Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?

Porady


Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?

Płyta gazowa to wciąż  częsty wybór do naszych kuchni. Pozwala nam bowiem korzystać ze wszystkich zalet przyrządzania dań na prawdziwym ogniu. Gorzej, jeżeli z naszą kuchenką zaczyna dziać się coś niedobrego. Najczęstszym problemem pojawiającym się w kuchniach gazowych jest niedziałający palnik. Jeżeli jeden z palników nie włącza się albo też zauważasz, że palący się na nim płomień jest zbyt mały, może oznaczać to niepoprawne działanie iskrownika. Niekoniecznie jednak musi wiązać się to z wizytą serwisantów. Czasami iskrownik trzeba po prostu wyczyścić.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Podstawy budowy kuchenki: czym jest iskrownik?

 

Iskrownik to element, który w kuchni gazowej odpowiedzialny jest za bezpieczne wytworzenie iskry elektrycznej zapalającej gaz. Jest on zatem niezbędny do tego, by móc bezpiecznie i w pełni komfortowo korzystać z naszej płyty gazowej. Zdarza się jednak, że iskrownik odmawia posłuszeństwa. Wtedy zaobserwować możemy kilka objawów jego niepoprawnego działania. Jakich?

 

Jak zdiagnozować problem z iskrownikiem?

 

Do najpopularniejszych objawów wywołanych niewłaściwym działaniem zapalarki elektrycznej jest niezapalający się jeden palnik. To sytuacja, w której przekręcamy pokrętło, chcąc uruchomić kuchenkę, a na wybranym przez nas palniku wcale nie pojawia się ogień bądź też płomień gaśnie zaraz po puszczeniu pokrętła. Częstą usterką jest także zablokowanie załączenia iskry w pokrętle. To typowy objaw tego, że w iskrowniku pojawiły się zabrudzenia, które uniemożliwiają mu poprawne działanie. Wtedy właśnie należy dokładnie wyczyścić iskrownik.

 

Sposoby na wyczyszczenie iskrownika

 

Chcąc wyczyścić iskrownik, warto od razu przeprowadzić gruntowne czyszczenie całej kuchenki. Zacznij więc od ściągnięcia z niej rusztów i pozbądź się z nich wszelkich zabrudzeń, a jeżeli to konieczne, namocz ruszty w wodzie ze środkiem czyszczącym. To łatwy sposób na usunięcie nawet przypalonych i zaschniętych resztek jedzenia. W dalszej kolejności dobrze jest sprawdzić czystość otworów płomieniowych i usunąć w nich ewentualne nieczystości. To bardzo ważne, by dokładnie umyć wszystkie elementy palnika, aby wyeliminować możliwość powstania kolejnych uszkodzeń. Następnym krokiem jest oczyszczenie dysz. Czym można to zrobić? Niezbędny do tego będzie miedziany drucik o niewielkim przekroju, który oczyści nawet bardzo małe przestrzenie. Podczas czyszczenia iskrownika szczególną wagę przyłóż do jego wylotu. Nierzadko zdarza się, ze to właśnie wylot iskrownika jest całkowicie zapchany.

 

Inne objawy uszkodzenia iskrownika

 

Niedrożność iskrownika może wynikać nie tylko z jego zabrudzenia. Inną popularną przyczyną problemów z iskrownikiem może być zalanie tego elementu. Usterkę tę łatwo rozpoznać, gdyż jej objawem jest samoczynne „pstrykanie” zapalacza, nawet jeżeli nie korzystamy z kuchenki czy też nie próbujemy jej uruchomić. Rozwiązanie tej sytuacji polega na rozebraniu urządzenia i wyjęciu z niego iskrownika. Część tę należ pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Po zamontowaniu elementu na nowo, kuchenka powinna znów działać jak należy. By zaoszczędzić sobie natomiast kłopotu w przyszłości, uważajmy na to, by nie zalewać palników. Za problem z iskrownikiem może odpowiadać również zabrudzone pokrętło. Do jego starannego oczyszczenia również niezbędny będzie jego demontaż. Po wyczyszczeniu pokrętła, zakładamy go z powrotem na miejsce.

 

Kiedy czyszczenie iskrownika nie pomaga

 

Czyszczenie iskrownika nie pomogło? Jeżeli okaże się, że usterka jest poważniejsza i iskrownik nawet po gruntownym czyszczeniu, nadal nie działa lub też problem dotyczy nie tylko jednego palnika, należy uważnie przyjrzeć się działaniu generatora iskrownika. To część o kształcie kostki, do której podłączone są różnego rodzaju konektory. Ma kolor czarny lub czerwony. Niestety generatora nie jesteśmy w stanie naprawić. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana elementu na zupełnie nowy.

Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Modne Meble
Studio Modne Meble
Studio Piomar
Studio Piomar
Studio Premium
Studio Premium
Studio Prestige
Studio Prestige
Studio ProKuchnie
Studio ProKuchnie

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Dawid39

Pomocny artykuł! Polecam do przeczytania!


5
Gabryska

Nie znam się na budowie sprzętów agd, a kuchenni gazowej tym bardziej. Kiedy kuchenka przestała dobrze działać to bratowa mówiła, że może to cos z iskrownikiem, bo czytała właśnie ten artykuł. Miała rację :)

Zobacz również


Płyty gazowe Franke Country. Uwolnij swoją kulinarną...


Linia niezawodnych i cieszących się dużą popularnością płyt gazowych Franke Country...

Winiarka w kuchni do zabudowy


Chłodziarki do wina pozwalają nam przechowywać ulubiony trunek w sprzyjających mu...

Zapalarka cały czas pracuje / pstryka w kuchence. Przyczyny...


Kuchenki gazowe wyposażone są zwykle w zapalarkę, którą powszechnie nazywa się...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności