Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak zyskać więcej przestrzeni w kuchni?

Porady


Jak zyskać więcej przestrzeni w kuchni?

Małej kuchni nie jesteśmy w stanie powiększyć, jednak możemy zorganizować ją tak, by zyskać w niej jak najwięcej miejsca do przechowywania. Dzięki temu będziemy mogli pomieścić w niej znacznie więcej potrzebnych nam akcesoriów, sprzętów AGD czy produktów spożywczych – jednym słowem rzeczy, które w kuchni są niezbędne. Jak zaplanować zabudowę kuchenną w małej kuchni? Na co zwrócić szczególną uwagę, a czego absolutnie nie robić?

Na zdjęciu: Studio Mebli Zoya

W małej kuchni miejsca nie ma przede wszystkim na jedno – na bałagan! Żeby wszystko mogło się w niej pomieścić, niezbędna jest organizacja. Każdy przedmiot musi mieć swoje miejsce, inaczej przepadniemy w nieporządku. Ponadto umiejętnością, którą musimy w sobie wykształcić, by funkcjonowanie w kuchni o małej powierzchni nie było dla nas uciążliwe, jest umiejętność planowania. I chodzi tu zarówno o częstotliwość, z jaką robimy zakupy czy też ilość rzeczy, jakie jednorazowo przenosimy ze sklepu, jak i o styl gotowania, a także nasze zwyczaje w użytkowaniu różnego rodzaju kuchennych sprzętów i akcesoriów. Właśnie z tymi czynnikami powinna ściśle korespondować organizacja w naszej kuchni. Bardzo ważne jest również to, by w małej kuchni nie gromadzić przedmiotów, z których nie korzystamy albo z których korzystamy na tyle rzadko, że właściwie możemy się bez nich obejść. Jeżeli mimo wszystko uważamy, że są one dla nas niezbędne, możemy przechowywać je poza kuchnią.

 

Meble do małej kuchni

Zabudowa kuchenna

 

W małej kuchni warto wykorzystać dosłownie każdy dostępny centymetr. Powinniśmy zatem szukać nieszablonowych rozwiązań. Miejsca, w których inni standardowo umieściliby cokoły czy zaślepki, dla nas oznaczać będą dodatkową przestrzeń do przechowywania przedmiotów o nietypowych kształtach czy wymiarach. Pod dolnymi szafkami możemy sprytnie ukryć blachy czy też inne naczynia do pieczenia. W tym celu pod zabudową zainstalować możemy specjalne wysuwane tace, płytkie szuflady lub kosze.

 

Blat roboczy

 

W małej kuchni nie warto rezygnować z odpowiednio dużej powierzchni blatu roboczego. Tylko w ten sposób będziemy mogli wygodnie przygotowywać produkty przed ich upieczeniem, smażeniem czy gotowaniem. Jeżeli dysponujemy niewielkim aneksem kuchennym i całą zabudowę meblową wraz z płytą grzewczą i zlewozmywakiem, musimy zmieścić na jednej ścianie, warto przemyśleć możliwość oddzielenia kuchni od pozostałej części pomieszczenia przy pomocy kuchennej wyspy. Nawet niewielkich rozmiarów wyspa w takiej sytuacji zapewni nam dodatkowy kawałek blatu roboczego, ale także i miejsce do przechowywania. W razie potrzeby może też pełnić funkcję kuchennego stołu.


Systemy narożne i relingi kuchenne

 

Kiedy w małej kuchni chcemy stworzyć funkcjonalną przestrzeń, z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania. Dla zagospodarowania szafek narożnych przydatne będą specjalne systemy narożne. Mogą to być systemy wysuwane typu nerka czy chociażby obrotowe kosze. Dzięki nim dużo łatwiej będzie nam wykorzystać dostępne w szafce narożnej miejsce. Innym praktycyzm sposobem na powiększenie przestrzeni do przechowywania w niewielkiej kuchni jest zainstalowanie na ścianie nad blatem relingu kuchennego. Na relingu możemy umieścić haczyki, na których zawiesimy akcesoria do gotowania, koszyki na kuchenne gadżety, kubki czy filiżanki. Zyskamy więc więcej miejsca w szafkach i szufladach, a jednocześnie na ścianie stworzymy niebanalną dekorację.


Szuflady pod zlewozmywak w kształcie litery U

 

W szafce pod zlewozmywakiem zazwyczaj ustawiamy kosz, ale jej górna część często pozostaje niewykorzystana. Wydaje Ci się to niemożliwe z uwagi na obecność komory zmywania i syfonu? Aby w móc w pełni wykorzystać przestrzeń pod zlewem, warto zapoznać się z możliwościami, jakie dają Ci szuflady w kształcie litery U. Posiadają one specjalne wycięcie, dzięki któremu można zainstalować je właśnie w tym kłopotliwym miejscu. Stanowią doskonałe miejsce do przechowywania wszelkich akcesoriów, które wykorzystujemy podczas zmywania naczyń, a także podręcznych środków czystości czy chociażby worków na śmieci.

Studio Mebelstyl
Studio Mebelstyl
Studio Meble Sławek
Studio Meble Sławek
Studio Kuc
Studio Kuc
Studio Meblolux
Studio Meblolux
Studio Piomar
Studio Piomar
Studio Sułowicz
Studio Sułowicz

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia dla mężczyzn


Nie ma co ukrywać, że jeśli chodzi o wystrój mieszkania, często to właśnie...

Szybki sposób na odnowienie Twojej kuchni


Jeżeli Twoja kuchnia powoli zaczyna Cię przytłaczać to znak, że czas na remont! Nie...

Czyszczenie mikrofali – cztery szybkie sposoby


Regularne czyszczenie mikrofalówki zapobiega powstawaniu w jej wnętrzu trudnych do...