Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Funkcjonalne strefy w kuchni, czyli o czym nie...

Porady

Funkcjonalne strefy w kuchni, czyli o czym nie możesz zapomnieć?

Ulubione0

Planując aranżację kuchni musimy zadbać o wiele istotnych szczegółów, dzięki którym wnętrze będzie doskonale dopracowane nie tylko pod względem estetycznym, ale także funkcjonalnym. Aby korzystanie z kuchni na co dzień było w maksymalnym stopniu komfortowe, a wykonywanie prac kuchennych przebiegało sprawnie – liczy się ergonomia. Jaki jest przepis na ergonomiczną kuchnię? Zastosuj w niej podział na funkcjonalne strefy kuchenne.

Podział na strefy w kuchni – na czym polega?

Kuchnia jest wnętrzem, w którym każdego dnia spędzamy stosunkowo dużo czasu. Zazwyczaj czas ten poświęcamy wykonywaniu obowiązków kuchennych, które związane są z przygotowaniem posiłków dla bliskich. Każdy użytkownik tego wnętrza oczekuje, że wykonywanie niniejszych prac będzie przebiegać możliwie jak najsprawniej, szybko i w komfortowych warunkach. Dlatego planując aranżację swojej wymarzonej kuchni koncentrujemy się zwykle na estetyce, układzie mebli kuchennych oraz wyborze sprzętów AGD mających wspierać nas w wykonywaniu codziennych obowiązków w kuchni oraz zapewniać wygodę. Niemniej jednak, oprócz powyższych kwestii warto także wziąć pod uwagę ergonomię kuchenną. Co to takiego? Ergonomia w kuchni obejmuje wszystko to co sprawia, że wnętrze jest w maksymalnym stopniu dostosowane do potrzeb użytkowników i usprawnia im wykonywanie prac kuchennych. Jedną z zasad realnie wpływających na to, by kuchnia była funkcjonalna i ergonomiczna jest podział na strefy. Reguła ta polega na takim rozplanowaniu układu wyposażenia ciągu roboczego w kuchni, by dane strefy i sprzęty gospodarstwa domowego odpowiadały kolejności wykonywanych w kuchni czynności.

Dlaczego warto zastosować podział na strefy kuchenne?

W opinii specjalistów optymalne rozplanowanie ciągu roboczego w kuchni jest gwarancją tego, że prace w niej wykonywane będą przebiegać szybciej, a przy tym bez konieczności poświęcania na nie zbyt wiele energii. Badania wykazały wręcz, że podział na strefy i odpowiednia kolejność ich rozmieszczenia skracają codziennie pokonywaną drogę po pomieszczeniu kuchennym nawet o 60%, a czas poświęcany na gotowanie i sprzątanie w kuchni aż o 30%. Takie wyniki jasno pokazują jak duże znaczenie ma podział na strefy kuchenne oraz odpowiednie rozmieszczenie najważniejszych sprzętów AGD. Aby zapewnić sobie płynność pracy i większy komfort w kuchni warto rozplanować rozmieszczenie urządzeń takich jak kuchenka, lodówka i zlew na wierzchołkach kształtu trójkąta. W ten sposób zastosujemy tzw. regułę trójkąta roboczego powiązaną z podziałem na strefy. Zastosowanie obu reguł sprawia, że kuchnia staje się miejscem sprzyjającym wykonywaniu codziennych obowiązków związanych z przygotowywaniem posiłków, ale także zachęca do spędzania w niej czasu.

Wyróżniamy: 

  • strefa zapasów,
  • strefa zmywania,
  • strefa przygotowywania posiłków,
  • strefa gotowania,
  • strefa przechowywania.


Strefa zapasów

Jest to strefa rozpoczynająca ciąg roboczy w kuchni. Obejmować powinna lodówkę, szafki, w których przechowujemy zapasy spożywcze, a także opcjonalnie spiżarnię. Jest to pierwsza strefa kuchenna. Wynika to z założenia, że wszelkie czynności związane z przygotowywaniem posiłków rozpoczynamy od wyjęcia artykułów spożywczych z lodówki i spiżarni.

Strefa zmywania

Jest to obszar w obrębie, którego znajduje się zlewozmywak oraz zmywarka, a także miejsce do przechowywania środków czystości. Jest to druga w kolejności strefa kuchenna, gdyż po wyjęciu danych produktów z lodówki i szafki, myjemy je w zlewie zanim zaczniemy przygotowywać z nich posiłki. Strefa zmywania znajduje się też blisko strefy gotowania, dzięki czemu mamy pod ręką zmywarkę i/lub zlew, gdy chcemy w nich umieścić brudne naczynia po zakończeniu przyrządzania potraw.

Strefa przygotowywania

Strefa robocza to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki zanim poddamy je obróbce termicznej. Obejmuje więc przede wszystkim blat kuchenny, a w szczególności jego fragment, który mieści się pomiędzy strefą zmywania a gotowania, dzięki czemu wszystkie potrzebne składniki mamy pod ręką i nie musimy pokonywać dodatkowych odległości.

Strefa gotowania

Strefa gotowania i pieczenia obejmuje kuchenkę grzewczą oraz piekarnik. Warto zadbać o to, by była ona wyposażona w nowoczesne sprzęty, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas użytkowania, a także będą wyposażone w innowacyjne technologicznie funkcje. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko czas poświęcany na przygotowywanie posiłków, ale także energię w to wkładaną.

Strefa przechowywania

Jest to strefa obejmująca wszystkie pozostałe szafki i szuflady w zabudowie mebli kuchennych, w których przechowujemy naczynia, akcesoria, sztućce, małe sprzęty AGD oraz wszystkie inne przedmioty niezbędne w każdej kuchni. Dobrym pomysłem jest wyposażenie poszczególnych szafek w systemy i rozwiązania im dedykowane, dzięki którym zwiększymy wygodę przechowywania w nich danych rzeczy.

Zobacz również

4 sposoby na stół do dużej kuchni

4 sposoby na stół do dużej kuchni

1 - Mebel od pokoleń, czyli nasz stół Czy wiedzieliście, że stół uchodzi za najstarszy mebel...

Kuchnia w stylu angielskim krok po kroku

Kuchnia w stylu angielskim krok po kroku

Kuchnia w stylu angielskim Kuchnia w stylu angielskim to wyjątkowo klimatyczne połączenie...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena