Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?

Porady


Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?

Mała kuchnia może stanowić nie lada wyzwanie podczas próby jej funkcjonalnego i zarazem efektownego urządzenia. Bez względu na metraż wnętrza oczekujemy przecież, że praca w nim będzie przebiegać komfortowo, a wrażenia estetyczne będą dopełnieniem praktycznej aranżacji. Na szczęście istnieje co najmniej kilka sprawdzonych sposobów na to, by nawet mała kuchnia mogła być urządzona w zgodzie z tymi oczekiwaniami. Sprawdź jak to osiągnąć!

Na zdjęciu: Studio Mebli Drema

Wyzwania małej kuchni


Małe wnętrza mają to do siebie, że ich urządzenie wymaga specjalnego podejścia i świadomości zasad ergonomii oraz designu. Bez tego łatwo o popełnienie błędów, które będą nas kosztować utrudnieniami praktycznymi, czy poczuciem ciasnoty w kuchni. W każdej kuchni kluczowe jest stworzenie odpowiednich warunków do przygotowywania potraw, czyli wyodrębnienie strefy roboczej z wolnym blatem, jak i miejsca na przechowywanie. Niemniej ważna jest estetyka aranżacji, gdyż jak wskazują psycholodzy wygląd wnętrz, w których przebywamy ma duży wpływ na nasze samopoczucie.

 

Optyczna przestronność


Małe kuchnie są zazwyczaj stosunkowo ciemne i wydają się być ciasne. Dlatego warto nadać im optycznego wrażenia przestronności za pomocą dobrze dobranej kompozycji kolorystycznej. Najlepiej sprawdzą się tu odcienie jasne i neutralne. Zasada jest prosta – jasne powiększa, a ciemne pomniejsza. Dlatego należy unikać nadmiaru ciemnych barw. Dobrze się tu sprawdzą wyłącznie w postaci drobnych akcentów. Zabudowa kuchenna, ściany i podłogi powinny być natomiast utrzymane w jasnych barwach, co nada wrażenia przestronności. Idealne będą złamane biele, pastele, czy szarości.

 

Minimalizm


Minimalizm to recepta na udaną aranżację każdego małego wnętrza. W kuchniach sprawdza się idealnie zasada minimalistycznego doboru kolorystyki, ilości akcesoriów, a także sposobu ich rozmieszczenia. Wszystkie elementy powinny być spójne, by nie było przesytu. Warto ograniczyć przedmioty przechowywane na wierzchu, szczególnie na blacie. W kwestii designu minimalizm także będzie dobrym rozwiązaniem. Warto unikać zbyt dekoracyjnych elementów wyposażenia i wzorzystych detali lub faktur.

 

Siła detalu


Detale mają bardzo duże znaczenie dla kształtowania charakteru każdej aranżacji. W kuchniach zazwyczaj mamy sporo rzeczy użytkowych, dlatego warto do dekoracji i detali podejść minimalistycznie, by nie przytłoczyć małej kuchni. Powinny być proste w formie i pozbawione wzorów. Ich ozdobą ma być forma i kolor. Dobrym pomysłem na powiększenie małej kuchni jest wprowadzenie tafli lustra, która odbije światło rozjaśniając wnętrze i optycznie je powiększy.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Dobrze zaparzona


Smaczna kawa o poranku to dla wielu osób wyznacznik udanego dnia. Nie dziwi więc...

Błędy w urządzaniu kuchni


Każdy chciałby, aby jego kuchnia była piękna, wygodna i funkcjonalna. Jednak czasami...

Sprzęt AGD A+


Każdy z nas na pewno spotkał się już kiedyś z literowymi oznaczeniami na etykiecie...