Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jaką zmywarkę wybrać — dużą czy małą?

Porady

Jaką zmywarkę wybrać — dużą czy małą?

Ulubione0

Zmywarka to urządzenie, bez którego nie sposób dziś sobie wyobrazić w pełni funkcjonalnej kuchni. Czyni sprzątanie po posiłkach łatwiejszym, ale także znacznie skraca czas poświęcany na zmywanie brudnych naczyń. Wybierając zmywarkę w pierwszej kolejności stajemy przed pytaniem, jaki rozmiar warto wybrać. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru zmywarki do swojego domu.

Rozmiar zmywarki ma znaczenie
Planując wybór wyposażenia kuchni jednym z podstawowych dylematów, przed którym stajemy jest wybór rozmiaru zmywarki. Do wyboru mamy dwa standardowe wymiary urządzenia:

  • 45-55 cm szerokości,
  • 60 cm szerokości.

Oba warianty mają swoje plusy i minusy, więc należy je przeanalizować pod kątem swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a także warunków wnętrza kuchennego. Oczywiste jest bowiem, że w domu w którym mieszka jedna osoba lub para, nakład brudnych naczyń nie będzie aż tak obfity, jak w przypadku kilkuosobowych rodzin z dziećmi. Ważne znaczenie ma ponadto metraż wnętrza kuchni, jak i dobrany w niej układ zabudowy meblowej.

Zmywarka 40-55 cm
Mniejsza zmywarka to rozwiązanie idealne, gdy posiadamy małą kuchnię lub układ mebli utrudnia montaż większego modelu. Wąskie zmywarki posiadają ważną zaletę, którą jest oszczędność miejsca w kuchni. Stosując taki model zyskujemy więcej miejsca w szafkach na przechowywanie, a jak wiadomo akcesoriów kuchennych w miarę upływu czasu przybywa. Mała zmywarka okaże się także optymalnym rozwiązaniem dla singli oraz par, gdyż przy dysponowaniu odpowiednią ilością naczyń, nie będzie konieczności uruchamiania jej codziennie. Natomiast wadą małej zmywarki jest to, że zmywanie w niej większych naczyń takich jak garnki, patelnie lub formy do pieczenia może być trudne lub nieopłacalne. Gdyż wkładając duże naczynie zajmiemy niemal połowę całego miejsca w zmywarce. Zazwyczaj więc osoby posiadające małe zmywarki myją duże naczynia ręcznie w zlewozmywaku.

Zmywarka 60 cm
Zmywarki o szerokości 60 cm są najpopularniejsze, gdyż kuszą dużą pojemnością wkładu. Zaletą jest duża pojemność, co pozwala na oszczędność wody i prądu. Jednakże istotne jest to, by domownicy posiadali odpowiednią ilość naczyń, aby nie brakowało ich, gdy część z nich jest umieszczana w zmywarce i czeka na umycie. Ważne jest także to, że bez problemu zmieszczą się w niej większe garnki czy patelnie razem z innymi naczyniami. Nie ma potrzeby zmywania na bieżąco takich przedmiotów. Wadą tego rozwiązanie jest jednak to, że zajmuje sporo miejsca w zabudowie kuchennej. Musimy poświęcić jedną dużą szafkę na montaż zmywarki, przez co przechowywanie przedmiotów może być później trudniejsze.

Zobacz również

Jak kupić dobry blender?

Jak kupić dobry blender?

Są rzeczy ważne i ważniejsze. W przypadku urządzeń elektrycznych nie powinniśmy kierować się...

Jak kupować, żeby nie żałować – czyli lodówka pod lupą

Jak kupować, żeby nie żałować – czyli...

Specjalnie dla Was zestawiliśmy najważniejsze cechy oraz parametry chłodziarek, na które...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena