Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak zrobić zdrowe frytki?

Porady

Jak zrobić zdrowe frytki?

Ulubione2

Każdy z nas lubi frytki. Są one pyszną przekąską, którą często serwujemy do obiadu. Lubią je nie tylko dzieci, a również dorośli. Niestety, frytki smażone w głębokim tłuszczu są bardzo tuczące i średnio zdrowe – dlatego jeżeli lubimy tego typu przekąski warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniej frytkownicy. Producenci sprzętów AGD stworzyli frytkownicę marzeń, czyli taką w której nie używamy tłuszczu! To urządzenie umożliwia przygotowanie nam zdrowych frytek!

Ale jak bez tłuszczu? Jak to działa?
Jeszcze do niedawna znaliśmy frytkownice, do których wlewało się duże ilości oleju i smażyło frytki. Dzisiejsze frytkownice zostały stworzone z myślą o osobach, które ćwiczą i dbają o swoją sylwetkę. Do frytkownic beztłuszczowych nie dodajemy tłuszczu, bądź tylko małe (naprawdę małe) ilości. Działają one podobnie, jak piekarniki konwekcyjne. Frytki (bądź ziemniaki lub inne tego typu przekąski) są pieczone w gorącym powietrzu. Ten sposób obróbki sprawia, że frytki są mięciutkie, a jednocześnie chrupkie. Innowacyjny system napowietrzenia sprawia, że gorące powietrze wędruje po całej komorze w wyniku czego cała porcja frytek będzie dokładnie upieczona – ze wszystkich stron. Aby uzyskać charakterystyczny posmak smażonych frytek wystarczy nieco skropić je olejem tuż przed włożeniem do frytkownicy.

Zalety frytkownicy beztłuszczowej
Frytkownica beztłuszczowa pozwala nam przygotować zdrowe frytki i inne przekąski. Urządzenie to, jest banalnie proste w obsłudze, dlatego nikt nie powinien mieć z nim większych problemów. Brak tłuszczu (lub jego minimalne ilości) sprawiają, że z frytkownicy nie ulatnia się nieprzyjemny zapach tłuszczu.

Wady frytkownicy beztłuszczowej
Frytkownica beztłuszczowa to dość spory wydatek. Kosztuje znacznie więcej, niż tradycyjne frytkownice głęboko-tłuszczowe. Dodatkowo, czas przygotowywania potraw i przekąsek w urządzeniu beztłuszczowym trwa nieco dłużej, niż w zwykłej frytkownicy.

Czy warto?
Frytkownica beztłuszczowa może okazać się świetną opcją dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać lub dbają o swoją sylwetkę. Ograniczenie tłuszczu może korzystnie wpłynąć na poziom cholesterolu i poprawić nasze samopoczucie. Jeżeli w domu są dzieci, to z pewnością uwielbiają frytki. Taka frytkownica umożliwi nam przygotowanie naprawdę zdrowych przekąsek, które są wskazane szczególnie u najmłodszych. Niektórych może zniechęcić dłuższy czas oczekiwania oraz stosunkowo wysoka cena urządzenia, jednak biorąc pod uwagę korzyści jakie ma nam do zaoferowania, te 'problemy' schodzą na dalszy plan.

Kupujemy frytkownicę, na co zwrócić uwagę?
Najlepiej wybrać frytkownicę, która posiada grzałkę, która działa na podczerwień. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, jeżeli we frytkownicy chcemy przygotować również inne potrawy, a nie tylko frytki. Należy także zwrócić uwagę na zakres temperatur, najlepiej jeżeli przedział wynosi od 50 do 230 stopni Celsjusza. Szeroki zakres temperatur pozwoli je dopasować do każdej potrawy. Równie ważna okazuje się także pojemność urządzenia, należy ją dopasować do liczby domowników, aby za jednym 'rzutem' przygotować frytki dla wszystkich.

Zobacz również

Lodówki side by side

Lodówki side by side

Lodówka – gigant Najmniejsze wersje chłodziarek posiadają wymiary wynoszące dokładnie...

4 sposoby na wałek do ciasta

4 sposoby na wałek do ciasta

1 – wałki drewniane, czyli najpopularniejszy wałek na świecie Najbardziej popularnym wałkiem...
Komentarze (2)
2
Gość
Ulka
2017-07-05 15:52:50

Koniecznie muszę kupić sobie taką frytkownicę, bo uwielbiam frytki ;)

Gość
frytka
2017-02-17 08:16:24

Nie jestem pewna czy frytki w jakiejkolwiek sposób przygotowane mogą być zdrowe. Frytkownica beztłuszczowa? Chyba muszę przetestować, aby uwierzyć.

Twój komentarz
Ocena