Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Fornir w roli głównej. Kuchnia z pomysłem

Porady

Fornir w roli głównej. Kuchnia z pomysłem

Ulubione0

Szukasz sposobu na niebanalną kuchnię w nietuzinkowym designie? Jeżeli brak Ci pomysłu na aranżację w oryginalnym stylu, zwróć uwagę między innymi na niebanalną ideę zastosowania w Twych kuchennych czterech ścianach wysokiej jakości zestawów mebli fornirowanych. O zaletach tego rodzaju rozwiązań dowiesz się z fragmentów poniżej.

Z forniru wykonywane są bardzo często fronty szafek kuchennych. Jest to skuteczne i praktyczne zastąpienie szlachetnego drewna. Ponadto meble zrobione z tego typu materiału są niesamowicie stylowe i po prostu ładne wizualnie. Wyróżniają się swą estetyką spośród szeregu innych popularnych tworzyw, co sprawia, że konsumenci coraz częściej stawiają właśnie na ten materiał. Fornir poza tym, że jest naprawdę elegancki, dodatkowo odznacza się szczególnie wysoką jakością. Doskonale komponuje się też z wieloma innymi elementami designu kuchennego i jest kładziony, jeżeli chodzi o jego właściwości czy to fizyczne czy też estetyczne, na jednej półce z litym drewnem naturalnym. Kuchnia wyposażona w takie komplety mebli staje się uniwersalna, ale nie jest banalna i uboga, a wyjątkowo funkcjonalna. Z forniru robione są między innymi fronty kuchennych szafek czy też blaty robocze i ścianki poszczególnych elementów meblowych.

 

Mimo tego, że nie jest to najtrwalsze z tworzyw, nie ma obaw co do stanu technicznego tego materiału wykończeniowego. Tak jak w przypadku wyżej wspomnianego drewna litego, które nie jest dobrym wariantem do wnętrz, w jakich non stop jest styczność z wodą i detergentami, w kwestii forniru nie ma obaw o jakość. Nawet wyjątkowo ciężkie warunki nie wpływają w żaden sposób na stan naszego kuchennego wyposażenia. Oczywiście jest tak jednakże wówczas, gdy zdecydujemy się na meble, które będą stosownie zabezpieczone. Jeżeli więc pada decyzja o zakupie do naszych kuchennych czterech ścian mebli fornirowanych, pomyślny, aby był to fornir stosownie przygotowany na kontakt z ciągłym chlapaniem, środkami chemicznymi i nadmierną wilgocią. W przeciwnym razie nieochroniony fornir często odkleja się, a meble zupełnie nie nadają się do użytku. Specjalnie by do takich sytuacji nie dopuszczać konieczne jest zainwestowanie w fornir z egzotycznych gatunków. Można tu mówić o tworzywie zawierającym wysokiej klasy, naturalne i drogocenne olejki, które odznaczają się dużą gęstością. To sprawia, że powierzchnia fornirowanych mebli jest po prostu stosownie zaimpregnowana. Nie rysuje się, nie odlepia, nie ulega zabrudzeniom tak bardzo jak w momencie zastosowania niezabezpieczonego w żaden sposób forniru. Dostępne są także wysokiej jakości zestawy fornirowane, które posiadają okleiny na frontach pokryte specjalistycznymi lakierami poprawiającymi ich właściwości.

 

Walorem charakteryzowanego tworzywa, który przesądza akurat o wyborze tego typu materiału wykończeniowego jest zwłaszcza niesamowicie szeroka gama kolorystyczna forniru. Można przebierać w rozmaitych odcieniach – od jasnego klonu, przez tonacje bambusowe, kruczo czarne a także czekoladowy makassar, mirty kakaowe czy intensywnie pomarańczowe drzewo różane. Forniry są także bardzo ciekawe deseniem. Wyróżnia się wzory określane, jako tak zwane pawie oczka, proste słoje, fladrowe, z bardziej lub mniej regularnymi pasami. Naturalne forniry są natomiast robione poprzez skrawanie okleinówek z naturalnego tworzywa, jakim jest drewno. Wtedy podczas łączenia wyżej wspomnianych elementów zachowywana jest identyczna kolejność jak przy ich zdejmowaniu. W przypadku forniru modyfikowanego z kolei efekt końcowy otrzymuje się przez sklejenie a następnie poddanie sprasowaniu aż kilkuset warstw forniru naturalnego. Później materiał zostaje pocięty na wąskie paseczki, prostopadle do sklejeń.
Fornir da się zamontować w naszym domowym, kuchennym zaciszu samodzielnie. Wtedy nie ponosimy żadnych kosztów dodatkowych i można mówić o inwestycji ekonomicznej. Płacisz wyłącznie za samo tworzywo, nic poza tym. W większości sklepów z tego rodzaju materiałami wykończeniowymi dostępne są warstwy forniru w standardowych wymiarach to jest o grubości 0,6 – 0,9 mm. Nie ma natomiast trudności w znalezieniu także i nieco grubszych wariantów, nawet sięgających niekiedy do 3 mm. Wszystko to jedynie kwestia indywidualna i naszego zapotrzebowania. By plastry forniru właściwie umocnić, warto zastosować od spodu warstwę fizeliny, która zapewni dodatkowe zabezpieczenie. Jeżeli na cel aranżacji kuchni mamy przeznaczoną nieco większą kwotę pieniężną, warto rozważyć zakup trochę droższych, ale i bardziej jakościowych płyt już wykończonych fornirem. Są to przeważnie płyty wiórowe, MDF, bakelitowe czy sklejka.

Zobacz również

Plastikowe akcesoria kuchenne i ich zastosowanie

Plastikowe akcesoria kuchenne i ich zastosowanie

Plastikowe gadżety przejmują kuchnię – czyli kolorowe deski, miski i łyżki Tak naprawdę w...

Segregacja śmieci a wyposażenie kuchni

Segregacja śmieci a wyposażenie kuchni

W trosce o środowisko naturalne i dbałość o własny dom Dzięki segregacji odpadów można...
Komentarze (1)
1
Gość
basia
2015-12-18 09:29:35

ja mam kuchnię z motywami z forniru i bardzo sobie chwalę. Po pierwsze ma faktycznie niepowtarzalny wygląd, każdy ją chwali i się nią zachwyca. Po drugie faktycznie fornir jest dostępny w wielu kolorach i z łatwością dopasowałam wykończenia w takim kolorze, by pasowały do wystroju.

Twój komentarz
Ocena