Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Funkcjonalna kuchnia

Porady

Funkcjonalna kuchnia

Ulubione0

Funkcjonalność w kuchni ma priorytetowe znaczenie. Na co dzień spędzamy w jej wnętrzu sporo czasu przygotowując posiłki, a także sprzątając po nich. Kuchnia to także szczególne wnętrze pod względem rodzinnej atmosfery, dlatego pieszczotliwie nazywana jest często sercem domu. Urządzając ją warto zadbać o oba te aspekty, by móc cieszyć się wnętrzem dopracowanym pod względem praktycznym, jak i estetycznym, dzięki czemu spędzanie w niej czasu będzie czystą przyjemnością. Jak zadbać o funkcjonalność w kuchni?

Co oznacza, że kuchnia jest funkcjonalna?
Funkcjonalna kuchnia, to taka w której wykonywanie codziennych obowiązków przebiega możliwie jak najsprawniej i w komfortowych warunkach. Gotowanie, pieczenie, zmywanie, czy serwowanie posiłków powinno być wygodne i nie pochłaniać zbyt wiele czasu. Aby osiągnąć te cele, konieczne jest pomyślenie o funkcjonalności już na etapie planowania projektu swojej wymarzonej kuchni. Z pomocą projektanta można stworzyć zabudowę meblową, która będzie w największym stopniu wykorzystywać potencjał danego pomieszczenia i ułatwi poruszanie się po nim podczas wykonywania prac kuchennych. Bowiem funkcjonalność w kuchni występuje wówczas, gdy wszystko w niej znajduje się pod ręką.

Zasady funkcjonalnej kuchni:
reguła trójkąta roboczego,
podział na strefy kuchenne,
optymalny układ zabudowy mebli kuchennych,
ergonomiczne i zarazem nowoczesne sprzęty kuchenne,
meble wzbogacone o dodatkowe funkcjonalności w zakresie przechowywania,
dobrze dobrane oświetlenie.

Przechowywanie w kuchni a funkcjonalność
W każdej kuchni bardzo duże znaczenie ma kwestia przechowywania. Planując projekt kuchni zwracamy więc uwagę, by szafki miały odpowiednią pojemność i były optymalnie rozmieszczone w obrębie kluczowych sprzętów AGD. Jednak oprócz dobrania układu zabudowy meblowej do warunków konkretnego wnętrza, duże znaczenie ma także sposób ułożenia poszczególnych rzeczy w szafkach i szufladach. Aby zapanował ład i porządek warto zastosować podział na strefy kuchenne, który polega na rozmieszczaniu poszczególnych akcesoriów kuchennych i zapasów w sposób tematyczny i zlokalizowany w obrębie danych sprzętów AGD. Dzięki temu wszystkie rzeczy związane z wykonywaniem konkretnej czynności kuchennej znajdą się w jednym obszarze, co ułatwi nie tylko utrzymanie porządku, ale i przygotowywanie posiłków lub sprzątanie po nich. Przydatne okaże się także wzbogacenie mebli kuchennych o dodatkowe rozwiązania zwiększające pojemność przechowywania oraz dostęp do danych rzeczy. W szczególności polecane są organizery do szuflad i szafek, półki wkładane, akcesoria i naczynia silikonowe, kosze cargo.

Zobacz również

Pionowe czy poziome? Jaki układ frontów do kuchni wybrać?

Pionowe czy poziome? Jaki układ frontów do...

Złudzenie optyczne dla oka W dużej mierze o wyglądzie naszej kuchni, a także możliwościach...

Sprawdzony sposób na utrzymanie płyty gazowej w czystości

Sprawdzony sposób na utrzymanie płyty gazowej w...

Systematyka to najlepsze rozwiązanie Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje płyt...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena