go z owadów nazywanych czerwcami kaktusowymi. Jest bardzo silny i trwały. Taki też właśnie ma być świat kreowany przez kolor 18-1750.

Harmonijna równowaga między ciepłem a chłodem sprawia, że Viva Magenta przypadnie do gustu wielu odbiorcom. Z pewnością od stycznia będzie królować w przemyśle odzieżowym i wnętrzarskim. Ci, którzy wolą ponadczasowe kolory naturalne, mogą ją zastosować jako dodatek. Świetnie uzupełni ona gołębią lub niebieskawą szarość, barwę oliwkową, khaki albo ciepły odcień beżu. Urozmaici zarówno codzienny outfit, jak i eleganckie kreacje. Intensywna kolorystyka sprawdzi się też na paznokciach i ustach oraz w biżuterii.

 

Galeria

 

 

Jakie znaczenie niesie ze sobą kolor roku 2023?

 

 

Podobnie jak ubiegłoroczny Very Peri, tegoroczna Viva Magenta skłania nas ku twórczości i futurystycznym wizjom. Od koloru roku 2022 odróżnia się ekspresją, którą w sobie zawiera. Jej poprzednik, niebieskawy fiolet, kreował nieszablonowe, lecz uporządkowane i spokojne wnętrza. Następczyni zdecydowanie zamierza wprowadzić więcej zamętu.

Zróżnicowane odcienie czerwieni od zawsze kojarzą się z życiową energią, odwagą, namiętnością i miłością. Kolor 18-1750 zachęca nas do optymistycznego patrzenia w przyszłość, wyrażania siebie i podejmowania nowych wyzwań. Płynie z niego pozytywna energia, która odnawia nasze siły witalne. Według ekspertów z Instytutu Pantone jest „asertywny, ale nie agresywny”. Ma zapewnić nam poczucie zbiorowej siły i motywacji do ulepszania świata. Trzy ostatnie lata były naznaczone pandemią, wojną, problemami w globalnej gospodarce oraz drastycznymi zmianami klimatu. Chcemy otrząsnąć się ze smutku i z odwagą wchodzić w przyszłość. Marzymy, aby ponownie czerpać z życia radość oraz zacieśnić relacje międzyludzkie, kierując się empatią.

 

 

Viva Magenta w aranżacjach

 

 

Jak urozmaicić design wnętrza, wykorzystując kolor roku 2023? Umiejętnie zastosowany da efekt świeżości i radosnej ekstrawagancji. Odważni mogą poszukać farby do ścian lub tapety w tej barwie i pokryć nią wybraną powierzchnię. W ten sposób można ozdobić np. przytulny kącik wypoczynkowy. Natomiast na tle jasnej bazy świetnie zaprezentują się magentowe meble, np. welurowa kanapa czy fotele. Ci, którzy wolą większą subtelność w aranżacji, skierują swoją uwagę na detale – poduszki, zasłony, lampy oraz drobne dekoracje. Modne karminowe akcenty ożywią całe pomieszczenie i zwiększą ekspresję wnętrza.

Jaki kolor chętnie przyjmie dodatek karminu? Eksperci z Pantone przygotowali zestaw barw, z którymi Viva Magenta może być łączona. Są to: Pale Dogwood, Gray Sand, Gray Lilac, Pale Khaki, Fields of Rye, Agate Gray i Plein Air. Jak widać, paleta kolorów zawiera przygaszone, jasne odcienie zieleni, beżu, szarości i niebieskiego. Tworzą one stonowane tło dla ekspresyjnej barwy Pantone 18-1750.

Do Viva Magenta pasuje także pudrowy lub brudny róż. Pamiętacie Rose Quartz z 2016 roku, na podstawie którego powstał tzw. millenial pink? To ta stylistyka. Wielbiciele różowych wnętrz mają teraz większe pole do popisu. Należy oczywiście pamiętać o umiarze – żeby aranżacja nie zaczęła przypominać sklepu ze słodyczami.

 

Niecodzienny i tryskający energią kolor roku 2023 z pewnością zawojuje rynek. Jego siła sprawia, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Styliści i projektanci już go pokochali. Potwierdzeniem jest współpraca Instytutu Pantone z firmami Lenovo i Cariuma. Na rynku pojawił się nowy model motoroli oraz sneakersy w intensywnym karminowym odcieniu. Czy Ty również odważysz się na ekscytującą przygodę z Viva Magenta?

 

Zobacz również:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/nadchodzi-era-very-peri-czym-wyroznia-sie-ten-kosmiczny-kolor-roku-2022-3212.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/niebieska-kuchnia-3033.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/mozaika-do-kuchni-sposob-na-praktyczne-i-eleganckie-wnetrze-3121.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-butelkowa-zielen-3269.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wyczyscic-piekarnik-wymieniamy-sposoby-i-srodki-czyszczace-3282.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wyjac-szybe-z-piekarnika-zeby-ja-wyczyscic-3279.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-znalezc-numer-seryjny-w-urzadzeniach-agd-3288.html

 

Studio Darex
Studio Darex
Studio Mono
Studio Mono
Studio Perfect
Studio Perfect
Studio Pinio
Studio Pinio
Studio Prestige
Studio Prestige
z-stocka.png

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Poznaliśmy kolor(y) roku 2021 według Pantone


Tradycyjnie już Instytut Pantone dokonał wyboru barwy, która wyznaczać ma trendy...

Ekologia w kuchennym wydaniu


Od 1 lipca 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy regulujące gospodarowanie odpadami....

Jak pomalować kuchnię?


Jeżeli kiedykolwiek urządzałeś kuchnię, to wiesz, że nie jest to łatwe....