Jak przechowywać domowe wypieki, aby zachowały świeżość i smak?
Jesteś domowym cukiernikiem? Często pieczesz ciasta dla znajomych lub muffinki dla dzieci? Niezależnie od tego, czy przygotowujesz trzypiętrowy tort na urodziny, czy pieczesz kruche ciasto na niedzielny deser, powinnaś zadbać, aby na następny dzień Twoje wypieki zachowały smak i świeżość. Jak zatem przechowywać domowe słodkości?
Podstawowa zasada - wypieki muszą ostygnąć
Każdy rodzaj ciasta po wyjęciu z piekarnika, powinien całkowicie ostygnąć. Dopiero wtedy można bezpiecznie wyjąć je z blachy, bez obaw o zniszczenie ciasta i oparzenia. Należy pamiętać, że ciepłych ciast nie wolno zawijać w folię ani zamykać w szczelnych pojemnikach. Poszczególne rodzaje ciast są przechowywane na różne sposoby, dzięki temu zachowują swój smak i świeżość.
Ciasta kruche
Samo ciasto kruche, bez owoców i innych dodatków, można spokojnie przechowywać nawet do kilku tygodni. Niektóre ciasteczka stają się wtedy bardziej miękkie i smaczniejsze. Należy pamiętać, że ciasto kruche nie lubi niskiej temperatury, ponieważ szybko twardnieje, dlatego nie powinno być przechowywane w lodówce. Najlepiej trzymać je w blaszanych formach, a ciasteczka w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Ciasto ucierane
Tego typu ciasta powinny być przechowywane w lodówce, najlepiej w pojemniku owiniętym folią aluminiową lub spożywczą. Jeśli piekliśmy ciasto w blaszanej formie, powinniśmy przełożyć je do innego naczynia, aby nie nabrało metalicznego posmaku.
Ciasto biszkoptowe
Ciasta biszkoptowe mają to do siebie, że po upieczeniu są miękkie, puszyste i elastyczne, ale szybko wysychają i twardnieją. Z tego względu, powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach. Jeśli natomiast przygotowaliśmy ciasto biszkoptowe z kremem, powinniśmy wstawić je do lodówki i spożyć w ciągu 2 – 3 dni.
Ciasto drożdżowe
Ciasta drożdżowe szybko chłoną zapachy, dlatego aby jak najdłużej zachowały świeżość, powinny zostać szczelnie owinięte folią spożywczą. Tego rodzaju wypieki można również zamrozić.
Pierniki i serniki
Pierniki po upieczeniu są twarde. Stają się miękkie dopiero po kilku dniach, dlatego aby szybciej zmiękły powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach. Natomiast serniki, z racji tego, że przygotowywane są z nabiału, powinny być przechowywane w lodówce.
Jakie ciasta można mrozić?
Większość ciast z powodzeniem możemy zamrozić i odmrozić np. podczas niespodziewanej wizyty gości. Do zamrażania doskonale nadają się serniki, ciasta kruche (jako półprodukt), torty, ciasta drożdżowe lub inne ciasta przekładane kremem. Wypieki najlepiej mrozić w plastikowych pojemnikach lub owijając je szczelnie folią spożywczą – w ten sposób mogą być przechowywane nawet do 3 miesięcy.
Zobacz także:
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/jak-posprzatac-kuchnie-702.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/szuflada-z-przyprawami-jak-ja-zorganizowac-3016.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/porzadki-z-marie-kondo-kuchnia-wedlug-metody-konmari-3174.html
Artykuł rewelacyjny. Bardzo mi pomógł szczególnie w tym zimowym czasie gdzie jest wiele okoliczności w naszej rodzinie do świętowania i pieczenia ciast.
Jestem babcią i mam 7 wnuków, którzy uwielbiają ciasta i placki. Często piekę i artykuł bardzo mi się przydał.
Skorzystałam dużo czytając ten artykuł. Dużo ciast przynoszę od teściowej i teraz już wiem jak je przechowywać:)
Bardzo lubię domowe wypieki i muszę się przyznać, że dosyć dużo ich piekę. Różnie je przechowywałam. Czasem się udało, a czasem nie. największy problem mam z sernikiem i plackami z masą. Zapamiętam te porady i będę z nich korzystać.
Bardzo skorzystałam z tych porad w te święta wielkanocne.
Wiadomości z artykułu przydały mi się ostatnio na Świętach Wielkanocnych! Skorzystałam razem z siostrą i teściową.