Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Funkcjonalna kuchnia

Porady

Funkcjonalna kuchnia

Ulubione0

Funkcjonalność w kuchni ma priorytetowe znaczenie. Na co dzień spędzamy w jej wnętrzu sporo czasu przygotowując posiłki, a także sprzątając po nich. Kuchnia to także szczególne wnętrze pod względem rodzinnej atmosfery, dlatego pieszczotliwie nazywana jest często sercem domu. Urządzając ją warto zadbać o oba te aspekty, by móc cieszyć się wnętrzem dopracowanym pod względem praktycznym, jak i estetycznym, dzięki czemu spędzanie w niej czasu będzie czystą przyjemnością. Jak zadbać o funkcjonalność w kuchni?

Co oznacza, że kuchnia jest funkcjonalna?
Funkcjonalna kuchnia, to taka w której wykonywanie codziennych obowiązków przebiega możliwie jak najsprawniej i w komfortowych warunkach. Gotowanie, pieczenie, zmywanie, czy serwowanie posiłków powinno być wygodne i nie pochłaniać zbyt wiele czasu. Aby osiągnąć te cele, konieczne jest pomyślenie o funkcjonalności już na etapie planowania projektu swojej wymarzonej kuchni. Z pomocą projektanta można stworzyć zabudowę meblową, która będzie w największym stopniu wykorzystywać potencjał danego pomieszczenia i ułatwi poruszanie się po nim podczas wykonywania prac kuchennych. Bowiem funkcjonalność w kuchni występuje wówczas, gdy wszystko w niej znajduje się pod ręką.

Zasady funkcjonalnej kuchni:
reguła trójkąta roboczego,
podział na strefy kuchenne,
optymalny układ zabudowy mebli kuchennych,
ergonomiczne i zarazem nowoczesne sprzęty kuchenne,
meble wzbogacone o dodatkowe funkcjonalności w zakresie przechowywania,
dobrze dobrane oświetlenie.

Przechowywanie w kuchni a funkcjonalność
W każdej kuchni bardzo duże znaczenie ma kwestia przechowywania. Planując projekt kuchni zwracamy więc uwagę, by szafki miały odpowiednią pojemność i były optymalnie rozmieszczone w obrębie kluczowych sprzętów AGD. Jednak oprócz dobrania układu zabudowy meblowej do warunków konkretnego wnętrza, duże znaczenie ma także sposób ułożenia poszczególnych rzeczy w szafkach i szufladach. Aby zapanował ład i porządek warto zastosować podział na strefy kuchenne, który polega na rozmieszczaniu poszczególnych akcesoriów kuchennych i zapasów w sposób tematyczny i zlokalizowany w obrębie danych sprzętów AGD. Dzięki temu wszystkie rzeczy związane z wykonywaniem konkretnej czynności kuchennej znajdą się w jednym obszarze, co ułatwi nie tylko utrzymanie porządku, ale i przygotowywanie posiłków lub sprzątanie po nich. Przydatne okaże się także wzbogacenie mebli kuchennych o dodatkowe rozwiązania zwiększające pojemność przechowywania oraz dostęp do danych rzeczy. W szczególności polecane są organizery do szuflad i szafek, półki wkładane, akcesoria i naczynia silikonowe, kosze cargo.

Zobacz również

Z serii doradzamy – gdzie najlepiej ustawić zlew?

Z serii doradzamy – gdzie najlepiej ustawić...

Najważniejsza jest wygoda – czyli idealne miejsce dla twojego zlewu Tak naprawdę, miejsce...

Na czym gotować? Charakterystyka sprzętów AGD

Na czym gotować? Charakterystyka sprzętów AGD

Gazowa kontra elektryczna Obecnie klienci stojący przed koniecznością wyposażenia swego...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena