Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak kupować lodówkę? Porady dla konsumentów

Porady

Jak kupować lodówkę? Porady dla konsumentów

Ulubione0

Chłodziarka to podstawowy rodzaj sprzętu, jaki obowiązkowo musi znaleźć się w każdym pomieszczeniu kuchennym. Wchodząc do sklepu z asortymentem gospodarstwa domowego, aż roi się jednak od rozmaitych typów urządzeń, w tym wielorakich modeli nowoczesnych lodówek. Nieznającemu się na branży AGD ciężko jest wybrać jedną, konkretną maszynę z ogromu rozmaitych dostępnych produktów. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę podczas inwestycji w lodówkę dowiesz się z poniższego poradnika.

Do zabudowy bądź wolnostojąca

 


Stawka cenowa należna za wybierany przez nas sprzęt, jak również kolorystyka czy gabaryty chłodziarki nie stanowią nadrzędnych czynników, którymi należy kierować się podczas inwestycji w omawiany rodzaj urządzenia. Pierwsza kwestia, jaką warto wziąć pod uwagę to jaki model lodówki będzie nam odpowiadał i pasował do naszego wnętrza. Mamy tu na myśli wybór między lodówkami do zabudowy oraz wariantami wolnostojącymi. Jeżeli po prostu zdecydowaliśmy się na wymianę chłodziarki na lepszy sprzęt, kierujmy się tym jaka jest reszta obecnego wyposażenia czterech kuchennych kątów. A zatem gdy pozostały asortyment jest zabudowany, niech i nasza lodówka będzie do zabudowy. W przypadku kuchni opartej na urządzeniach wolnostojących, warto nie zabudowywać chłodziarki, ale nabyć do kompletu osobną maszynę. Nieco inaczej jest w sytuacji, kiedy jesteśmy świeżo upieczonymi lokatorami i dopiero co meblujemy poszczególne wnętrza mieszkalne. Wtedy istotne jest zwrócenie uwagi między innymi na parametry techniczne, a mianowicie jaka jest dokładnie przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania. W przypadku niewielkiej „klitki" kuchennej, dużo lepszym wariantem jest postawienie na wyposażenie zabudowane. To pozwoli nam zredukować powierzchnię zajmowaną przez meble i sprzęty. Miłośnicy nowatorstwa mają jednakże masę możliwości wyboru innowacyjnych lodówek także wśród modeli wolnostojących, które w obecnych wydaniach są produkowane z naciskiem na niebanalny design. Lodówka do zabudowy pozwala na stworzenie jednolitej aranżacji, a to jest ważne w kuchniach stylowych, a przy okazji otwartych bezpośrednio na salon czy jadalnię. Z kolei modele wolnostojące są płytsze, a zatem mniej pojemne – dla tych, którym brak przestronności w kuchni z pewnością będzie to plus, dla tych, którzy mają rozległe lokum a przy okazji liczebną rodzinę raczej minus. Tego rodzaju lodówki są skromniejsze w swym wyposażeniu.

 

 

Parametry techniczne


Wcale nie jest powiedziane, że im większe rozmiary nabywanego przez nas sprzętu, tym lepiej. Nie zawsze w kuchennym lokum sprawdza się także maszyna z dużą pojemnością. O tym, jaki rodzaj chłodziarki kupić, jeżeli chodzi o parametry techniczne, przesądzać powinna liczba jej przyszłych użytkowników. Zgodnie z przyjętymi zasadami, dla pojedynczego domownika wystarczający jest model 120-litrowy. Przy każdym kolejnym lokatorze, dochodzi średnio 30 litrów w części chłodzącej i jakieś 50 – 80 litrów w części mrożącej. Przy wieloosobowej familii trafiona będzie bez dwóch zdań inwestycja w lodówkę 240 litrową. Ci z kolei, którzy mają w zwyczaju stołowanie się w restauracji bądź zamawianie gotowych posiłków na telefon a samodzielnie pichcą sporadycznie, powinni postawić na tańszą i bardziej praktyczną w ich przypadku lodówkę w wersji bez zamrażalnika. W kawalerkach często wybierane są modele mające zaledwie 50 cm wysokości.

Zobacz również

Czy to, czy jesteśmy prawo czy leworęczni ma jakieś znaczenie w kuchni?

Czy to, czy jesteśmy prawo czy leworęczni ma...

Leworęczni są zdolniejsi? Jeszcze jakiś czas temu mańkuty, czyli osoby leworęczne uważane...

Alternatywa płytek ceramicznych w kuchni – co dać na ścianę?

Alternatywa płytek ceramicznych w kuchni – co...

Poznajcie nasze propozycje alternatyw płytek ceramicznych Podczas aranżacji ściany nad blatem w...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena