Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia z narożnym oknem

Porady

Kuchnia z narożnym oknem

Ulubione0

Kuchnia z narożnym oknem to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie wnętrzarskie. Narożne okno sprawia, że wnętrze kuchenne wygląda bardziej finezyjnie i przyciąga uwagę. Niemniej jednak, kuchnia narożna mimo ciekawej prezencji i możliwości estetycznych, wiąże się też z koniecznością dopasowania układu zabudowy meblowej oraz całej aranżacji wnętrza do narożnej specyfiki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas urządzania kuchni z narożnym oknem.

Zalety i wady kuchni z narożnym oknem

W nowoczesnych projektach wnętrzarskich coraz częściej można spotkać się z propozycją zastosowania narożnych okien. Rozwiązanie to ma zarówno zalety, jak i pewne wady. Niemniej jednak, trzeba przyznać, że zyskuje na popularności. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że wnętrze zyskuje swoistej finezji. Prezentuje się bowiem bardziej modernistycznie i otwiera dom na świat zewnętrzny. Do pomieszczenia wpada też więcej światła, przez co zyskujemy efekt swoistej przestronności, który jest oczywiście bardzo pożądany. Okno narożne zwiększa powierzchnię widokową, więc osoby przebywające w kuchni mogą cieszyć się ładnym krajobrazem znajdującym się za oknem. Kuchnia z oknem narożnym zyskuje też pod względem wizualnym, gdyż taki układ nadaje ciekawy charakter całej aranżacji wnętrza. Jednak okno narożne często determinuje konieczność tego, by dopasować do niego resztę elementów aranżacji. Mimo to, warto jednak się na nie zdecydować dla efektu przestronności, widoku i dostępu świeżego powietrza. Do wad zaliczyć możemy przede wszystkim wyższe koszty takiego rozwiązania. Zarówno same okna, jak i ich montaż są bowiem droższe niż te tradycyjne. Ponadto okna narożne mogą być bardziej kłopotliwe w utrzymaniu czystości, gdyż dostęp do wszystkich zakamarków jest trudniejszy. Mogą też powodować zbyt duże nagrzewanie się pomieszczenia podczas upałów.

Jak zaaranżować okno narożne w kuchni?

Okna narożne niosą ze sobą wiele walorów estetycznych. Optycznie powiększają przestrzeń, dają dostęp do krajobrazu, a także doświetlają pomieszczenie. Aby w pełni wykorzystać potencjał tych zalet, warto odpowiednio zaaranżować okno narożne. Oczywiście dekoracyjność należy w tym zakresie dostosować przede wszystkim do przyjętego we wnętrzu stylu przewodniego. Bowiem inne wykończenia okna będą pasować do kuchni nowoczesnych, klasycznych, czy też eklektycznych. Jeżeli widok za oknem jest piękny, nie warto go zasłaniać firanami. Dzięki temu krajobraz za oknem stanie się niejako częścią aranżacji kuchennej. Wówczas wystarczą zasłonki po bokach okna lub też rolety rzymskie, gdy chcemy wieczorami uzyskać większą intymność i poczucie swobody w pomieszczeniu. W kuchniach, w których stosowane są okna narożne zazwyczaj uwzględniany zostaje projekt szafek w formie pasmowej. Dzięki temu uzyskujemy pas tworzony przez przestrzeń między szafkami, który łączy się z wysokością okna i tym samym cała zabudowa prezentuje się lekko i symetrycznie.

Rodzaj okna do kuchni narożnej

Najlepsze rozwiązanie w kuchniach narożnych stanowią okna uchylno-przesuwne. Jest to idealny sposób na podwyższenie komfortu użytkowania nie tylko samego okna, ale i całej przestrzeni kuchennej. Gdy okno znajdować się ma nad blatem roboczym otwieranie okna tradycyjnego będzie niewygodne, gdyż łatwo wówczas zrzucić przechowywane na blacie lub przy parapecie przedmioty. Ponadto okno uchylno-przesuwne cechuje się ciekawą formą estetyczną i doskonale wpisuje się w minimalistyczne wzornictwo współczesnych wnętrz. Producenci przesuwnych okien narożnych oferują duży wybór w zakresie różnych rozmiarów i form, dzięki czemu każdy z powodzeniem może dobrać dany model do swoich potrzeb i oczekiwań, ale także do warunków konkretnego pomieszczenia kuchennego.

Zabudowa meblowa a kuchnia z oknem narożnym

Układ mebli kuchennych powinien być dopasowany do warunków danego wnętrza, dzięki czemu aranżacja będzie wygodna w codziennym użytkowaniu, ale i efektowna wizualnie. Jak umeblować kuchnię, w której znajduje się okno narożne? Na szczęście w tym zakresie nie ma znaczenia metraż kuchni, gdyż zabudowa narożna będzie dobrze się prezentować zarówno w małych, jak i w przestronniejszych pomieszczeniach. Najlepiej sprawdzi się tu układ zabudowy meblowej w kształcie litery L, G lub U, a także kuchnie otwarte z wyspą lub barkiem. Dzięki temu narożną część zabudowy będzie wyznaczać właśnie okno. Czasem stosowane jest także rozwiązanie, w którym zabudowa zajmuje tylko jedną ze ścian, a przy narożnym oknie urządzany jest kącik jadalniany ze stołem i kompletem krzeseł. Niemniej jednak, jest to dość rzadko stosowane, gdyż determinuje pewne trudności funkcjonalne w zakresie zabudowy meblowej kuchni. Dlatego pod względem ergonomii najlepiej sprawdzą się tu klasyczne układy meblowe z zachowaniem zasady trójkąta roboczego i podziału na strefy kuchenne.

Zobacz również

Przechowywanie w szafkach kuchennych

Przechowywanie w szafkach kuchennych

Porządek w kuchni Kuchnia jest wnętrzem, w którym czystość i porządek to kwestie priorytetowe....

Jakie gabaryty lodówki? Poradnik dla niezdecydowanych

Jakie gabaryty lodówki? Poradnik dla...

W twojej gestii Zanim zaczniesz interesować się konkretnym modelem sprzętu...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena