Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak unikać błędów urządzając kuchnię?

Porady


Jak unikać błędów urządzając kuchnię?

Dopieszczona w każdym calu, funkcjonalna, ergonomiczna kuchnia to marzenie nie tylko kobiet. Wszak panuje powszechne przekonanie, że to właśnie mężczyźni są najlepszymi na świecie kucharzami. Nie będziemy dochodzić, która ze stron w tym sporze ma więcej racji, bo prawda i tak zazwyczaj leży po środku. Zajmiemy się tym, co amatorów domowego kucharzenia wynosi na wyżyny kulinarnych możliwości. Choć może zróbmy to jednak po kobiecemu i przewrotnie przeanalizujemy błędy, które pojawiają się najczęściej przy urządzaniu i aranżowaniu kuchni.

Na zdjęciu: KERNAU

Od ogółu do szczegółu

 

Współczesne trendy w urządzaniu wnętrz sprawiają, że pewne rozwiązania pojawiają się znacznie częściej w naszych mieszkaniach, aniżeli inne. Niestety wiele osób nie zastanawia się przy tym, czy akurat taka opcja będzie odpowiednia do ich potrzeb, a przede wszystkim czy idealnie wpasuje się w przestrzenie, jakimi dysponują. I tak dochodzimy do sedna sprawy, ponieważ pierwszym błędem, na który warto zwrócić uwagę osobom urządzającym kuchnie, jest bezwarunkowe otwarcie jej na salon. Oczywiście nie każde tego typu rozwiązanie należy traktować w kategorii porażki. Należy dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw, porównać z naszymi oczekiwaniami, potrzebami pozostałych osób korzystając z tych wnętrz a na końcu podjąć świadomą i najlepiej trafną decyzję. Miejmy jednak na uwadze i to, że kuchnia sama w sobie nie będzie spełniała przypisanych jej funkcji, jeśli ograniczymy ją jedynie do malutkiego aneksu. Takie rozwiązanie jest idealne pod względem wizualnym (choć dla niektórych pewnie i to będzie kwestią sporną), jednakże pod względem praktycznym pozostawia wiele do życzenia. W kuchni podstawą są robocze blaty i odpowiednia organizacja miejsca pracy. Jeśli do dyspozycji mamy niewiele przestrzeni i nie znajdziemy miejsca nawet na niezbędne minimum, niestety nie możemy oczekiwać spektakularnych sukcesów kulinarnych.

 

Na wysokości

 

Kolejną kwestią, choć z pozoru błahą, jest wysokość kuchennej zabudowy i roboczych blatów. Od wielu lat standardowo przyjmowano, że blat powinien być usytuowany około 80-85 centymetrów od podłogi. Niestety nadal niektórzy fachowcy wyznają tę zasadę, więc mając na uwadze własne dobro i komfort pracy, po prostu się ich wystrzegajmy. Powód w zasadzie jest banalnie prosty. Mianowicie chodzi o rozwój społeczeństwa i zmiany jakie w nas zachodzą. Na przestrzeni lat człowiek zyskał dodatkowe centymetry wzrostu, które bezwzględnie musimy brać pod uwagę urządzając swoją kuchnię. Jeśli decydujemy się na rozwiązanie personalizowane, czyli zamawiamy kuchnię przygotowaną na nasz wymiar, warto przy określeniu jej wymiarów uwzględnić również wzrost pozostałych osób, które będą z tej kuchni korzystały.

 

Przepych, style

 

Przyjmując określony styl aranżacyjny postarajmy się znaleźć równowagę pomiędzy dekoracyjnymi elementami, wszelkiego typu bibelotami cieszącymi oko na co dzień a praktycznym podejściem do tematu sprzątania. Miejmy więc na uwadze, że eksponując takie przedmioty będą one wymagały szczególnego traktowania i częstego przecierania zbierającego się kurzu i osadów z tłuszczu. Jeżeli bardzo zależy nam, aby pamiątki z wakacji, zastawa po babci czy inne przedmioty – mające dla nas wartość sentymentalną, znalazły się na widocznym miejscu, zainwestujmy w przeszklone szafki i gablotki, które ochronią je przed szybkim zanieczyszczeniem i zniszczeniem.

Komentarze


4.50/5 2 2
4
anka_pisa

O świetny artykuł! Ja jeszcze dopisałabym do niego, że warto jest też posłuchać rad ludzi bardziej doświadczonych. Wymarzone złote kurki, oryginalne ułożenie szafek lub materiał na blaty, nie zawsze znajdzie zastosowanie akurat w naszej kuchni – o tym zapomina wiele osób.


5
wiki89

ciekawy artykuł. Faktycznie czasami nie myśli się o rozmieszczeniu poszczególnych stanowisk w kuchni, a potem kuchnia okazuje się być mało praktyczna. Wlasnie kończymy budowę naszego nowego domu, wiec przy aranżacji kuchni na pewno wezme te kwestie pod uwagę.

Zobacz również


Stary kredens w nowej kuchni


Remont kuchni, czy zmiana mebli nie musi od razu wiązać się z dużymi kosztami....

Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni


Szkło to obecnie jeden z bardziej modnych materiałów wykończeniowych stosowanych w...

Jakie płytki podłogowe do kuchni?


Kuchnia jest wnętrzem, które na co dzień jest szczególnie intensywnie...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności