Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak kupić dobry czajnik?

Porady


Jak kupić dobry czajnik?

Poza lodówką, kuchenką czy piekarnikiem, elementem AGD bez którego ciężko byłoby przetrwać w dzisiejszych czasach jest czajnik elektroniczny. To niewielki sprzęt gospodarstwa domowego, który stanowi zupełne minimum, jeżeli chodzi o kompleksowe wyposażenie solidnie urządzonej kuchni. Zanim jednak nabędziemy dany rodzaj czajnika, konieczne jest dokonanie wstępnej selekcji. O tym, jakimi czynnikami w tym przypadku warto kierować się, dowiedzą się Państwo bezpośrednio z naszego tekstu. Zapraszamy do lektury.

Jaka pojemność

 


Czajnik powinien być przede wszystkim pojemny. Wystarczy, że zamieszkujemy z kilkuosobową rodziną i wszyscy wstają rano o jednej porze. Oczekiwanie na zagrzanie kubka wody na kawę czy herbatę jest wówczas zwykłym marnotrawstwem czasu. By do takich sytuacji nie dopuszczać, warto wybrać czajnik, który będzie dostosowany do naszych potrzeb. W zależności od tego, ilu jest domowników, możemy wybierać urządzenia o pojemności od 0,5 do około 3 litrów. Standardowa szklanka ma 250 ml, zatem nie trudno przeliczyć, ile napojów damy radę jednorazowo przygotować, mając do dyspozycji dany model czajnika. Kiedy określony typ czajnika już nabędziemy, konieczne jest dogłębne zaznajomienie się z instrukcją dołączoną przez producenta. Każda firma dodaje opis techniczny, w którym wskazuje na zalecaną minimalną ilość wody, jaka powinna znajdować się w czajniku przy każdorazowym użytkowaniu. Przeważnie za optymalne uznaje się wypełnienie połowy pojemności czajnika. Musimy jednak pamiętać, że im większa pojemność urządzenia, tym wyższa i jego cena. Z drugiej strony natomiast mniejsza pojemność wiąże się z krótszym czasem oczekiwania na zagotowanie wody. Ponadto w mniejszych gabarytowo modelach dochodzi do mniejszego zużycia energii elektrycznej.

 

Jaka grzałka


Podstawowym elementem czajnika jest grzałka, która umożliwia ugotowanie wody. Ogólnie wyróżnia się na rynku drobnego AGD czajniki elektryczne z dwoma charakterystycznymi modelami grzałek – spiralną oraz płytową. W przypadku pierwszego wariantu zaleca się, aby czajnik podczas użytkowania był wypełniony dość dużą ilością wody, najlepiej ponad pół litra. Jest to jednakże model dużo tańszy, który też znacznie ciszej pracuje niż inne sprzęty. Ma niestety minus – łatwo osadza się na nich kamień przez co grzałki szybko zaczynają szwankować. Grzałka płytowa natomiast jest obecnie bardzo popularnym wyborem producentów. Można wręcz stwierdzić, że ten wariant konstrukcyjny wypiera wyżej scharakteryzowane grzałki spiralne. W czajnikach w nie wyposażonych, aby doprowadzić do wrzenia nie trzeba aż tyle wody, co przy grzałkach spiralnych. Ponadto w znacznie mniejszych ilościach osadza się na nich kamień, co natomiast wynika z faktu, że grzałka jest całkiem czy przynajmniej częściowo schowana.

 

Jaka moc


To, jaką mocą będą odznaczały się czajniki elektryczne zależne jest przede wszystkim od rodzaju grzałki. Standardowo przy modelach z grzałką spiralną moc urządzenia wynosi między 200 a 2200 W. Z kolei przy grzałce płaskiej czajniki mają moc między 600 a 3100 W.

 

Jakie tworzywo


Czajniki elektryczne dostępne są w różnorodnych obudowach. Ich zróżnicowanie wynika nie tylko z rozmaitej estetyki stosowanej przez producentów, ale także z wielorakości wykorzystywanych materiałów. Jeżeli zależy nam na lekkości sprzętu, warto wybrać czajniki z obudową z tworzywa sztucznego. Ich ceny są także dużo niższe niż wariantów metalowych. Plastikowe fronty urządzenia nie nagrzewają się tak bardzo jak na przykład stal szlachetna, ale na pewno są dużo mniej eleganckie. Te ze stali natomiast maja wadę w postaci dużej wagi. Są zaś o wiele ładniejsze, innowacyjne design'em. Za standard uchodzi wyposażanie tych modeli w funkcję termoizolacji, co zapobiega nagrzewaniu się. Najwięcej wydamy natomiast na czajniki elektryczne z obudową ceramiczną. Są one zdecydowanie najlepszą propozycją, bowiem odznaczają się wysoką jakością i wytrzymałością. Łatwo czyści się je i nie ulegają nagrzaniu. Poza ceną za ich mankament uznaje się też ich sporą wagę.

 

Zobacz również:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/4-najwazniejsze-rzeczy-na-ktore-powinnismy-zwrocic-uwage-przy-zakupie-czajnika-elektrycznego-1904.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/2-sposoby-na-gotowanie-wody-czyli-czajnik-elektryczny-i-z-gwizdkiem-1952.html

 

 

Komentarze


5.00/5 1 1
5
panidomu

Znalezienie dobrego czajnika to faktycznie wyzwanie! Ale warto zainwestować w dobrej jakości produkt, który nie będzie pełen kamienia po kilku użyciach.

Zobacz również


Poznaj cienkie blaty kuchenne


Kuchnia w stylu nowoczesnym powinna prezentować się lekko i minimalistycznie. Dlatego w...

Wybieranie lodówki – najczęstsze błędy


Ludzie są bardzo specyficzni – działają na nas tanie chwyty marketingowe oraz...

Złap oddech! Wentylacja w kuchni


Dobrze funkcjonująca wentylacja w kuchni jest równie ważna jak sprawna chłodziarka czy...