Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak prawidłowo przechowywać żywność?

Porady

Jak prawidłowo przechowywać żywność?

Ulubione0

Niektóre produkty spożywcze powinny być przechowywane w lodówce, aby powstrzymać rozwój bakterii. Natomiast inne, a w szczególności gotowe produkty do spożycia, suszoną żywność czy przyprawy, najlepiej przechowywać w zamkniętych szafkach lub półkach. Ważne jest, aby przestrzegać wytycznych podczas przechowywania żywności, ponieważ ma to duży wpływ na nasze zdrowie, a także na zasobność portfela. Jak zatem powinno się prawidłowo przechowywać żywność?

Przechowywanie żywności w lodówce
Wiele produktów spożywczych musi być przechowywanych w lodówce. Dotyczy to m.in. produktów mlecznych, mięs i wędlin, produktów, które zostały już otworzone, a także niektórych owoców i warzyw. W lodówce powinna panować odpowiednia temperatura do przechowywania żywności, ponieważ tylko wtedy zachowa ona swój kształt, smak i aromat. Przyjmuje się, że temperatura w komorze chłodzącej nie powinna być wyższa niż 5°C. Jeśli przechowujemy w lodówce mięso, dobrze jest umieścić je w czystym pojemniku na dolnej półce, przy czym gotowane mięso powinno znaleźć się z dala od surowego. Jeśli mamy resztki jedzenia z puszki, musimy wyłożyć je do otwartego naczynia i schować do lodówki, a puszkę wyrzucić do kosza. Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu lodówki, aby zapewnić higienę i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się bakterii. Unikajmy również przetrzymywania jedzenia poza lodówką przez długi czas.

Przechowywanie warzyw i owoców
Wiele osób, bez zastanowienia, wkłada zakupione warzywa i owoce do lodówki. Jest to błąd, ponieważ większość z nich nie powinna być przechowywana w niskiej temperaturze, np. pomidory i ogórki nie lubią zimna – tracą wtedy swój smak i zapach, a do tego szybciej się psują. Większość warzyw korzeniowych, nie musi być schładzana. Wystarczy zapewnić im ciemniejsze i chłodniejsze miejsce - dlatego ziemniaki i buraki zazwyczaj przechowywane są w piwnicy. Podobnie jest w przypadku owoców - większość z nich nie wymaga przechowywania w lodówce. Jednak niektóre, tj. truskawki, maliny czy borówki, dłużej zachowują smak i świeżość, gdy są przechowywane w niskiej temperaturze. Należy pamiętać, że żadnych warzyw i owoców nie wolno przechowywać w foliowych workach, ponieważ szybciej się zepsują.

Przechowywanie produktów sypkich
Wszystkie produkty sypkie powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Dotyczy to m.in.: ryżu, kaszy, płatków owsianych, zbóż oraz innych produktów ziarnowych. Żywność sypką można przechowywać zarówno w szklanych słoikach, jak i plastikowych pojemnikach, które są specjalnie przeznaczone do tego celu. Jeśli zdecydujemy się na plastikowe pojemniki, zwróćmy uwagę czy są one przystosowane do kontaktu z żywnością. Wszystkie pojemniki powinny posiadać szczelne wieczka, aby żywność nie wywietrzała i nie dostały się do niej niepożądane substancje. Unikajmy przechowywania żywności w plastikowych torebkach, ponieważ wszystkie nieszczelności sprzyjają rozwijaniu się robaków żywieniowych i moli kuchennych.

Zobacz również

Popękana ściana – ciekawa ozdoba naszej kuchni

Popękana ściana – ciekawa ozdoba naszej kuchni

Do jakich wnętrz? Ta dość oryginalna metoda wykańczania ścian zdecydowanie dopasuje się do...

Kuchnia w stylu loft

Kuchnia w stylu loft

Nieco industrialnie Kuchnia oparta na schemacie loft wyróżnia się przede wszystkim niebanalnym...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena