Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak skutecznie zabezpieczyć kuchnię przed...

Porady


Jak skutecznie zabezpieczyć kuchnię przed dziećmi?

Jak wszyscy wiemy, dzieci są bardzo ciekawe świata. Często, nieświadomie narażają się na niebezpieczeństwo. Kuchnia jest najbardziej niebezpiecznym pomieszczeniem w całym domu. To właśnie tutaj znajdują się ostre narzędzia, rozgrzane sprzęty AGD a wszystko to – w zasięgu ręki malucha. Dzieci często nie reagują na uwagi rodziców, lekceważą zakazy, jednak niebezpieczeństwa czyhają. Jak uchronić nasze dziecko i odpowiednio zabezpieczyć kuchnię?

Uwaga na oparzenie
Bardzo często przygotowanie posiłków wiąże się z wysokimi temperaturami oraz nagrzanymi (do czerwoności) sprzętami. Niewiele trzeba, aby dziecko się oparzyło, ba – bardzo często zdarza się to nawet nam, dorosłym. Niebezpieczeństwo związane z oparzeniem w kuchni jest bardzo duże, dlatego należy zadbać o odpowiednie wyposażenie swojej kuchni. Już podczas planowania można tak zaprojektować pomieszczenie, żeby 'nie parzyło'. Warto wykorzystać do tego specjalnie zaprojektowany sprzęt. Przykładem mogą być nowoczesne piekarniki, których drzwi zawsze pozostają chłodne. Zamiast klasycznej płyty grzewczej warto wybrać indukcyjną – jej powierzchnia również pozostaje chłodna. Oczywiście dodatkowo można zaopatrzyć się w osłony, które zabezpieczą gorącą powierzchnię przez tymi małymi, ciekawymi świata rączkami.

 

Pokrętła, szafki, sprzęty – to trzeba zabezpieczyć!
W kuchni znajduje się cała masa guzików, guziczków, pokręteł i przycisków, które dla dzieci stanowią świetną zabawę jednak tak naprawdę stanowią duże zagrożenie. Na szczęście powstają urządzenia intuicyjne, które chronią przed przypadkowym włączeniem. Fajną opcją są także chowane pokrętła lub też specjalne zabezpieczenia oraz nakładki hamujące. Wiele płyt gazowych automatycznie się wyłącza, gdy płomień zgaśnie. Ostrze narzędzia oraz silne detergenty powinny być przechowywane w szafkach, które znajdują się daleko od zasięgu dzieci. Tego typu szafki najlepiej dodatkowo zabezpieczyć – np. używając do tego specjalnych blokad. Należy unikać zwisających kabli, które dziecko mogłoby pociągnąć i na przykład strącić toster. Oczywiście warto zdecydować się na meble bez ostrych kantów i wybrać owalny stół a także zaokrąglone rogi blatów.

 

Czujność przede wszystkim
Kreatywność i wyobraźnia dzieci nie zna granic. Nigdy nie wiemy co im strzeli do głowy, dlatego warto dmuchać na zimne. Jeżeli zastosujemy powyższe rady, możliwe że uda nam się zminimalizować lub całkowicie wyeliminować ryzyko wypadku w naszej kuchni. Pamiętajmy, żeby mieć oczy dookoła głowy, jeżeli nasze dzieci przebywają w kuchni.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnie indukcyjne – zero poparzeń i wygoda gotowania


Jeszcze paręnaście lat temu proponowane przez producentów, tradycyjne kuchenki...

Kilka wskazówek, jak pielęgnować kuchenkę


Sprzętem AGD, bez którego nie można byłoby komfortowo korzystać z pomieszczenia...

Filtr w kuchni – zalety


Nie smakuje Ci woda z kranu, mimo zapewnień, że jest zdatna do picia? Coraz częściej...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności