Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Hoker hokerowi nierówny

Porady


Hoker hokerowi nierówny

Coraz więcej współczesnych kuchni nie może obejść się bez horeków. Te szczególne elementy wyposażenia są niejednokrotnie przysłowiową kropką nad „i" kuchennej aranżacji. Jak jednak wybrać odpowiedni model pasujący do stylistyki pomieszczenia?

Nowoczesność górą

Hokery na dobre zadomowiły się w nowoczesnych kuchniach, w których umieszcza się kuchenne wyspy lub barki. Elementy te zwykle pełnią funkcje stołów, dlatego umieszczenie przy nich wysokich hokerów jest nieodzowne. Na rynku znajdziemy przebogatą ofertę tego typu siedzisk, od bardzo prostych, minimalistycznych, z oparciami lub bez, z podłokietnikami lub bez nich, przez nieco bardziej tradycyjne, na dość klasycznych, drewnianych kończąc. Hokery mogą być plastikowe, metalowe, w wykończeniu skórzanym. To, jakie wybierzemy do naszej kuchni w dużej mierze zależy od jej charakteru, indywidualnych upodobań i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Hoker może być bowiem uzupełnieniem kuchennej zabudowy, niewidocznie wpisującym się w stylistykę pomieszczenia. Może też pełnić zupełnie przeciwną rolę – swoistego kontrastu, punktu głównego, wyróżniającego się spośród pozostałej zabudowy, stylistyki, kolorystyki.
 

Wygląd to nie wszystko

To, jak wyglądają hokery jest tak samo ważne, w jaki sposób się je użytkuje. Funkcjonalność jest bowiem niezwykle ważna w tak szczególnym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Możemy więc zdecydować się na nieruchome krzesła, które mają swoje stałe, z góry ustalone miejsce lub pokusić się o hokery z obracanym i regulowanym siedziskiem. Generalnie zasada doboru wielkości i wysokości hokerów jest prosta. Przyjmuje się, że najwygodniej jest kiedy siedzisko hokera umieszczone jest ok. 25-30 cm pod powierzchnią blatu. W przypadku barku umiejscowionego na wysokości 120 cm, hoker powinien mieć ok. 90 cm. Jeśli jednak krzesło to ma być ulokowane przy kuchennej wyspie, która umieszczana jest zwykle na wysokości 60 cm, wybierzmy nieco niższy model hokera o wysokości ok. 50-60 cm. Niezależnie od wysokości hokera, stała pozostaje natomiast pozycja podpórki pod stopy – powinna ona być umieszczona ok. 40 cm poniżej siedziska – zapewni w ten sposób komfortowe podparcie stóp i odpowiednią postawę osoby siedzącej. Najwygodniej siedzi się natomiast na siedzisku o szerokości 40-45 cm.
Ponieważ zwykle domownicy są różnego wzrostu, najlepiej jest wybierać modele o regulowanej wysokości siedziska. Pozwoli to na wygodne dostosowywanie krzesła w razie potrzeby, jednak warto wiedzieć, że podnośniki pneumatyczne, w które wyposażane są zwykle hokery, mogą z upływem czasu się psuć i zawodzić użytkowników.


Niemniej istotne

Na wygodę użytkowania duży wpływ ma też materiał, z jakiego wykonane jest siedzisko hokera. Plastikowe modele, pozornie twarde i niewygodne, mogą okazać się niezwykle komfortowe, pod warunkiem, że będą odpowiednio wyprofilowane. Można wybrać też hokery z miękkim siedziskiem wykończonym materiałem lub skórą. Jeśli korzystamy z hokerów często, wybierajmy modele z oparciami. Bardzo praktyczne, szczególnie w małym mieszkaniu okażą się hokery na czterech nogach, nakładane jeden na drugi. Kiedy nie będziemy z nich korzystać, nie będą zagracały cennej kuchennej przestrzeni.
 

Lekkość i urozmaicenie

Hokery, oprócz swej oczywistej funkcji pełnią też niezwykle ważną, dekoracyjna rolę. Umieszczone w odpowiednim miejscu, przy kuchennym barku, najczęściej na styku kuchni i salonu, dodają wnętrzu lekkości. To bardzo proste, a jednocześnie efektowne rozwiązanie pozwala na wprowadzenie do kuchni życia, urozmaica ją. Efektowne, nowoczesne hokery w jaskrawych kolorach w zestawieniu z jasną kolorystyką kuchni, pozwalają na odwrócenie uwagi od małego pomieszczenia, sprawdzą się więc w kawalerkach i kuchniach otwartych na resztę wnętrza.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

wygodnie

Zobacz również


Kuchnia w stylu barokowym


Podczas gdy do niedawna styl barokowy wykorzystywany był głównie podczas...

Męska rzecz – urządzamy kuchnię faceta


Przyzwyczailiśmy się już do tego, że to kobiety mają decydujące zdanie co do...

Prowansja zaklęta w czterech ścianach kuchni


Poszczególne wnętrza domowego zacisza powinny wyróżniać się swą...