Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak dbać o kuchenne fugi? Poradnik dla opornych

Porady

Jak dbać o kuchenne fugi? Poradnik dla opornych

Ulubione0

Na efektowną kuchnię składa się wiele elementów. Meble, sprzęty AGD, dodatki a także wszystkie materiały wykończeniowe decydują o finalnym odbiorze naszej kuchni. Ma być bezpiecznie, funkcjonalnie a do tego wszystkiego – ładnie. W kuchni spędzamy najwięcej czasu – tutaj przygotowujemy posiłki i spędzamy czas z rodziną. Kuchnia jest również najbardziej narażonym pomieszczeniem – dlatego jej aranżacja powinna być dobrze przemyślana. Gotowanie, pieczenie, mycie – wszystkie czynności zazwyczaj 'odbijają' się na kuchennym wyposażeniu. Jeśli w kuchni mamy płytki, to mamy również problem z fugami. Jak się z nimi obchodzić, aby zawsze prezentowały się dobrze?

Płytki ceramiczne w kuchni – standard polskich domów
Najczęściej na podłogę w kuchni wybieramy płytki ceramiczne. Tak już się przyjęło, że są i ładne i trwałe, dlatego to właśnie po nie sięgamy najchętniej. Czy to podłoga, czy ściany – płytki ceramiczne to materiał najbardziej lubiany. Sprawiają, że kuchenna aranżacja wydaje się 'pełna' i kompletna. Płytki ceramiczne dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu możemy dopasować je do każdego wnętrza. Płytki ceramiczne umieszczone na podłodze są najlepszym możliwym materiałem – i najbardziej wdzięcznym. W kuchni cały czas mamy kontakt z wodą, gotowaniem, oparami i wysokimi temperaturami. Niejednokrotnie zdarza się, że coś upada nam na podłogę lub się wylewa. Płytki ceramiczne są łatwe w utrzymaniu w czystości. Ponadto, są one odporne na działanie różnych czynników – dlatego służą nam przez długie lata. Są łatwo dostępne i są stosunkowo tanie – czy możemy więc chcieć czegoś więcej?

 

Jak wybrać dobre fugi?
Jeśli decydujemy się na płytki w kuchni, to musimy wiedzieć, że ich nieodłącznym elementem są fugi. Do kuchni zalecamy wybieranie ciemnych fug – stanowią one mniejszy kłopot – zabrudzenia nie będą się aż tak bardzo rzucać w oczy. Do kuchni powinniśmy wybrać takie fugi, które będą odporne na kontakty z wodą oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Idealne mogą okazać się fugi z cementu lub z tworzyw sztucznych.

 

Jak dbać o fugi?
Oczywiście ciemne fugi nie są powodem, aby ich w ogóle nie myć. Raz na jakiś czas trzeba się zmobilizować i dokładnie wyszorować kuchenne fugi. Mają one cały czas z tłuszczem, wilgocią, wysokimi temperaturami oraz jedzeniem, które spadnie na podłogę, dlatego są narażone na zanieczyszczenia. Warto wykorzystać szczoteczkę do zębów oraz specjalistyczne środki czyszczące, które pomogą nam szybciej pozbyć się zabrudzeń. Aby nasza kuchnia dobrze się prezentowała nie wystarczą piękne meble i nowoczesne sprzęty AGD – musi być przede wszystkim czysta.

Zobacz również

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam się czyści.

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam...

Samoczyszczące piekarniki – to nie żarty! Piekarniki, które same się czyszczą posiadają...

Jaką zmywarkę wybrać — dużą czy małą?

Jaką zmywarkę wybrać — dużą czy małą?

Rozmiar zmywarki ma znaczenie Planując wybór wyposażenia kuchni jednym z podstawowych dylematów,...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena