Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak wybrać wolnowar? Czym kierować się podczas...

Porady

Jak wybrać wolnowar? Czym kierować się podczas zakupów?

Ulubione0

Wolnowar to garnek elektryczny, który służy do przygotowywania potraw na wolnym ogniu. Doskonale sprawdzi się więc do gotowania zup, potrawek, gulaszy warzywnych czy dań mięsnych, które wymagają podtrzymania niskiej temperatury przez kilka godzin. Dużą zaletą wolnowarów jest to, że mogą pracować bez naszego nadzoru, dzięki czemu możemy przeznaczyć ten czas na wykonywanie innych czynności. Czy warto kupić wolnowar? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Pojemność wolnowaru

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jaka wielkość urządzenia nas interesuje. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ wolnowar najlepiej pracuje, gdy jest wypełniony w połowie – nie można go napełniać aż po same brzegi. Na rynku znajdziemy wolnowary o różnej pojemności. Mniejsze – o pojemności około 2,5 – 3,4 litrów będą wystarczające dla dwóch osób, natomiast większe – 4,5 – 6 litrowe dedykowane są dla większej ilości domowników. Należy dodać, że w dużych wolnowarach bez problemu przygotujemy w całości kurczaka lub duże porcje mięsa.

Kształt

Dostępne na rynku wolnowary występują w dwóch podstawowych kształtach – okrągłym i owalnym, choć coraz częściej można również spotkać wolnowary prostokątne. Modele okrągłe doskonale nadają się do gotowania zup, potrawek i gulaszy. Z kolei, w wolnowarach owalnych jest więcej przestrzeni, dzięki czemu zmieszczą się w nich kotlety wieprzowe czy faszerowane papryki.

Pokrywa

Warto również zwrócić uwagę, z jakiego materiału została wykonana pokrywa. Modele ze szklanymi pokrywkami umożliwiają doglądanie gotowanej potrawy bez konieczności jej podnoszenia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ podczas gotowania w wolonowarze nie powinno się podnosić pokrywy, aby nie utracić ciepła. Niektóre pokrywy posiadają specjalną blokadę, dzięki której bez problemu można przenieść wolnowar wypełniony jedzeniem w inne miejsce, np. na przyjęcie.

Rodzaj sterowania

Kolejnym ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze wolnowaru jest rodzaj sterowania. W sklepach znajdziemy wolnowary, które sterowane są ręcznie – mają specjalny przycisk lub pokrętło, za pomocą którego ustawia się moc. Bardziej zaawansowane są wolnowary z elektronicznym sterowaniem, które zapewniają większą kontrolę nad gotowaną potrawą. Pozwalają one precyzyjnie ustalić czas gotowania i moc urządzenia. Większość modeli posiada również automatyczny wyłącznik, dzięki czemu wyłączają się zaraz po ugotowaniu dania.

Zobacz również

Sposób na odpady, czyli młynek w zlewozmywaku

Sposób na odpady, czyli młynek w zlewozmywaku

Czym jest rozdrabniacz do odpadów? Coraz częściej w polskich kuchniach można spotkać młynek...

Imitacja czy natura? Na co postawić przy wyborze kuchennego blatu?

Imitacja czy natura? Na co postawić przy wyborze...

Modne drewno, beton, metal Wybierając blat powinniśmy się kierować przede wszystkim stylem w...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena