Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak urządzić jadalnię?

Porady


Jak urządzić jadalnię?

Jadalnia jest specyficznym miejscem w domu. To tutaj wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi celebrujemy wspólne chwile przy posiłkach. To czas, aby na moment się zatrzymać, albo zwolnić tempo po całym dniu w nieustającym pośpiechu. Moda na zdrowy styl życia i wspólne gotowanie kreuje dziś nowe oblicze jadalni, dlatego powinna być urządzona w przemyślany sposób. Musimy zdecydować, czy chcemy zaaranżować mały kącik w kuchni, czy może jednak zdecydujemy się na wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni z salonu. Te kwestie są przede wszystkim uzależnione od liczby domowników, ale i wielkości pomieszczeń, którymi dysponujemy. Jak zatem urządzić funkcjonalną jadalnię?

Na zdjęciu: Beko

Jadalnia w kuchni

Z racji tego, że życie rodzinne najczęściej toczy się właśnie w kuchni i to tam najchętniej spędzamy wolny czas, warto przemyśleć urządzenie jadalni także w tym miejscu. Pamiętajmy jednak, że wymagane jest zachowanie optymalnej odległości około 80 centymetrów od krawędzi stołu, przy której siedzimy. A 120 centymetrów zapewni nam możliwość usadzenia przy jednej krawędzi dwóch osób. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, gdy dysponujemy niewielkim metrażem.

Kuchnia otwarta – jadalnia w salonie

Gdy aranżujemy jadalnię i do dyspozycji mamy kuchnię otwartą na salon, wówczas możemy w ten symboliczny sposób wyznaczyć granicę dwóch wnętrz o jednak odmiennym przeznaczeniu. Wystarczy, że zastosujemy wyższą wyspę kuchenną, murek lub ściankę, aby przesłonić przestrzeń wokół blatów roboczych. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ możemy sobie pozwolić na znacznie większy stół, który idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy organizujemy spotkanie dla znajomych czy rodzinny obiad i musimy pomieścić więcej osób. Kącik jadalniany znajdujący się w salonie lub pokoju możemy jeszcze dodatkowo wyróżnić. Warto na ścianach wokół zastosować kontrastowe kolory. Mogą być ciemniejsze, jak czekoladowe brązy, które dodatkowo sprzyjają relaksowi lub żółty i pomarańczowy, dodające energii, ale i pobudzające apetyt. Przy wyborze koloru zwróćmy też uwagę na barwy niezbyt pozytywnie nastrajające, np. czerwień, która sprzyja, ale kłótniom lub zieleń i błękit, które z kolei usypiają. Tak wydzielone miejsce dodatkowo może podkreślić wyróżniający się od reszty kawałek podłogi lub dywan.

Stół

Zazwyczaj zajmuje on centralne miejsce w jadalni i jednocześnie wyznacza charakter całego pomieszczenia. W miarę możliwości metrażowych i finansowych rozważmy zakup większego stołu. Optymalnym rozwiązaniem może okazać się model rozkładany. Na co dzień będzie przystosowany do komfortowego ugoszczenia 6-8 osób a od święta pomieścimy przy nim nawet 12 lub więcej. Oczywiście zwracajmy także uwagę na fakt, iż wokół stołu – zarówno domownicy jak i biesiadnicy – muszą się swobodnie przemieszczać. Jeśli kwestie dotyczące wymiarów są już ustalone, mamy na rynku wiele dostępnych modeli, które dostosujemy do potrzeb naszych wnętrz i przyjętej stylistyki.

Komentarze


1.00/5 1 1
1

trzeba miec duza kuchnie, ale wyglada to super

Zobacz również


Prostokątny czy owalny – zasady wyboru odpowiedniego...


Stół – niepozorny mebel, jeszcze jeden element wyposażenia kuchni. Czy aby na pewno?...

Z fototapetą w tle


Jeszcze nie tak dawno fototapety królowały w salonowych wnętrzach, zwykle...

Kuchnia w stylu klasycznym


Klasyczne wnętrza przez lata cieszą oko uniwersalnym pięknem. Przestronne i eleganckie...