Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Funkcjonalna strefa zmywania w kuchni w 3 krokach

Porady


Funkcjonalna strefa zmywania w kuchni w 3 krokach

Zmywanie to nieodłączny element wykonywania codziennych prac kuchennych. Aby ułatwić sobie sprzątanie po posiłkach, warto odpowiednio zaplanować i wyposażyć strefę zmywania, by praca w niej przebiegała sprawniej i wygodniej. Sprawdź, jak w trzech krokach urządzić strefę zmywania, która spełni Twoje oczekiwania.

Na zdjęciu: Studio Mebli A&K

Podział na strefy w kuchni


Jedną z podstawowych zasad funkcjonalnej kuchni jest zastosowanie w niej podziału na strefy. Polega to na wyodrębnieniu poszczególnych szafek, półek i szuflad, dopasowując przechowywane w nich przedmioty do czynności wykonywanych na co dzień w kuchni. W obrębie każdej z tych stref znaleźć się powinny rzeczy, akcesoria i sprzęty AGD, które są z nimi związane.

 

Urządzamy strefę zmywania

  • Krok I - Rozmieść podstawowe elementy

Strefa zmywania składa się przede wszystkim ze zlewozmywaka, zmywarki, szafki pod zlewem i miejsca na ociekające naczynia. W zależności od rodzaju zabudowy, miejsce na umyte naczynia może się znajdować albo na wierzchu przy zlewie, albo w zamykanej szafce nad nim. W obrębie strefy zmywania warto wyodrębnić miejsce na odkładanie czystych naczyń ze zmywarki lub zlewu. Jeśli będzie ono możliwie jak najbliżej, skrócimy sobie odległości pokonywane po kuchni i czas sprzątania. Pod zlewem zazwyczaj znajduje się kosz na śmieci. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie wysuwanej szafki, na której umieszczony będzie specjalny komplet pojemników do segregacji odpadków.

  • Krok II – Dopasuj zlew do warunków wnętrza

Dobór odpowiedniego zlewozmywaka ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności kuchni. Wybór zlewu uzależniony jest od wielkości kuchni oraz tego, czy posiadamy zmywarkę. Można wybierać wśród zlewów dwu- i jednokomorowych, które dodatkowo warto wyposażyć w specjalne deski przedłużające blat roboczy. Nowoczesne zlewy posiadają także wnęki na odpadki czy sitka, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie mechanizmu rozdrabniającego odpadki w zlewie, co ułatwi ich utylizację.

  • Krok III – Wybierz akcesoria

Zakup tzw. gadżetów kuchennych pozwoli na podniesienie wygody użytkowania strefy zmywania. Jednym z nich jest szczotka połączona z baterią kuchenną, dzięki której łatwiej można usunąć zanieczyszczenia z naczyń. Innym pomysłem jest wyciągana wylewka, która ułatwi m.in. napełnianie wysokich naczyń lub mycie dużych garnków. Ciekawymi gadżetami są także zawór do zmywarki oraz zdalny przycisk uruchamiający wypływ wody. Dzięki takim rozwiązaniom strefa zmywania nabiera bardziej praktycznego wymiaru.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia bez okna – jak ją urządzić?


W nowoczesnych zabudowach mieszkaniowych nie spotyka się raczej przypadków, kiedy...

Tajemniczy No Frost


O systemie No Frost słyszał już chyba każdy. Ale nie każdy wie, czym tak naprawdę...

W zauroczeniu designem


Nowoczesna, designerska kuchnia powinna łączyć walory estetyczne z funkcjonalnością....