Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak kupić dobrą zmywarkę?

Jak kupić dobrą zmywarkę?

Mycie naczyń od wieków jest zmorą wielu kobiet. Sterta naczyń po obiedzie, zero chętnych do pomocy – jeszcze kilka lat temu taki widok prosto z kuchni był na początku dziennym. Technika cały czas idzie do przodu – dzięki czemu posiadamy urządzenia, które zdecydowanie ułatwiają nam życie. Dzisiaj po posiłku, wszystkie brudne naczynia wkładamy do zmywarki i możemy cieszyć się wolną chwilą dla siebie.

Na zdjęciu: Studio ADAD

Przed zakupem zmywarki, warto zadać sobie kilka pytań. To, ilu jest domowników, jak często gotujecie, jak często organizujecie spotkania z przyjaciółmi i czy macie dużo naczyń jest tutaj kluczowe. Sprecyzowanie przyzwyczajeń i określenie wymagań ułatwi nam wybór i wskaże jakiego sprzętu potrzebujemy.

 

 

Zmywarka w zabudowie, czy bez?


Na rynku dostępne są dwa rodzaje zmywarek – wolnostojące i gotowe pod zabudowę. Ogromną popularnością cieszą się te drugie – nasza zmywarka nie odznacza się od mebli, na drzwi nałożony jest front meblowy a góra przykryta blatem. Musimy jednak liczyć się z tym, że podczas jakiejkolwiek awarii wyciągnięcie zmywarki w zabudowie będzie nieco bardziej kłopotliwe.

 

 

Mniejsza czy większa?


Jeżeli chodzi o wielkość – mamy dwa dostępne warianty szerokości – 45 lub 60cm. Decydując się na większą wersję, musimy pamiętać, że zużycie wody również będzie większe – więcej naczyń potrzebuje więcej wody. Nieraz większa zmywarka może okazać się zbawienna – dużo zmieści i nie będziesz musiał nastawiać zmywarki dwa razy. Kluczową rolę tutaj odgrywa ilość miejsca w kuchni i liczba naczyń którą posiadamy.

 

 

Najważniejsze jest...


Nie od dziś wiadomo, że zmywanie w zmywarce zużywa mniej wody niż mycie ręczne. Jedno mycie zmywarki zużywa od 8 do 15 litrów wody – w zależności od wielkości, wybranego programu zmywania i modelu. Zmywarki możemy podzielić na klasy: A, B, C, D, E, F, G – gdzie klasa A jest najbardziej oszczędna, a G najmniej. Warto zainwestować w zmywarkę wyższej klasy – zapłacimy więcej ale dłużej nam posłuży, a pieniądze prędzej czy później się zwrócą – chociażby odnotowując mniejsze zużycie wody. Istotny jest również hałas, jaki zmywarka wydaje podczas pracy. Średnio, osiąga głośność do 50dB, jednak nowoczesne modele pracują ciszej – do 44dB. Jeżeli włączamy zmywarkę na noc, wtedy głośność pracy jest dość istotnym kryterium.

 

 

Dodatkowe funkcje zmywarek


Niektóre modele zmywarek wyposażone są w dodatkowe funkcje, które mogą okazać się niezwykle przydatne. Przykładem jest funkcja bio – czyli program przeznaczony do mycia lekko zabrudzonych naczyń. Niektóre zmywarki potrafią nawet rozpoznać ile naczyń jest w zmywarce, określić stopień zabrudzenia, wybrać odpowiedni program i ilość potrzebnej wody. Wiele zmywarek posiada specjalne systemy, które wyłączają zmywarkę podczas wycieku wody – co chroni przed zalaniem kuchni i zmniejsza szkody. Przydatną funkcją jest również specjalny program nocny, który jest cichszy, niż zwykły. Odłożenie zmywania to kolejna przydatna funkcja, dzięki której zmywarka sama włączy się podczas naszej nieobecności o ustawionej godzinie.

 

 

Zmywarka? jestem na tak


Trzeba ułatwiać sobie życie – dzięki zmywarce zaoszczędzić czas i wodę. Warto zainwestować w sprzęt dobrej jakości – posłuży nam przez lata. Istotne jest sprecyzowanie naszych wymagań, które mamy wobec zmywarki – będzie nam łatwiej wybrać model, który spełni nasze oczekiwania.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
annie

Ja mam zmywarkę dopiero od kilku miesięcy, ale już nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez tego sprzętu. To ogromna wygoda, bo oszczędzamy nie tylko nasz czas, ale i wodę ;)

Zobacz również


Uszkodzony elektrozawór w zmywarce – objawy


Zmywarka to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie nasze codzienne...

Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?


Zmywarka to urządzenie, o które powinniśmy starannie i systematycznie dbać, aby...

Zmywarka w kuchni – zbędny wydatek czy oszczędność?


Jeszcze paręnaście lat temu, niemający zielonego pojęcia na temat zmywarek konsumenci,...