Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak kupić dobrą zmywarkę?

Porady

Jak kupić dobrą zmywarkę?

Ulubione1

Mycie naczyń od wieków jest zmorą wielu kobiet. Sterta naczyń po obiedzie, zero chętnych do pomocy – jeszcze kilka lat temu taki widok prosto z kuchni był na początku dziennym. Technika cały czas idzie do przodu – dzięki czemu posiadamy urządzenia, które zdecydowanie ułatwiają nam życie. Dzisiaj po posiłku, wszystkie brudne naczynia wkładamy do zmywarki i możemy cieszyć się wolną chwilą dla siebie.

Przed zakupem zmywarki, warto zadać sobie kilka pytań. To, ilu jest domowników, jak często gotujecie, jak często organizujecie spotkania z przyjaciółmi i czy macie dużo naczyń jest tutaj kluczowe. Sprecyzowanie przyzwyczajeń i określenie wymagań ułatwi nam wybór i wskaże jakiego sprzętu potrzebujemy.

 

 

Zmywarka w zabudowie, czy bez?


Na rynku dostępne są dwa rodzaje zmywarek – wolnostojące i gotowe pod zabudowę. Ogromną popularnością cieszą się te drugie – nasza zmywarka nie odznacza się od mebli, na drzwi nałożony jest front meblowy a góra przykryta blatem. Musimy jednak liczyć się z tym, że podczas jakiejkolwiek awarii wyciągnięcie zmywarki w zabudowie będzie nieco bardziej kłopotliwe.

 

 

Mniejsza czy większa?


Jeżeli chodzi o wielkość – mamy dwa dostępne warianty szerokości – 45 lub 60cm. Decydując się na większą wersję, musimy pamiętać, że zużycie wody również będzie większe – więcej naczyń potrzebuje więcej wody. Nieraz większa zmywarka może okazać się zbawienna – dużo zmieści i nie będziesz musiał nastawiać zmywarki dwa razy. Kluczową rolę tutaj odgrywa ilość miejsca w kuchni i liczba naczyń którą posiadamy.

 

 

Najważniejsze jest...


Nie od dziś wiadomo, że zmywanie w zmywarce zużywa mniej wody niż mycie ręczne. Jedno mycie zmywarki zużywa od 8 do 15 litrów wody – w zależności od wielkości, wybranego programu zmywania i modelu. Zmywarki możemy podzielić na klasy: A, B, C, D, E, F, G – gdzie klasa A jest najbardziej oszczędna, a G najmniej. Warto zainwestować w zmywarkę wyższej klasy – zapłacimy więcej ale dłużej nam posłuży, a pieniądze prędzej czy później się zwrócą – chociażby odnotowując mniejsze zużycie wody. Istotny jest również hałas, jaki zmywarka wydaje podczas pracy. Średnio, osiąga głośność do 50dB, jednak nowoczesne modele pracują ciszej – do 44dB. Jeżeli włączamy zmywarkę na noc, wtedy głośność pracy jest dość istotnym kryterium.

 

 

Dodatkowe funkcje zmywarek


Niektóre modele zmywarek wyposażone są w dodatkowe funkcje, które mogą okazać się niezwykle przydatne. Przykładem jest funkcja bio – czyli program przeznaczony do mycia lekko zabrudzonych naczyń. Niektóre zmywarki potrafią nawet rozpoznać ile naczyń jest w zmywarce, określić stopień zabrudzenia, wybrać odpowiedni program i ilość potrzebnej wody. Wiele zmywarek posiada specjalne systemy, które wyłączają zmywarkę podczas wycieku wody – co chroni przed zalaniem kuchni i zmniejsza szkody. Przydatną funkcją jest również specjalny program nocny, który jest cichszy, niż zwykły. Odłożenie zmywania to kolejna przydatna funkcja, dzięki której zmywarka sama włączy się podczas naszej nieobecności o ustawionej godzinie.

 

 

Zmywarka? jestem na tak


Trzeba ułatwiać sobie życie – dzięki zmywarce zaoszczędzić czas i wodę. Warto zainwestować w sprzęt dobrej jakości – posłuży nam przez lata. Istotne jest sprecyzowanie naszych wymagań, które mamy wobec zmywarki – będzie nam łatwiej wybrać model, który spełni nasze oczekiwania.

Zobacz również

Dodatki do kuchni w stylu retro

Dodatki do kuchni w stylu retro

Czajnik jak u babci Do kuchni w stylu retro idealnie wpasuje się czajnik z gwizdkiem. Najlepiej...

Czy warto kupić bambusowe szafki do kuchni?

Czy warto kupić bambusowe szafki do kuchni?

Piękne i stylowe Bambusowe szafki kuchenne znacznie zwiększą estetykę pomieszczenia -...
Komentarze (1)
1
Gość
annie
2016-11-02 09:57:06

Ja mam zmywarkę dopiero od kilku miesięcy, ale już nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez tego sprzętu. To ogromna wygoda, bo oszczędzamy nie tylko nasz czas, ale i wodę ;)

Twój komentarz
Ocena