Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak prawidłowo przechowywać żywność?

Porady


Jak prawidłowo przechowywać żywność?

Niektóre produkty spożywcze powinny być przechowywane w lodówce, aby powstrzymać rozwój bakterii. Natomiast inne, a w szczególności gotowe produkty do spożycia, suszoną żywność czy przyprawy, najlepiej przechowywać w zamkniętych szafkach lub półkach. Ważne jest, aby przestrzegać wytycznych podczas przechowywania żywności, ponieważ ma to duży wpływ na nasze zdrowie, a także na zasobność portfela. Jak zatem powinno się prawidłowo przechowywać żywność?

Na zdjęciu: Studio Mebli Kuśmierczyk

Przechowywanie żywności w lodówce


Wiele produktów spożywczych musi być przechowywanych w lodówce. Dotyczy to m.in. produktów mlecznych, mięs i wędlin, produktów, które zostały już otworzone, a także niektórych owoców i warzyw. W lodówce powinna panować odpowiednia temperatura do przechowywania żywności, ponieważ tylko wtedy zachowa ona swój kształt, smak i aromat. Przyjmuje się, że temperatura w komorze chłodzącej nie powinna być wyższa niż 5°C. Jeśli przechowujemy w lodówce mięso, dobrze jest umieścić je w czystym pojemniku na dolnej półce, przy czym gotowane mięso powinno znaleźć się z dala od surowego. Jeśli mamy resztki jedzenia z puszki, musimy wyłożyć je do otwartego naczynia i schować do lodówki, a puszkę wyrzucić do kosza. Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu lodówki, aby zapewnić higienę i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się bakterii. Unikajmy również przetrzymywania jedzenia poza lodówką przez długi czas.

 

Przechowywanie warzyw i owoców


Wiele osób, bez zastanowienia, wkłada zakupione warzywa i owoce do lodówki. Jest to błąd, ponieważ większość z nich nie powinna być przechowywana w niskiej temperaturze, np. pomidory i ogórki nie lubią zimna – tracą wtedy swój smak i zapach, a do tego szybciej się psują. Większość warzyw korzeniowych, nie musi być schładzana. Wystarczy zapewnić im ciemniejsze i chłodniejsze miejsce - dlatego ziemniaki i buraki zazwyczaj przechowywane są w piwnicy. Podobnie jest w przypadku owoców - większość z nich nie wymaga przechowywania w lodówce. Jednak niektóre, tj. truskawki, maliny czy borówki, dłużej zachowują smak i świeżość, gdy są przechowywane w niskiej temperaturze. Należy pamiętać, że żadnych warzyw i owoców nie wolno przechowywać w foliowych workach, ponieważ szybciej się zepsują.

 

Przechowywanie produktów sypkich


Wszystkie produkty sypkie powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Dotyczy to m.in.: ryżu, kaszy, płatków owsianych, zbóż oraz innych produktów ziarnowych. Żywność sypką można przechowywać zarówno w szklanych słoikach, jak i plastikowych pojemnikach, które są specjalnie przeznaczone do tego celu. Jeśli zdecydujemy się na plastikowe pojemniki, zwróćmy uwagę czy są one przystosowane do kontaktu z żywnością. Wszystkie pojemniki powinny posiadać szczelne wieczka, aby żywność nie wywietrzała i nie dostały się do niej niepożądane substancje. Unikajmy przechowywania żywności w plastikowych torebkach, ponieważ wszystkie nieszczelności sprzyjają rozwijaniu się robaków żywieniowych i moli kuchennych.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Najlepsze sposoby na mycie okien


Jak umyć okna? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista. A to dlatego, że...

Mały czy duży? Czy wielkość zlewu ma znaczenie?


Nawet jeśli jesteśmy właścicielami małej kuchni, to niektóre jej elementy po...

Betonowe blaty kuchenne – co powinniśmy wiedzieć przed...


Blaty kuchenne są codziennie przez nas wykorzystywane – przygotowujemy na nich...