Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak wizualnie powiększyć małą kuchnię?

Porady

Jak wizualnie powiększyć małą kuchnię?

Ulubione0

Każdy z nas marzy o dużej i przestronnej kuchni. Niestety, wiele osób ma do dyspozycji niewielkie pomieszczenia kuchenne, w których zmieszczą się jedynie najpotrzebniejsze urządzenia. Jak sprawić, żeby kuchnia wydawała się większa niż jest w rzeczywistości? Wystarczy zastosować kilka sztuczek optycznych, aby powiększyć przestrzeń z dbałością o estetykę i ergonomię.

Dopasuj wnętrze pod względem kolorystycznym
Do małych pomieszczeń kuchennych powinniśmy przede wszystkim wybierać urządzenia i meble w jasnych kolorach. Warto również dobrać kolor mebli do koloru ściany – pozwoli to usunąć wizualne granice między kontrastującymi kolorami. Najlepiej trzymać się jasnych i stonowanych kolorów, np. bieli, beżów, a nawet szarości i srebrzystości, które mają tendencję do odbijania światła. Dzięki temu sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości.

Wybierz szafki ze szklanymi drzwiami
Doskonałym sposobem na powiększenie przestrzeni jest wykorzystanie szkła, które odbija promienie słoneczne i tym samym rozświetla wnętrze. Warto więc wybrać szafki, które zamiast tradycyjnych drzwiczek posiadają te przeszklone. Szafki wydadzą się wtedy lżejsze i stopią się z otoczeniem. Szkło sprawdzi się jednak nie tylko w szafkach, ale i w przypadku szklanego stołu, blatu czy na ścianie - zamiast kafelków możemy zamontować np. hartowane szkło albo błyszczącą płytę.

Otwarte półki
Włączając do swojej kuchni otwarte półki, powiększysz przestrzeń i sprawisz, że wnętrze zyska na lekkości. Możesz wykorzystać otwarte półki zamiast wiszących szafek, które mogłyby przytłoczyć kuchnię i sprawić, że wyda się znacznie mniejsza. Jeśli zdecydujemy się na otwarte półki, będziemy musieli zadbać o czystość i porządek, aby zapobiec wrażeniu chaosu. Pomogą w tym ozdobne pojemniki i słoiki, w których będziemy mogli przechowywać przyprawy, cukier, sól lub przybory kuchenne z których korzystamy na co dzień.

Im mniej, tym lepiej
Ważnym elementem w małej kuchni jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Nawet duży blat kuchenny sprawi wrażenie małego, jeśli zastawimy go drobnymi urządzeniami i przyborami kuchennymi. Z tego względu, warto zwrócić uwagę na kwestie organizacyjne. Na blatach kuchennych nie powinny stać sprzęty, których używamy raz na jakiś czas, tylko najpotrzebniejsze przedmioty, po które sięgamy codziennie. Wszystkie niepotrzebne sprzęty powinniśmy schować w szafkach, ponieważ puste blaty dodadzą przestrzeni naszej kuchni. W ten sposób nie tylko sprawimy, że kuchnia wyda się większa, ale i zachowamy odpowiedni porządek.

Postaw na minimalizm
Jeśli posiadasz małą kuchnię, warto wybrać meble i urządzenia w prostych formach. W małych pomieszczeniach nie sprawdzą się fikuśne szafki i uchwyty, duże lampy czy krzykliwe dodatki, ponieważ mogą jedynie zniszczyć wystrój wnętrza. Warto postawić na minimalizm i wybierać meble o prostych, gładkich frontach. Proste i estetyczne formy dadzą wrażenie czystej i przestronnej kuchni.

Zobacz również

Ergonomia w kuchni, czyli podział pomieszczenia na strefy robocze

Ergonomia w kuchni, czyli podział pomieszczenia...

5 kluczowych stref Umowny podział kuchennej zabudowy meblowej na 5 podstawowych stref znany jest...

Plastikowe akcesoria kuchenne i ich zastosowanie

Plastikowe akcesoria kuchenne i ich zastosowanie

Plastikowe gadżety przejmują kuchnię – czyli kolorowe deski, miski i łyżki Tak naprawdę w...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena